Obluda se vrací…

obrazek
10.4.2012 15:42
Pár inzerátů národních socialistů v novinách a už obvyklí novinářští šmokové zavětřili. Paroubek se vrací a s ním v pozadí mumifikovaný L. I. Brežněv a staré pořádky. Funguje to velmi spolehlivě. To, že přitom nakládají volně s fakty, už tak nějak patří k věci. V tom jsou velmi konzistentní. Stejně tak jako v potřebě nalézt vnitřního nepřítele.

Dnešní MFD se článkem zástupce šéfredaktora zabývá svým oblíbeným tématem, deficitem českého státního rozpočtu. Před pár týdny jsem dokonce přímo na stránkách MFD mohl vyvrátit těmito novinami tradovaný a oblíbený blud, že za děsuplný deficit státního rozpočtu mohu vlastně já. Proto jen stručně. V roce 2005, kdy jsem byl českým premiérem, dosáhl deficit rozpočtu státu 56 miliard. Myslím, že z tohoto čísla by ani dnes nikdo neomdlel. Vždyť poslední tři rozpočtové schodky nejlepšího ministra financí světa Kalouska dosahovaly každoročně hodně přes 100 miliard. Ale zpátky k tomu roku 2005. Z oněch 56 miliard činily 46 miliard rozpočtové rezervy, které si pak použily k vylepšení svého hospodaření až pravicové vlády. A dalších 20 miliard představovalo krytí ztráty Konsolidační agentury spravující spoušť ztrát, které v ekonomice zanechal v devadesátých letech další zázračný vládní ekonom – dnešní prezident V. Klaus. Jinak řečeno, rozpočet státu bez úhrady ztrát budoucích (zj. Topolánkovy) a bývalých vlád (tedy Klausovy) by byl dokonce plusový (!). Jsem rád, že jsem byl premiérem ve zlatém věku české ekonomiky (a nečekám, že by mně pravicoví experti přiznali jakoukoliv zásluhu na tom), kdy byl hospodářský růst více než 6 a 7%. Kdy slušně rostla reálná mzda i reálné důchody. O slušné reálné mzdě si mohou zaměstnanci a důchodci při letošní inflaci blížící se 4% nechat jen zdát.

Často „experti“ (premiér Nečas) blábolí o tom, kterak v letech 2005 a 2006 byla vysoká nezaměstnanost. Byla jedna z těch nejnižších v EU, ani v tom nedošlo dnes ke změně.

Úžasný je skeč páně zástupce šéfredaktora o mém výroku: „státní dluh, až na výjimky, se málokdy splácí“. Je to věta typicky vytrhnutá z kontextu v debatě, která byla politickou a ne odbornou diskusí. Dnes, po pěti letech vlád pravice se ptám, co je ale na tomto výroku nepravdivého. Pravicové vlády dokázaly státní dluh navýšit (včetně více než 150 miliard zkonzumovaných rezerv od předchozí vlády) o astronomických téměř tři čtvrtě bilionu korun. Nesplatili tedy ani korunu dluhů!

V MFD jsou už trochu nudní svou zaujatostí. Snad spoléhají na goebbelsovské, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

A další výtečník, nedivil bych se, kdyby se brzo stal adeptem na cenu F. Peroutky, je J. Šídlo z Bakalových HN. Ten milý muž, kdykoliv vystoupí v České televizi, má nadmíru „zasvěcený“ komentář. Dnes v duchu (a téměř slovy) svého náčelníka Bakaly (ten jistě zálibně přihlížel z břehu Ženevského jezera) opět vlastně chválil ČSSD, jak dobře udělala, že už nejsem v jejích řadách. Myslím, že by tento novinářský šmok měl mít příště tolik slušnosti, aby sdělil, že je hlásnou troubou Bakaly a že tedy ani nemůže být objektivní. Ptám se, jakýpak kšeft asi Bakala udělal s lídry ČSSD. Byly to byty RPG, do nichž již ČSSD napříště nebude rýpat? Anebo to je něco jiného, co zasluhuje od soudem uznaného gaunera Bakaly a jeho lokajů takovou pochvalu. Čert ví, ale jistě se to brzo dozvíme.

Burany a hlupáky z Reflexu nemá smysl se ani zabývat a ztrácet čas četbou tohoto obskurního plátku, neseného ideou nejhnusnějších českých novinářských tradic á la Krychtálek či Rudého práva z padesátých let. Vždy jsem se snažil denně naprosto profesionálně číst všechen český tisk a výběrově i několik zahraničních novin. Už to nedělám, Reflex jsem před pár týdny vyřadil ze svého seznamu čteného tisku. Co mi dnes říkali přátelé, udělal jsem dobře.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: média

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

martin-duchoslav

Pane Paroubku, nemá cenu něco vysvětlovat zaujatým pravicovým médiím, natož pravicovým politikům. Vláda sociální demokracie podle mých (pravda velmi amatérských) výpočtů zadlužila zemi asi o 380 mld. Kč za osm let, zatímco pravicové vlády za 5 let asi o 700 mld. Kč. Pokud to takto půjde dál, obávám se, že do dvou let bude výše státníhodluhu nebezpečně atakovat 2bilionovou hranici. Tohle ale našemu politickému a mediálnímu mainstreamu těžko vysvětlíte, protože předsudky vůči levici a její "inherentní" politice zadlužování státu z hlavy zkrátka nedostaneme.

Z dat MF se dočteme, že vláda ČSSD přebírala zemi s dluhem cca 190 mld. Kč (1998). Když po 8 letech odcházela, dluh byl cca 896 mld. Kč. Z toho odečtěme náklady na vládní sanaci "špatných", resp. nesplatitelných úvěrů v Konsolidační agentuře, jejíž výši odhaduje Centrální banka na přiblížně 240 mld. Kč, dále katastrofální povodně z roku 2002, jejichž škoda byla vyčíslena na více než 70 mld. Kč, a koneckonců nějaké ty "drobné" např. na arbitrážích, viz případ TV Nova, kdy za poškození investic musela ČR vydat zhruba 10 mld. Kč. Podtrženo a sečteno, vychází to na oněch cca 380 mld. Kč.

Není to úplně ideální, nicméně stále mnohem lepší než to, co zde od podzimu 2006 předvádí pravicové vlády a jejich politická-hospodářská doktrína "vyrovnané veřejné finance, žádné dluhy jako za dob ČSSD." A pokud pravice argumentuje o hospodářském růstu za ČSSD kolem 6 % v posledních dvou letech její vlády a jejích dluzích, měla by si nejprve uvědomit, že ještě v roce 2007, resp. za všechna čtvrtletí,, tedy v době, kdy se připravoval tzv. Topobatoh a ním spojená masivní "díra" do veřejných rozpočtů, rostl HDP o 6,6 %! Za celý následující rok to ještě bylo o 3,5 %.

Jinak velmi dobré postřehy o rezervách, mediální scéně, inflaci a krytí ztrát v ČKA, o tom naši pravicoví myslitelé vždy raději taktně mlčí...