Olaf Scholz vyhlášen kancléřským kandidátem

scholze spd
11.8.2020 09:38
Němečtí sociální demokraté chtějí 62letého vicekancléře Olafa Scholze postavit ve volbách do Bundestagu v příštím roce jako svého kandidáta na úřad spolkového kancléře. „Olaf má kancléřský rozmach“potvrdili vůdci SPD Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans zprávy na twitteru, že předsednictvo jednohlasně nominovalo Scholze.

„Víme, že toto rozhodnutí je pro někoho neočekávané.“ Scholz také tuto nominaci potvrdil s tím, že se těší na „velkou, spravedlivou a úspěšnou volební kampaň v silném týmu.“ Esken a Walter-Borjans zdůvodnili toto rozhodnutí skutečností, že v posledních měsících existovala „úzká aliance“ a důvěryhodná spolupráce mezi vedením strany, vedením parlamentních skupin a širokým sociálně demokratickým členstvem.

Scholz byl kontroverzní s některými skupinami levého křídla strany, ale pro většinu byl politikem s nejlepšími výsledky při dílčím hlasování. Především však dokázal ve své funkci spolkového ministra financí sestavením balíčků pomoci v hodnotě miliard eur úspěšně v současné pandemii ekonomicky stabilizovat společnost. To bylo nakonec rozhodující pro sociálně demokratické ministry a členy Bundestagu, aby se pro něj vyslovili.

V průzkumech veřejného mínění je v současné době sociální demokracie třetí nejsilnější silou za unijními křesťanskými stranami a Společenstvím 90/Zelení. V nedělním průzkumu veřejno-právní ARD blok CDU/CSU dosáhl 38 procent, Zelení 18 a SPD 15. Krajně pravicová Alternativa pro Německo 11 procent, postkomunistická strana Levice je na sedmi procentech a liberální FDP na šesti. Podle průzkumu je 64 procent oprávněných voličů v současné době velmi spokojeno nebo spokojeno s prací spolkové vlády tvořené křesťanskými a sociálně demokraty, což je o jeden procentní bod více než na začátku července. Spokojenost s kancléřkou Angelou Merkelovou za CDU/CSU je stále vysoká: 71 procent je v současné době s její prací velmi spokojeno nebo alespoň spokojeno.

Nominace spolkového ministra financí Scholze za kandidáta kancléře SPD je však pro některé politiky kontroverzní otázkou. Předseda liberální FDP Christian Lindner označil strategii sociálních demokratů za záhadnou. Je mínění, že po nabídce podpořit levicově orientovaného předsedu Zelených Roberta Habecka za kancléře nyní vedení SPD jmenuje Olafa Scholze, kandidáta na kancléře z pravicového spektra strany.

Šéf AfD Jörk Meuthen hovořil o nemotorném podvodu ze strany SPD, kdy Scholz by měl zjevně sbírat buržoazní hlasy jako trojský kůň. Kritika také přišla z řad CSU. Šéf bavorských sociálů, který chce kandidovat na kancléře za křesťanské strany Markus Söder si stěžoval, že SPD v tuto chvíli zahajuje volební kampaň, která ničí další spolupráci v boji proti koronavirové pandemii. Skeptické prohlášení učinil i předák strany Levice Bernd Riexinger. Má pochybnosti, zda vedení strany SPD a Scholz pochodují stejným směrem.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Zdravím kolegu Volného.
A prosím ho o jeho odpověď na to, 
proč nemá německá Linke víc, třeba aspoň 2x tolik.
V tom je podle mne také klíč k tomu, 
proč se SPD chová, tak jak se chová.

Jiří Volný st.

Proč to německá SPD dělá, proč staví kandidáta na kacléře, když sahá CDU-CSU maximálně po kolena? V příštích volbách je převálcují i Zelení, mnohde i AfD a die Linke.

To je skvělé, že má SPD tři předsedy! Pro každého voliče alespoň něco, mohou si vybrat jako v supermarketu. Čím méně procent, tím více předsedů, tak je to správné, tak to má být!{#emotions_dlg.sealed}