O Rampulovi údajně rozhodnuto. Bude jeho nástupce z Plzně?

obrazek
17.7.2011 09:39
Okolo Vrchního státního zastupitelství v Praze se v poslední době dějí podivné věci, které vzbuzují závažné pochybnosti o snaze některých politiků a s nimi spřízněných podnikatelů, tzv. kmotrů ODS, získat vliv nad touto institucí. Redakci Vasevec.cz se podařilo získat z velmi důvěryhodného zdroje informace o tom, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ještě před ukončením správního řízení o návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na odvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly, měl Rampulovu funkci nabídnout okresní státní zástupkyni z Plzně. Přitom o tom, že nástupce Rampuly má být právě z Plzně, bez výrazných zkušeností z vyšších postů v soustavě a že má být dokonce „dobře ovladatelnou loutkou“, se ve spojení se jménem Romana Jurečky, který bývá médii označován za tzv. Pospíšilova kmotra v plzeňské ODS, spekuluje již několik týdnů.

Vasevec.cz již v minulosti jako první přinesla zprávu, že před odvoláním Renáty Vesecké z funkce nejvyšší státní zástupkyně se tehdejší kandidát na její funkci, a dnešní nejvyšší státní zástupce, Pavel Zeman, sešel na pozvání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila právě s Romanem Jurečkem. Ten bývá médii označován za jednoho z tzv. kmotrů ODS, konkrétně v Plzeňském kraji, a spekuluje se o jeho nadstandardním vlivu na Jiřího Pospíšila. Tomu měl dokonce, navzdory Pospíšilově relativní neoblíbenosti mezi politiky ODS, zajišťovat zvolení místopředsedou strany na minulém stranickém kongresu. Podivná schůzka, která oprávněně vzbudila kritiku, neboť k ní nebyl žádný formální ani věcný důvod, vyvolala závažná podezření o tom, že Pospíšil si musel zajišťovat pro jmenování Zemana předem Jurečkův souhlas. Tuto schůzku pak potvrdil nejprve sám Zeman, který navíc prohlásil, že o přítomnosti Jurečka dopředu nic nevěděl a posléze i ministr Pospíšil. Ten ovšem na schůzce nespatřuje nic podezřelého, neboť prý musel pro Zemanovo jmenování „získat politickou podporu“. Otázku, proč ovšem budoucího nejvyššího státního zástupce představoval před jmenováním právě Jurečkovi, přezdívanému „plzeňský kmotr“ ODS, řadovému členu Výkonné rady ODS a ne dalším členům tohoto orgánu, notabene proč vůbec takové velmi nestandardní kroky činil (o nejvyšším státním zástupci rozhoduje podle Ústavy vláda na návrh ministra spravedlnosti, nikoliv straničtí bafuňáři), nechává Pospíšil bez odpovědi.

O Jurečkově mimořádném vlivu na Pospíšila a přes něj i na českou justici však svědčí i aktuální informace Vasevec.cz. Ačkoliv na veřejnosti se představitelé ministerstva spravedlnosti, v čele s ministrem a místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem, ve věci odvolání či neodvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly odkazují na probíhající správní řízení, v němž se podle nich má rozhodnout, zda existují či neexistují věcné důvody pro Rampulovo odvolání, zdá se, že v zákulisí plzeňských hospod již bylo rozhodnuto. Ministr Pospíšil totiž podle důvěryhodného zdroje Vasevec.cz, který se však nepřál být jmenován a který je přímo obeznámen s podrobnostmi celého případu, v nedávné době učinil nabídku na tuto funkci okresní státní zástupkyni Plzeň-sever JUDr. Anně Maříkové. Jedinou podmínkou, kterou si měl Pospíšil klást, však bylo jmenování JUDr. Lenky Bradáčové do funkce statutárního náměstka vrchního státního zástupce. Pikantní na celé věci je, že ministr Pospíšil neměl na státní zástupkyni Maříkovou ani číslo mobilního telefonu. To si údajně nechával zjišťovat od svých podřízených, kteří mu ovšem poskytli tzv. pohotovostní číslo a tak si tuto nabídku omylem vyslechl zcela jiný státní zástupce, který právě vykonával službu.

"S doktorem Pospíšilem jsem o ničem takovém nemluvila," reagovala podrážděně na náš dotaz okresní státní zástupkyně z regionu Plzeň-sever Anna Maříková s tím, že o tom s námi "nebude po telefonu mluvit" a zavěsila. Její vyjádření tak přímo nepopírá, že by se s ní ministr spravedlnosti Pospíšil v minulých dnech nespojil. O chvíli později nám Anna Maříková formou SMS dokonce napsala: "O Vašem telefonátu jsem informovala nadřízené." Proč takto reagovala na standardní novinářský dotaz ohledně potvrzení - vyvrácení výše uvedených informací je otázkou...

"Já tyto informace nemám, ale pokud by byly pravdivé, tak by to byl důvod, abychom opět požádali o mimořádné jednání ústavně právního výboru k tomuto, ač nám to už koalice zamítla," reagoval na celou věc poslanec za ČSSD Stanislav Křček, který je místopředsedou ústavně právního výboru sněmovny.

Pokud by se však tyto informace ukázaly jako pravdivé, potvrzuje to obavy o tom, že celé správní řízení o návrhu na odvolání Vlastimila Rampuly z funkce je jen divadlo, které má zakrýt již předem domluvené změny na klíčových postech ve státním zastupitelství a jejichž smyslem je, aby lidé spjatí s politickým podsvětím získali vliv na klíčové složky české justice.

"Pokud je to pravda, tak je to jen  opět další známka toho, že ministr Pospíšil nepracuje s cílem, aby v resortu spravedlnosti panoval pořádek ale proto, aby prosadil zájmy kmotrů ze své strany. Jeho vztah k jednomu zmíněných kmotrů ODS - panu Romanu Jurečkovi je veřejným tajemstvím," řekl nám poslanec za ČSSD Jan Chvojka, člen sněmovního ústavně právního výboru. "Pokud  nyní pan Jurečka hovoří o výběru okresní státní zástupkyně JUDr. Maříkové  na místo vrchního státního zástupce jako o hotové věci, tak tím jen znedůvěryhodňuje  spravni rizeni o navrhu nejvyssiho statniho zastupce Zemana na odvolani prazskeho vrchniho statniho zastupce Rampuly. Vídíme, že na ministerstvu rozhoduje úplně někdo jiný než  ministr Pospíšil," dodal poslanec Jan Chvojka.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zenka

Pane Očenášku, já bych řekla, že by se jim mělo přímo nadrobučko vyliskat a potom tu sebranku nahnat do tepláků!!!!