Ondřej Kosina: Zvítězí v Albánii socialisté?

obrazek
21.6.2013 09:11
Parlamentní volby v Albánii se uskuteční 23. června a voliči budou rozhodovat o složení 140členného zákonodárného sboru. Předvolební průzkumy naznačují, že veterán albánské politické scény, bývalý prezident a současný premiér Sali Beriša, který vládne od roku 2005, třetí mandát v řadě neobhájí.

O přízeň voličů se budou ucházet dva velké politické bloky. Alianci za zaměstnanost, prosperitu a integraci, sdružující 25 středových a pravicových stran, předsedá premiér Sali Beriša. V současnosti se těší podpoře 42,5 – 43 % respondentů. Alianci za evropskou Albánii, sdružující 37 stran od krajní levice po pravici, vede lídr socialistů a bývalý starosta Tirany Edi Rama. Opoziční aliance má podporu 50 – 50,5 % dotazovaných. Šanci oslovit určitý segment albánské společnosti mají i dvě strany stojící mimo oba velké bloky – nacionalistická Rudo-černá aliance a středopravicový Nový demokratický duch.

Co se týká samotných stran, podle průzkumů z května a června si nejlépe vede levostředová Socialistická strana (PS)s podporou v rozmezí 40 – 42,5 %. Socialisté byli ve vládě naposledy v letech 1997 – 2005 a nyní mají velkou šanci se do ní vrátit. Druhá v pořadí by skončila liberálně-konzervativní Demokratická strana (PD) Saliho Beriši s 37,5 – 38,5 % hlasů. Rozdíl mezi oběma formacemi je v rozmezí statistické chyby, a tak mohou do sestavování vlády významně zasáhnout i menší strany. Na třetím místě by s 5 – 6,3 % skončilo Socialistické hnutí za integraci (LSI), které vzniklo v roce 2004 secesí od Socialistické strany a nyní je koaličním partnerem pravicové PD. Avšak do voleb jde společně s PS v rámci Aliance za evropskou Albánii. Čtvrté místo průzkumy přisuzují teprve rok staré proevropské straně Nový demokratický duch (FRD), v jejímž čele stojí bývalý prezident Bamir Topi. Toto uskupení hodlá podpořit 3,7 – 5 % voličů. Nacionalisté z Rudo-černé aliance (AK), kteří prosazují referendum o spojení Albánie s Kosovem, by získali 2 – 2,5 % hlasů.

Poslední parlamentní volby v červnu 2009 dopadly velmi těsně. Tehdy zvítězila Demokratická strana s 46,9 % (70 mandátů) a porazila Socialistickou stranu, která obdržela 45,3 % (66 mandátů). Avšak po přepočtení získaných procent na poslanecká křesla musela PD utvořit koalici se Socialistickým hnutím za integraci, jež získalo 5,6 % a 4 mandáty. Podobný scénář se očekává i letos s tím rozdílem, že v roli favorita jsou tentokrát socialisté.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.