Ondřej Kosina: Bavorský test před volbami do Bundestagu

obrazek
12.9.2013 11:46
V neděli 15. září se uskuteční volby v největší německé spolkové zemi, které budou předzvěstí výsledku voleb do Bundestagu o týden později. Voliči vyberou 187 nových zastupitelů bavorského Landtagu a rozhodnou, zdali bude pokračovat současná pravicová vláda CSU a FDP.

 

Podle průzkumů preferencí tří agentur z 3. – 6. září je se 47 – 48 % jasným favoritem vládní Křesťansko-sociální unie (CSU), sesterská strana CDU v čele s Horstem Seehoferem. CSU si tak oproti minulým volbám, kdy získala 43,4 %, zřejmě ještě o pár procent polepší. Takový výsledek by v přepočtu na mandáty mohl stačit i na sestavení jednobarevné vlády. Koaliční liberálové (FDP) se sice pozvolna odrážejí ode dna, ale oproti 8 % z roku 2008 nyní sotva dosahují na 3 – 5 % hlasů a balancují na hraně volitelnosti. Do Landtagu se tak vůbec nemusí dostat. 

Druhé místo si s výrazným odstupem udržují sociální demokraté (SPD), kteří jsou v tradičně katolickém a konzervativním Bavorsku stranou druhořadého významu. SPD by volilo 18 – 21 % respondentů, což odpovídá výsledku z posledních voleb (18,6 %). Na třetí místo aspirují Zelení s 10 – 13 % potenciálních hlasů. Zelení zaznamenávají mírný nárůst elektorátu a oproti 9,4 % v roce 2008 nyní zřejmě pokoří pomyslnou desetiprocentní hranici. 

Dosud třetí nejsilnější uskupení v Landtagu – Svobodní voliči (FW) – by se z 10,2 % propadli na čtvrtou příčku se 7 – 8 %. Svobodní voliči sdružují osobnosti kandidující ve volbách bez statusu registrované politické strany. Ve většině případů jsou FW aktivní pouze na lokální úrovni a kandidují do městských rad a na pozice starostů. Největší úspěchy zaznamenávají v zemědělských oblastech jižního Německa u občanů, kteří dávají přednost rozhodování na místní úrovni a odmítají stranickou politiku. Svobodní voliči jsou aktivní ve všech spolkových státech a tendují k pravici. 

Podaří-li se FDP prolomit pětiprocentní uzavírací klauzuli, zasedne v bavorském Landtagu pět formací. Ostatní politické strany nemají – vzhledem k přesnosti německých předvolebních průzkumů – příliš dobré vyhlídky. Levice (Die Linke), která je tradičně silná na území bývalé NDR, v Bavorsku příliš nerezonuje. Před pěti lety získala 4,3 % hlasů a nyní by ji podpořila pouze 3 % respondentů. Ještě hůře je na tom Pirátská strana s předpokládanými 2 % hlasů.

Z výše uvedených čísel vyplývá, že až na drobné posuny přízně voličů a přelévání elektorátu mezi jednotlivými stranami, se v Bavorsku žádné politické zemětřesení konat nebude. Dominantní pozice CSU naznačuje nevyhnutelnost vítězství křesťanských demokratů Angely Merkelové v celostátních volbách. Tím, že kancléřka uchopila sociálně demokratická témata, zcela vzala vítr z plachet nejsilnější opoziční straně, která je – zdá se – odsouzena dlouhodobě zůstat dvojkou německé politiky.           


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.