Ondřej Kosina: Venezuela před volbami – hrozí destabilizace?

obrazek
26.3.2013 10:27
Mimořádné prezidentské volby ve Venezuele se uskuteční 14. dubna. Úřadující prezident a favorit voleb Nicolás Maduro ovšem vyjádřil obavy, že CIA plánuje zabití opozičního lídra Caprilese, protože ví, že nedokáže zvítězit. Z vraždy bude následně obviněn „režim“ a země upadne do násilností. Opozici pak pomůže k moci zahraniční intervence. Je tento scénář reálný? Minulý čtvrtek již došlo ke střetům provládních a opozičních studentů v ulicích Caracasu. Není vhodnější doba na uvržení Venezuely do chaosu než nyní…

Vyhrocené americko-venezuelské vztahy

Caracas přerušil rozhovory s americkými diplomaty a obvinil Washington z vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely. Od konce minulého roku přitom obě vlády hovořily o znovunavázání diplomatických vztahů přerušených v roce 2010. „Až zjistíte, že jsme nezávislá země, tak nám dejte vědět“, vzkázal do Washingtonu ministr zahraničních věcí Elías Jaua. Z USA již zazněly pochybnosti o „transparentnosti“ voleb a také pochvala Caprilese, který „by mohl být velmi dobrým prezidentem“. Snahy o zpochybnění voleb jsou zcela nemístné, protože i nevládní institut bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera loni v říjnu klasifikoval venezuelský volební proces jako „nejlepší na světě z 92 monitorovaných voleb“.

Rozvoj socialismu 21. století nebo návrat do americké sféry vlivu

Kampaň pravicového kandidáta Henrique Caprilese se soustředí výhradně na osobu Nicoláse Madura, jehož se snaží separovat od díla a odkazu Huga Cháveze, ačkoliv ten ho krátce před smrtí označil za svého pokračovatele a nástupce. Capriles tvrdí, že Maduro nemá stejnou lidovou podporu jako zesnulý prezident a je neschopným politikem. Na jednom z mítinků mu Capriles vzkázal: „Neschovávej se za Chávezův portrét. Nech ho odpočívat v pokoji… Nemáš žádné podporovatele, protože to byli Chávezovi stoupenci, ne tvoji“. Opoziční lídr zároveň kritizoval současnou zahraniční politiku a oznámil, že v případě svého vítězství přestane vyvážet na Kubu lacinou ropu a „plýtvat“ surovinovým bohatstvím země. Jistě by došlo i k přerušení nadstandardních vztahů s Íránem, Běloruskem a některými dalšími státy. Maduro mezitím slíbil pokračování sociálních programů z Chávezovy éry, jejich vylepšení a posílení. Zkritizoval Caprilesovy výroky o tom, že smrt Cháveze byla naplánovaná. Snaha některých západních médií dehonestovat Madura jako „pouhého řidiče autobusu a odboráře“ je spíše kontraproduktivní. Venezuelané dobře vědí, že je přesvědčeným chávistou, člověkem z lidu, garantem dosavadního politického kurzu a pokračování bolívarovské revoluce.

Sjednocená venezuelská levice

Chávezovy výzvy k jednotě vyslyšeli lídři levicových stran, kteří podpořili kandidáta Sjednocené socialistické strany Venezuely (PSUV) Nicoláse Madura. Ten tak získá, kromě vlastní PSUV, hlasy voličů dalších čtrnácti politických stran – ještě o dvě více než měl Hugo Chávez v říjnu 2012. Madura podpoří mj. Komunistická strana Venezuely (PCV), sociálně demokratická formace Vlast pro všechny (PPT), radikálně levicová Venezuelská lidová jednota (UPV), indiánské marxistické hnutí Tupamaro a další uskupení sdružená ve volební koalici Velký vlastenecký pól. Tato aliance se osvědčila již při říjnových prezidentských volbách a bude hrát důležitou roli i tentokrát. K Chávezovu vítězství přispěli voliči spřátelených levicových stran 1,8 miliony hlasů.

Průzkumy favorizují Madura

Henrique Capriles je evidentně nervózní, protože předvolební průzkumy naznačují, že úřadující prezident má přibližně patnáctiprocentní náskok. Podle březnových preferencí agentury Datanalisis by Maduro získal 49,2 % hlasů, zatímco Capriles pouze 34,8 %. Ještě větší odstup predikuje průzkum Hinterlaces – 53 % ku 35 %. Datanalisis je soukromá společnost, jejíž průzkumy obvykle nadhodnocují opozici, ale zároveň bývají – na rozdíl od dalších privátních agentur – nejblíže skutečným výsledkům voleb. Maduro je označován za favorita, ačkoliv jeho popularita je volatilní a částečně závisí na vlně emocí vyplývajících z Chávezova úmrtí. Nedojde-li k naplnění scénáře, zmíněného v prvním odstavci, lze předpokládat, že se Nicolás Maduro v polovině dubna stane novým venezuelským prezidentem.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josefmikov
josefmikov
Vážným porušením zákona
 je Caprilesovo chování v době vojenského puče, kdy přinejmenším jako starosta nekonal svou povinnost zajistit policejní ochranu vyslanectví Kuby, o kterou byl požádán, ale naopak, když dav stoupenců přerušil elektrické vedení a dodávku vody, demoloval majetek vyslanectví Kuby a hrozil jejím obsazením, Capriles  vstoupil na uzemí vyslanectví, čímž hrubě porušil mezinárodní právo a žádal vyslance Germana Sancheze Otera o vydání viceprezidenta Diosdada Cabella zde  Policie  Baruty, jejímž starostou Capriles byl, zatkla ministra vnitra Ramona Rodrigueez Chacina
 zde New International.   Obsahuje také Caprilesův skutečný program.                                                                                                                     
Soudní  projednávání se vleklo a bylo dosti komplikované. Capriles byl nakonec amnestován. V roce 2009 byl obviněn z podvodu a korupce a právně diskvalifikován. Přestože toto nebylo zrušeno bylo mu umožněno politické působení a učast ve volbách respektována. Na You Tube je dostatek záznamů o jeho počínání i pestré politické minulosti. Kromě asocální politiky by se jistě snažil zpomalit integraci Jižní Ameriky, změnit ekonomické a politické vztahy s Palestinou a Izraelem, USA, Iránem, ostatními zeměmi Latinské IndoAmeriky a zeměmi  BRICS. Případně umožnit invazi a nějaké humanitární bombardování, dle osvědčujících se, opakovatelných scénářů.Capriles, představitel koalice utěku před budoucností a pro návrat bez vize, který jako osobnost či osoba je pouze politický manekýn, naprosto postradatelný i pro pravici, se stal momentálně pouze jedinou šancí pro ty, kteří potřebují destruovat společenství naděje.
josefmikov
Hodne  plati i pro nynejsi volby
Bolivariánská Venezuela a 4.světová válka!
Aneb
Po Teheránu Caracas ?
Čili
Venezuela je země, ve které na prezidentovi dosud záleží.
Neboli
Hugo, volby, naděje

http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2012/10/bolivarianska-venezuela-4svetova-valka_3.html

josefmikov

Hugo Chavez stále nebezpecný

A

neb
Nezdar smrti
Čili
Latinská Amerika už není poslední nadějí Západu ?

josef mikovec

http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2013/03/hugo-chavez-stale-nebezpecny.html

josefmikov
Veřejné potrestání země vedené "populistickým režimem" je již dlouhou dobu fixní ideou některých kruhů na špici amerického vedení. Myslí si, že je správná doba pro průzkumný útok, aby se otestovala stabilita bolívarského režimu. Nadcházející volby otevírají slibné vyhlídky. Opozice má příležitost chopit se iniciativy. Všechny průzkumy mínění uvádí, že Nicolas Maduro vede před Caprilesem Radonskym o 15-20%. Capriles v říjnu 2012 prohrál s Chavezem, ale ti, kteří tahají za nitky ve Washingtonu, nehrají podle pravidel. Bude to tvrdý boj. Sabotáže, provokace, diverze, politické vraždy - v lásce a válce je vše dovoleno, cokoliv, co dopomůže k dosažení cíle. Pokud je Maduro jasným vítězem, pak vyvolají nepokoje ve městech, zablokují dopravní trasy, vyvolají konfrontaci a pak spustí povyk kvůli "obětem vládních represí". Použití síly, aby se dostali k moci, není vyloučeno; mohou se pokusit provést to za pomoci žoldáků a zahraničních jednotek zvláštních operací. Takové scénáře se již v historii moderní Venezuely odehrály. Další možností je jednat při sčítání hlasů. Proamerická média a aktivisté budou šířit informace o "hromadném falšování" ve prospěch Madura”
Venezuela po Chavezovi