Nová intifáda na obzoru

intifada
7.12.2017 12:18
Prezident Trump plní své předvolební sliby. Na některé hloupé předvolební sliby by ovšem měl spíš zapomenout. Se zrušením Obamacare sice hluboce nesouhlasím, ale dovedu je pochopit. Protože prostě vychází z Trumpova vidění světa. Jiné je to však s rozhodnutím uznat Jeruzalem za hlavní město Izraele.

To rozhodnutí pochopit prostě nedokážu. Trumpovi přece musí být jasné, že zahraničně politicky to silně zkomplikuje pozici USA v rozvojovém světě. A to nejen v desítkách muslimských zemí, ale také v zemích nemuslimských.

Rozhodnutí podobného typu, jako je to o uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele, vedou Spojené státy jen do politické izolace. Od takového rozhodnutí se totiž musí distancovat i blízcí spojenci USA. A to nejen spojenci v arabském světě, jako je Maroko či Egypt, ale také spojenci z EU.

EU prostě z principu nemůže souhlasit s porušováním mezinárodního práva. A pokud EU nesouhlasí například s anexí Krymu Ruskem, byť tam proběhlo referendum, které toto odtržení Krymu od Ukrajiny posvětilo, pak v Jeruzalémě na západním břehu Jordánu žádné referendum neproběhlo. Zato proběhla válka.

Kdyby referendum proběhlo, byla by to jiná věc. Ale těžko předpokládat, že by s tím arabští obyvatelé, kteří v okamžiku anexe tvořili v Jeruzalémě většinu obyvatel, souhlasili.

Rozhodnutí Trumpa o případném přesunu ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma nebude následovat mnoho států. Ale D. Trumpovi jsou zřejmě zahraničněpolitické komplikace vcelku lhostejné. Jemu jde o domácí, zejména židovské publikum, které tvoří významnou část amerického elektorátu a které má velmi silný vliv na americké veřejné mínění. Trump si prostě buduje voličskou základnu pro příští volby prezidenta i volby kongresmanů, včetně Senátu. Je otázka, zda se mu to může podařit.

To, že toto rozhodnutí vyvolá problémy i přímo v Izraeli, je zřejmé. Izraelští Arabové i Arabové ze západního břehu Jordánu budou vedení k tomu, aby zahájili intrádu. Alespoň k tomu je vyzvalo dnes jiz poněkud skomírající hnutí Hamás, které chce takto získat novou politickou sílu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pokud si uvědomíme, že z pohledu globální vlády (stínová vláda nad Zemí) byly USA odsouzeny k přeformátování a mají ztratit vedoucí pozici světového četníka, potom Trump, produkt těchto globálních "elit" nedělá nic, co by nebylo v souladu s výše uvedeným. Každý jeho krok vede v mezinárodních vztazích ke vzrůstající revoltě proti USA, neposlušnosti, která dříve byla nemyslitelná. Tyto kroky ve vší nahotě odhalují tu nafouknutou bublinu USA jako akce neschopnou, pokryteckou a namyšlenou entitu dnes již bez reálné moci něco změnit.

Globalizace jde jiným směrem a minulé i dnešní USA by jí stály v cestě. Pokud Trump nezklame, přeformátování USA proběhne relativně v klidu a bez občanské války u nich. Škoda, že jejich národní elita je příliš tupá, než aby to byla schopna pochopit. Ta je skutečným problémem, protože se domnívá že její možnost udržet si nadnárodní vliv je věčná :-(   

Není, ten vliv je již minulostí.