Ondřej Kosina: Velké koalice – osud německy mluvících zemí

obrazek
1.10.2013 10:58
Parlamentní volby v Rakousku nepřinesly mnoho překvapení. Dopadly podle očekávání a více méně v souladu s předvolebními průzkumy. S vysokou pravděpodobností tak bude pokračovat velká koalice sociálních demokratů a lidovců v čele s kancléřem Wernerem Faymannem, trvající od roku 2006. Obě vládní strany mírně oslabily a zároveň dosáhly vůbec nejhorších výsledků od konce druhé světové války. Nicméně stále dohromady disponují pohodlnou většinou 99 ze 183 křesel v rakouské Národní radě.

Výsledky voleb

V porovnání s rokem 2008 ubyli voliči oběma vládním stranám, zatímco elektorát opoziční FPÖ a Zelených posílil. Čtyři největší strany se umístily na stejných pozicích jako před pěti lety. Sociální demokraté (SPÖ) obhájili prvenství s 27,1 % hlasů, ale se ztrátou 4 mandátů. Druzí lidovci (ÖVP) získali 23,8 % a přišli tak o 5 poslanců. Obě strany shodně oslabily o 2,2 %. Rakušané jsou evidentně unaveni sedmiletou vládou rudo-černé koalice, ale zase ne tolik, aby jí neumožnili pokračovat ve společném vládnutí. Krajně pravicová Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ) překročila s 21,4 % magickou dvacetiprocentní hranici a bude mít o 8 zákonodárců více, přestože se přetahovala o podobně smýšlející voliče s euroskeptickým Teamem Stronach. Svobodní se tak stávají srovnatelně silnou stranou s lidovci a v příštích volbách se mohou stát dominantní silou na pravici, což je vzhledem k jejich xenofobní a populistické rétorice znepokojivé. Zelení obhájili čtvrté místo s 11,5 %, což znamená nárůst o 1,1 % a 2 poslance navíc. Předvolební průzkumy byly poměrně přesné, pouze Zelené s předpokládaným ziskem 14 – 15 % mírně nadhodnotily.

Úspěch nových stran a fiasko „haiderovců“

Nováčky v rakouském parlamentu jsou euroskeptické uskupení Team Stronach a liberální formace NEOS – Nové Rakousko, které uzavírají šestici stran, jež překročily čtyřprocentní uzavírací klauzuli. Ambiciózní projekt kanadsko-rakouského miliardáře neuspěl tak výrazně, jak se očekávalo, nicméně zisk 5,8 % a 11 mandátů mu umožní hrát určitou roli na celostátní úrovni. Strany reprezentující antievropsky naladěné Rakušany v součtu obdržely 27,2 % hlasů. Překvapením je úspěch nového liberálního uskupení NEOS, které s 4,8 % a 9 poslanci reprezentuje politický střed. Jak dlouhodobě naznačovaly průzkumy, z parlamentu vypadl Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), který dosáhl pouze na 3,6 % a přišel o 12 mandátů. BZÖ stagnoval od smrti svého zakladatele Jörga Haidera a jeho voliči nepřijali posun strany směrem k liberalismu. Poslanecký klub BZÖ se začal drolit a z 21 zvolených zákonodárců čtyři přeběhli k FPÖ a pět k Teamu Stronach, čímž této nové straně pomohli získat parlamentní zastoupení ještě před volbami.

Kdo s kým?

Co se týká možných koalic, nejpravděpodobnější variantou je pokračování dosavadní osvědčené spolupráce nejsilnější levicové a pravicové strany SPÖ a ÖVP, přestože proti sobě v předvolební kampani bojovaly. Sociálně demokratický kancléř Werner Faymann prohlásil, že chce ve velké koalici pokračovat a připraveni k jednání jsou i lidovci, kteří si však ponechávají otevřené dveře ke spolupráci s pravicovými subjekty. Otázkou je, zda potenciální pravicovou vládu myslí vážně, nebo si jen chtějí vylepšit vyjednávací pozici se sociální demokracií. Vláda ÖVP a FPÖ pod vedením Wolfganga Schüssela již v minulosti existovala a přivedla Rakousko do izolace v rámci EU kvůli kontroverznímu korutanskému hejtmanovi Jörgu Haiderovi. V současnosti však obě strany nedisponují parlamentní většinou a musely by přizvat do vlády ještě třetího partnera, jímž by mohl být Team Stronach. Tato konzervativně euroskeptická koalice by byla s 99 hlasy stejně silná jako velká koalice, ale vzhledem k programovým neshodám by neměla příliš pevnou pozici. Navíc, proevropští voliči lidovců nejsou příliš nakloněni spolupráci ÖVP s krajní pravicí. V úvahu nepřipadá ani středolevá koalice SPÖ, Zelených a liberálů, která by se mohla opřít pouze o 84 hlasů.

Rakousko versus Německo

Porovnáme-li situaci v Rakousku s Německem, kde se v září také konaly parlamentní volby, najdeme více rozdílů než shod. Zatímco v Německu opakovaně vítězí konzervativní CDU-CSU s výsledkem okolo 40 % hlasů, v Rakousku je to sociálně demokratická SPÖ, která ovšem nedosahuje zdaleka tak velké podpory a další dvě strany jí dýchají na záda. CDU-CSU se stala dominantní stranou na německé politické scéně, což se o rakouské SPÖ říci nedá. Velká koalice je tradiční model charakteristický pro obě země, ačkoliv v SRN vládla v posledních čtyřech letech černo-žlutá pravicová koalice. Významným rozdílem je absence resp. nízká podpora euroskeptické krajní pravice v Německu, která je naopak v Rakousku třetí nejsilnější stranou. Ačkoliv se nazývá Svobodomyslná strana (FPÖ), její německý protějšek FDP vychází z klasického liberalismu a neoperuje s xenofobní rétorikou – naopak se zastává menšin. Roli FDP v rakouské politice hraje spíše nové liberální uskupení NEOS, které se s výsledkem 4,8 % probojovalo do parlamentu, zatímco pro německé liberály znamenal totožný výsledek stopku a konec déle než šedesátiletého působení v Bundestagu. Zelení jsou v obou zemích stabilní součástí politického spektra a dokážou oslovit zhruba desetinu voličů. Díky sjednocení NSR a NDR v roce 1990 v zemi působí i relativně silná postkomunistická levice (die Linke), která v Rakousku chybí – Komunistická strana Rakouska (KPÖ) dokáže oslovit pouze 1 % elektorátu. Velmi podobných výsledků dosáhly nové euroskeptické strany, prosazující návrat od eura k marce resp. šilinku. Zatímco Team Stronach se do parlamentu dostal, Alternativa pro Německo (AfD) do Bundestagu nepronikla jen těsně. Co však pravděpodobně budou mít po zářijových volbách obě německy mluvící země společné, je vláda velké koalice.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.