Ondřej Kosina: Uloupené Kosovo

obrazek
25.9.2012 09:56
Srbové se obracejí k Západu zády. Vrcholní představitelé EU totiž pro Srbsko neudělali vůbec nic, ačkoliv této balkánské zemi dlouho vládla proevropská a vůči Bruselu velmi vstřícná Tadićova vláda. Srbům bylo za jejich úsilí přiblížit se Západu plivnuto do tváře uznáním kvazistátu Kosovo v roce 2008 většinou členských zemí EU včetně České republiky. Topolánkova vláda se Schwarzenbergem v úřadu ministra zahraničí tak učinila za zády parlamentu a proti vůli prezidenta republiky. Praha k tomuto kroku neměla nejmenší důvod a mohla své tradičně přátelské vztahy s Bělehradem potvrdit odmítnutím uznání svrchovanosti Prištiny v souladu s konáním dalších pěti států EU včetně Slovenska.

I tzv. seriózní média informovala o praktikách zločinecké organizace Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), provozující byznys s tělesnými orgány srbských zajatců, které jim byly odebírány mnohdy bez narkózy. Tyto skutečnosti dosvědčil jeden z bývalých členů UÇK a není pochyb o tom, že do celé kauzy byl zapleten i současný kosovský premiér Hashim Thaçi – velký oblíbenec bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové – se kterým si potřásal rukou mj. prezidentský kandidát Jan Fischer. Vzhledem k tomu, že nad transportem orgánů z tiranského letiště dohlíželi albánští vojáci, je zřejmé, že o všem byly informovány i albánské úřady.

Neméně zajímavá je informace, že se Madeleine Albrightová – klíčová postava bombardování a následné demontáže Svazové republiky Jugoslávie – účastní privatizace tamního Telecomu, přičemž výběrové řízení je ušito na míru její firmě. Generál Wesley Clark, který celé agresi NATO velel, hodlá pro změnu koupit kosovské hnědouhelné lignitové doly. Tyto aktivity jsou nejen amorální, ale podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 i protiprávní. Politici, kteří se výrazně angažovali při amputaci Kosova od Srbska, se nyní chtějí zmocnit srbského majetku – to je ukázkový příklad „amerického idealismu“. Kosovské odbory však odmítají další privatizaci a opoziční strany jim přislíbily plnou podporu. Vláda chce prodat tři největší státní podniky – poštu a telekomunikace, energetiku a doly. Petici, která požaduje zastavení privatizace již podepsalo 61 tisíc občanů. Pokud tento proces nebude zastaven, vyjdou odboráři do ulic a hrozí i generální stávka. Privatizaci provází i řada korupčních skandálů.

V bezvýchodné situaci, kdy Priština ani Bělehrad nehodlají ustoupit ze svých pozic je jediným řešením rozdělení Kosova na srbskou a albánskou část. Ačkoliv Západ tlačí na Bělehrad, aby zrušil srbské instituce na severu Kosova, nemůže Srbsko donutit, aby uznalo nezávislost tohoto kvazistátu, když tak neučinilo ani Španělsko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Kypr. Vzhledem k tomu, že EU, USA ani vláda tzv. Republiky Kosovo na možnost rozdělení země evidentně nepřistoupí, lze do budoucna očekávat ještě rozsáhlejší porušování lidských práv menšinových Srbů než dosud s perspektivou úplného etnického vyčištění Kosova. To může vést – i s ohledem na historické vazby – k opětovnému příklonu Bělehradu k Moskvě a v současné nedobré ekonomické situaci EU i ke ztrátě zájmu Srbů o vstup do Unie. Premiér Dačić prohlásil, že „Brusel nás nikdy a ničím nedotlačí k uznání nezávislosti Kosova a bude-li toto uznání kategorickou podmínkou integrace do EU, není vyloučené uskutečnění celostátního referenda s otázkou, zda Kosovo nebo Evropa“.

Přezíravý a mnohdy panovačný postoj EU vůči Srbsku zosobněný německou kancléřkou Merkelovou vyústil v květnových prezidentských a parlamentních volbách ve vítězství umírněných nacionalistů – Srbské pokrokové strany Tomislava Nikoliće, která utvořila koalici se socialisty bývalého jugoslávského prezidenta Miloševiće. To bude znamenat důraznější prosazování národních zájmů Bělehradu protikladné vůči Tadićovu poddajnému a mnohdy servilnímu jednání s EU a také trvání na principu neuznání samostatného Kosova. Cestu ke vzniku zločineckého islamistického narkostátu v srdci Balkánu umožnily bomby NATO na základě lživého obvinění Srbů z masakru Albánců v Račaku. A třináct let po „humanitárním“ bombardování Jugoslávie vyplouvá na povrch stále více špinavostí a v jasném světle se ukazuje, komu západní demokracie tehdy pomáhaly a dodnes pomáhají.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Kosino, kéž by bylo mladých inteligentních a vzdělaných lidí jako Vy  v této zemi   x100.000. Ani vlastní potomci se příliš nezapojují a nedokáži to prakticky ovlivnit..... Držte se.

kosina

Pánové, díky za Vaše příspěvky a postřehy.

Vladimír Štingl

     Kosovo je přesným obrazem zvrácenosti, odporné morálky a neuvěřitelného pokrytectví EU, NATO a "řídících orgánů"..... Co lze od těch mutantů holdujících moci a neměřitelné hrabivosti a bezohlednosti čekat....?? Kosovo je obraz toho, jaká je morálka dnešních "mocných - mutantů", kteří s lidskými bytostmi nemají naprosto nic společného. Pane Kosino, Váš blog má sílu "panzerfaustu", který na nás, jako jednotlivce míří, ale je málo těch, kteří to vnímají..... U nás se naštěstí bude odehrávat, zatím, jen komedie s plastovou pistolkou a paintballovými kuličkami. Zatím. To bude zase pohoršených, moralistů, co všechno ta "zlá levice způsobuje demokracii a svobodě"..... Je mi líto toho mladého chlapa, udělají z něj levicového "dementa" (jako už se vyjádřil vyžraný nadčlověk Jakl), a budou ho lynčovat a přitom by si to zasloužili jiní..... Panu Smetanovi za tykadla hrozí 3 roky natvrdo..... okrajová zpráva z večera.... Co je potom pro nás "nějaké" Kosovo a postupná likvidace "zlého" srbského národa... Smutné, tragické, ale věřím, že všeho dočasu.... Díky. Příjemný večer.

P.S. Pan Moskalík to vystihl skvěle - "žádné bděte....", když vlastně všichni "chrní......". Naši blízcí by se měli VZBUDIT, jinak zde budeme mlátit prázdnou slámu, dokud nám nevypnou tento portál.....

schlimbach

Myslím, že za uznání Kosova by měl Schwartzenberg chodit kanálama. Pamatujme si dobře všechny ty zmetky, co naši republiku zavlékají do válek a legitimizují svinstvo ve světě. Jednou za to ponesou odpovědnost. Doufám, že to bude brzy.

antoninsebek
Váš článek, pane Kosino, je bohužel pravdivý. A je dobře napsán. Coby hnidopich bych tam ještě přidal jednoho člověka, autora několika nových pojmů, jako je "nepolitická politika" a v tomto případě: "HUMANITÁRNÍ BOMBARDOVÁNÍ."