Kdo má morální povinnost přijímat uprchlíky?

imigranti itálie
24.4.2015 12:58
V souvislosti s tragickou událostí ve Středozemním moři, kde zahynulo až 700 lidí migrujících do Evropy, se začínají ozývat hlasy multikulturalistů, podle kterých je morální povinností EU se o tyto uprchlíky postarat.

Pokus o další multikulturní sociální experiment?

Tzv. euroministryně zahraničí F. Mogheriniová prohlásila, že „je třeba rozdělit mezi všech 28 členských států EU odpovědnost, která příliš dlouho ležela jen na bedrech jižních zemí“. OSN vyzývá Západ k přijetí až milionu syrských uprchlíků. Uprchlíci z těchto zemí ovšem představují pro EU značné bezpečnostní riziko. Islámský stát se netají tím, že je hodlá infiltrovat svými lidmi, kteří budou v Evropě páchat teroristické útoky. Imperialistické státy NATO v čele s Velkou Británií a Francií tak budou sklízet trpké plody politiky, které zasely. USA však mohou zůstat v klidu – pro migranty z Blízkého východu je Amerika příliš daleko. K milionům muslimů, kteří do západní Evropy přicházeli od éry dekolonizace a s jejich integrací do většinové společnosti jsou značné problémy, tak zřejmě přibudou další miliony.

Příčiny uprchlického problému

Příznačné je, že ti, co hovoří o nutnosti uprchlíky přijímat a postarat se o ně, nikdy nezmiňují příčiny jejich útěku – naprosto neúspěšné pokusy o změny režimů v arabských zemích, podporované Západem, které přivedly tyto státy do totálního zoufalství, bídy a chaosu sektářských válek, z čehož těží pouze radikální islamistické bojůvky. Lze namítnout, že uprchlický problém existoval již před útokem NATO na Libyi. To je sice pravda, ale rozhodně ne v tak ohromné míře, jak je tomu dnes, kdy se Libye stala nejen líhní terorismu a nestability, ale i zemí, ze které a přes kterou prchají všichni Afričané do Evropy, protože tam neexistuje žádná ústřední vláda schopná je zadržet a vrátit zpět. Připomeňme, že za vlády Muammara Kaddáfího mnoho černochů ze subsaharské Afriky našlo v Libyi práci, byli zaměstnáni převážně jako dělníci. Navíc tehdejší italský premiér Berlusconi v srpnu 2008 podepsal s libyjským vůdcem dohodu o vracení nelegálních přistěhovalců. Tato dohoda padla poté, co se Itálie připojila k válce NATO proti Kaddáfího Libyi. Podle oficiálních údajů se do Itálie loni po moři dostalo více než 170 tisíc imigrantů.

Morální odpovědnost konkrétních států

Drtivá většina uprchlíků utíká z Libye a Sýrie, které pomohly rozvrátit konkrétní západní země (především USA, Francie, Velká Británie, Itálie) s podporou Turecka a konzervativních arabských monarchií. Je tedy logické, aby se o migranty postaraly právě ty státy, které v roce 2011 vybombardovaly Libyi, pomohly svrhnout Kaddáfího režim a uvrhly tak kdysi jednu z nejvíce blahobytných afrických zemí do anarchie. Ty stejné země vyzbrojovaly povstalce i teroristy bojující proti vládě prezidenta Bašára Asada v Sýrii. Výsledkem je humanitární katastrofa nebývalých rozměrů, zničená země a občanská válka, jejíž konec je v nedohlednu.

Azyl uprchlíkům z rozvrácených zemí by měly nabídnout i bohaté arabské země jako je Saúdská Arábie nebo Katar, které velmi aktivně podněcovaly svržení sekulárních režimů v Libyi a Sýrii. V zemích se stejnou náboženskou vírou by měli převážně sunnitští uprchlíci větší šanci se asimilovat než v kulturně a civilizačně zcela odlišné Evropě. Ropné monarchie disponují značnými prostředky, které by mohly vynaložit na jejich integraci. V jihoevropských zemích postižených vysokou nezaměstnaností, kde budou jen pobírat sociální dávky a většinová společnost na ně bude pohlížet s despektem, jen poroste jejich frustrace.

Česká republika, která se války proti Libyi neúčastnila a v Damašku má dodnes ambasádu, nemá morální povinnost jakéhokoliv uprchlíka přijímat a starat se o něj. Souhlasím s postojem české vlády, která chce pomoci v řešení situace „na místě“ – tzn. poskytovat pomoc uprchlickým táborům a usilovat o to, aby rozhodnutí o solidaritě zůstalo v kompetenci jednotlivých členských zemí EU.

Závěr

Pokud by se v arabských zemích udržely u moci sekulární autokracie (nejlepší možné formy státního uspořádání arabských zemí), nemusela by dnes EU řešit tak mohutnou humanitární krizi. Koneckonců v Egyptě zabránila libyjskému a syrskému scénáři armáda, která státním převratem svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího a západní politici proti tomu nijak neprotestovali. Ostatně i v souvislosti s rozmachem Islámského státu, jehož expanzi umožnila politika USA, EU a reakčních arabských monarchií vůči Damašku, mnozí evropští politici začínají vyzývat k dialogu s prezidentem Asadem, jehož svržení dříve podněcovali. Začínají si konečně uvědomovat, že implantovat liberální demokracii do arabských zemí prostě není možné a sekulární autokracie jsou „nejmenší zlo“ i pro zájmy Západu?

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Pánové, díky za milé komentáře a pozitivní zpětnou vazbu :-) 

klokan

Souhlasím s celkovým vyzněním tohoto dalšího vynikajícího politologického pojednání z pera,( resp. zde z klávesnice) pana Kosiny, zejména s těmi pasážemi, kde jako hlavní viníky další fáze stěhování lidstva na naší planetě, označil chamtivě nenasytné  USA a další, jenom však některé členy agresivního vojenského paktu NATO. Považuji však za nutné dodat, že ani ČR jako pidičlen této nikoliv obranné, jak si uvádí v názvu, ale útočné, kterou je fakticky, vojenské aliance, se dílů své odpovědnosti nevyhne, protože tento imperialistický,,ksindl“ právě tímto svým členstvím podporuje. Skutečností rovněž zůstává, že stejně jako rozpad Československa, tak i vstup jeho následovníků do tohoto přežitého vojenského paktu, proběhl bez všelidového referenda, taktéž tedy i v pozůstatku této kdysi prosperující republiky , jenž někteří jedinci nazývají nechutným názvem Česko.  Nejen v tomto světle se vyhlášení všelidového referenda o dalším setrvávání ČR v NATO jeví jako nezbytné.  Dalo by se samozřejmě pojednávat o skutečnosti, že v i v historii lidstva, jako hlavní příčina stěhování národů, byl označován i nedostatek přírodních zdrojů, zejména potravin, včetně samozřejmě pitné vody k přežití těchto nebohých jedinců z nadřádu Homo sapiens sapiens, v té které lokalitě. Přeji dobrý a pěkný den.

Vladimír Štingl

Pane Kosino, naprosto bezchybné zhodnocení. Jak jednoduše vytvořit Evropě téměř neřešitelné problémy rozbitím celé severní části Afriky, Blízkého východu až po Irán. A navíc Ukrajina a americká svoloč točí "mlýnek".... Neuvěřitelné, ale realita kapitálu a tzv. "globalizace". Statisíce, miliony mrtvých? Koho v SSA to zajímá? Obamu... demokrata? Šílené, zvrácené, zvrhlé.

Vynikající zhodnocení stavu a vývoje. Zdravím Vás.

novotny

OSN by tedy mělo nařídit USA, aby situaci, kterou vyvolali svými nesmyslnými agresemi v Africe, co nejdříve vyřešili. Peněz mají dost, tak proč by si nemohli odvézt uprchlíky do velké Ameriky, aby si vychutnali další teroristické činy týpků z Islámského státu infiltrovaných mezi uprchlíky.

Arbed

V podstatě souhlasím s autorem podnětu č.j.20150211145349