Očkovací povinnosti v Rakousku dal parlament zelenou

rakousko očkování
21.1.2022 10:10
Velká většina poslanců ve čtvrtečních večerních hodinách schválila zákon, že od února bude povinné očkování proti CoV téměř pro všechny starší 18 let, jinak budou hrozit pokuty. Rozhodnutí předcházela emotivní debata v plénu dolní komory, kdy hlasovalo 137 mandatářů pro povinné očkování proti CoV a pouze 33 proti. S koalicí lidovců a zelených souhlasili i opoziční sociální demokraté a většina liberální NEOS. Proti byla pravicová strana Svobodných - FPÖ.

 Návrh zákona o povinném očkování stanoví, že bude od února povinné pro všechny osoby starší 18 let s hlavním nebo vedlejším bydlištěm v Rakousku. Úvodní fáze bez sankcí je plánována do poloviny března. Poté se mohou pokuty vyšplhat až na 3600 eur, náhradní vězení je výslovně vyloučeno. Od povinnosti očkování jsou po dobu šesti měsíců osvobozeny pouze těhotné ženy a lidé, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů a ti, kteří se uzdravili.

Šéf klubu FPÖ Herbert Kickl byl prvním řečníkem, který hovořil o „historické debatě“. "Jsem zděšen, jsem ohromen, jsem otřesen a jsem šokován," mluvil proti zákonu, který byl podle něho "atentátem na obyvatelstvo". Podle Kickla lidé byli „degradováni na sluhy a nevolníky“ a opatření otevírá cestu totalitě, jde o „zavedení zdravotního komunismu“. Vláda neujde svému „spravedlivému trestu“, řekl Kickl a oznámil, že poruší zákon a zůstane neočkovaný.

 Předsedkyně klubu Zelených Sigrid Maurerová prohlásila, že "očkování je triumfem vědy proti popírání faktů a empirismu". Její spolustraník ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein oponoval nepravdivým tvrzením o očkování, protože „všechny důkazy nasvědčují tomu, že všechny přípravky dostupné v Rakousku jsou bezpečné. Apeluji na každého občana, aby zpochybnil mýty o očkování.“ říká Mückstein.

"Povinné očkování proti koroně, které nikdo z nás nechtěl, se bohužel stalo nutností", protože vláda nedokázala mobilizovat dostatek lidí k očkování, řekla předsedkyně SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová. Je to „nouzový východ“ z neustálého omezování občanských svobod. Šéfka NEOS Beate Meinl-Reisingerová kritizovala „agitaci“ FPÖ proti očkování.

 K očkovací povinnosti přichází systém pobídek a odměn. Lze vyhrát poukázky v hodnotě 500 euro Šanci na výhru by měl mít každý desátý očkovaný. Lidovecký kancléř Karl Nehammer řekl, že balíček má být odměnou pro ty, kteří již byli očkováni. Navíc má sloužit jako pobídka pro všechny, kteří si ještě nejsou jisti a ještě nejsou očkováni. Zároveň se však prodlužuje současná regulace Covid a s ní i výluka pro neočkované. S tímto bodem souhlasily pouze ÖVP a Zelení, SPÖ prodloužení odmítla.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

„…ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein oponoval nepravdivým tvrzením o očkování, protože „všechny důkazy nasvědčují tomu, že všechny přípravky dostupné v Rakousku jsou bezpečné.

No vida, standardně se vědci babřou jen s ověřováním bezpečnosti vakcín 8-15 let aby měli jistotu, že dotyčná očkovací látka nemá nějaké dlouhodobé nežádoucí účinky a tady uplynulo sotva něco přes dva roky od objevení nemoci a mnozí jsou si naprosto jisti bezpečností „vakcín“ proti ní…

Tak hlavně nestranně a objektivně... (;-).