Od zítřka v Rakousku drastická protivirová opatření

rakousko covid
16.11.2020 15:32
Hlavní výbor Národní rady rakouského parlamentu včera večer proti hlasům všech opozičních stran dal zelenou úternímu zavedení zostřených protivirových předpisů.

Sociální demokracie, která s částečnými omezeními veřejného života pomohla vládní lidovecko-zelené koalici ještě před dvěma týdny, je nyní     odmítla podpořit. Předsedkyně strany Pamela Rendi-Wagnerová stejně jako šéfka liberální NEOS Beate Meinl-Reisingerová spolu s pravicovými Svobodnými odmítli nová další opatření, která přednesl v sobotu spolkový kancléř Sebastian Kurz. Ten především požaduje, aby každý pracoval pokud možno z domova a zdůraznil naléhavou žádost, aby byl přerušen sociální kontakt a volný čas věnován pouze lidem se kterými žiji ve stejné domácnosti.

Omezení volného pohybu, která aktuálně platí od 20:00 do 6:00, budou od zítřka prodloužena na celý den. Opustit domácnost bude možno je pro obstarání základních potřeb, nezbytnou péči o potřebné a v zájmu zdraví. Je to jediný způsob, jak zachránit vánoční období a společně jej strávit opatrně, ale důstojně, zdůraznil kancléř. Rakouská vláda tím reaguje na skutečnost, že navzdory předchozím omezením počet nových infekcí stále roste v průměru sedmi tisíci nakaženým   denně. což na sto tisíc obyvatel za sedm dní je více než 550, přičemž cílem by mělo být padesát nakažených osob. Podle Kurze by vyhlášená nová opatření měla platit do 6. prosince a jejích součástí bude zavedení obdobných hromadných testů jako na Slovensku.

Od zítřka bude tedy možno opustit svůj vlastní soukromý obývací prostor pouze ze specifických důvodů. Jízda do práce, nákup základního zboží a návštěva lékařské péče jsou povoleny,  jakož i trávit čas venku fyzickou a duševní relaxací a individuálními sporty. Součástí toho je například návštěva hřbitova, náboženských institucí a péče o zvířata.

Pravidla týkající se setkání s lidmi, kteří nepatří do domácnosti, jsou výrazně zpřísněna. Na schůzku můžete jít se svým životním partnerem nebo s jednotlivými nejbližšími příbuznými. Vládní předpisy to chápou tak, že se v domácnosti můžete setkat pouze s jednou osobou. Pravidlo vzdálenosti jednoho metru ve veřejném prostoru pro lidi, kteří nepatří do domácnosti, zůstává v platnosti. Na uzavřených veřejných prostranstvích je stále vyžadována ochrana úst a nosu od šesti let.

Obchody jsou uzavřeny, kromě těch s potravinami i zdravotními potřebami, zemědělskými produkty a krmivy. Rovněž tak benzínové pumpy, banky, pošta, obchody s mobilními telefony, trafiky, společnosti zabývající se likvidací odpadu, čistírny a dílny pro kola a automobily jsou stále otevřené.  Celá gastronomie zůstává uzavřená, kromě možnosti vyzvednutí jídla vně provozovny v omezený čas, přičemž dodací služby zůstávají povoleny nepřetržitě. Uzavřené zůstávají  kadeřnictví a kosmetická studia a masáže.

Školy zcela přecházejí na distanční vzdělávání - po vyšší úrovni nyní i celá oblast povinné školní docházky. Stále však bude v mateřských školách péče o děti zachována.

 Všechny hotely a ubytovací zařízení zůstávají   uzavřeny pro turistiku, kromě výjimky pro obchodní cestující. Budou zavřena  všechna zařízení pro amatérské sportovce, rekreační venkovní sporty jsou povoleny, pokud nedojde k fyzickému kontaktu.

Všechna zařízení pro volný čas, jako jsou fitness studia, lázně, knihovny, muzea, galerie a muzejní železnice, kina, divadla, koncertní sály, kabarety, zoologické zahrady, zábavní a zábavní parky, zůstávají zavřená.

Výjimky jsou pro náboženské akce a politické události. Stejně jako dříve smí na pohřby chodit maximálně 50 lidí a platí pravidlo o minimální vzdálenosti a v každém případě musí být používána ochrana úst a nosu.

V nemocnicích je možná pouze jedna návštěva týdně na pacienta. Těhotné ženy může doprovázet jedna osoba před a po porodu. V pečovatelských zařízeních je možná pouze jedna návštěva týdně na pacienta. Zaměstnanci musí jednou týdně podstoupit test na přítomnost koronaviru.

 Předseda lidoveckého poslaneckého klubu August Wöginger obvinil opozici   z nezodpovědného chování, když ze zcela nevysvětlitelných důvodů nová nařízení nepodpořila. Především sociální demokraty nařkl, že se nechali ve svém negativním postoji zjevně infikovat krajně pravicovými Svobodnými. Prodloužení   omezení je sice drastické, ale bohužel nutné, aby byl zachráněn zdravotní systém před kolapsem a tím i před smrtí mnoha lidí, uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Sigrid Maurerová a apelovala na solidaritu v této pro Rakousko obtížné době. Nová opatření budou zostřeně podle prohlášení lidoveckého spolkového ministra vnitra Karl Neuhammera sledována policii, především dodržování povinných odstupů a nošení roušek, a to pod pokutou mezi 25 až 1450 euro.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.