Osma bude podporovat Armina

laschet
4.9.2021 09:15
Tři týdny před volbami staví křesťanští unionisté CDU/CSU po boku svého slábnoucího kandidáta Lascheta na kancléře tým. Kandidát nadále povede předvolební agitaci a berlínská centrála CDU nechce o tom nechat nikoho na pochybách. Armin Laschet žádá členy svého tak zvaného volebního týmu, aby za ním postupně přišli, tak aby nepůsobil dojmem, že potřebuje příliš velkou podporu.

Tento dojem vznikl poté, co v posledních týdnech v Unii volební agitátoři se zdají být zneklidněni. Interně se ve vedení a v členstvu hovoří o "kurníku" a o reálných obavách, že 26. září volby skutečně prohrají. Z Friedricha Merze, který chtěl být kancléřským kandidátem, je cítit netrpělivost a „syčí“ na adresu těch, kteří mají odpovědnost za stále horší výsledky průzkumů. Jeho jméno je v berlínském Domě Konrada Adenauera proto jedním z nejméně překvapivých. Tento finanční a hospodářský expert strany byl již tak jako tak součástí úzkého týmu Lascheta.

Další členové volebního týmu Dorothee Bärová, státní ministryně bavorské CSU pro digitální záležitosti z kancléřství, je známá také jako žena pro technologické otázky v Unii. Andreas Jung, místopředseda parlamentní skupiny ve Spolkovém sněmu, se v poslední době stále více zabývá otázkami politiky životního prostředí. Zdá se, že Laschet chce také zdůraznit zvláštní blízkost k nim, kteří se mu staví po bok.

Je pro všechny překvapující, že mezi vybranými není již ministr zdravotnictví Jens Spahn, stejně tak bezpečnostní expert Peter R. Neumann, který je televizním divákům dobře známý svými odhady teroristické hrozby. Již nějakou dobu radí Laschetovi v otázkách vnitřní i vnější bezpečnosti, ale jeho nová role je pro něj zatím neznámá. "Nejsem politik," říká větu, kterou Laschetova volební kampaň možná nezamýšlela.

Mezi překvapivými odborníky po Laschetově boku je nyní Joe Chialo, který pracuje v Berlíně pro jedno z velkých hudebních vydavatelství a má poskytovat impulsy pro podporu kulturního a kreativního průmyslu. CDU/CSU chce reagovat na obavy průmyslu o budoucnost v důsledku pandemie Corona lepším sociálním zabezpečením.

V oblasti vzdělávání a sociální soudržnosti se Laschet opírá o odborné znalosti spolkových zemí a obcí. S Karin Prienovou, ministryní školství ze Šlesvicka-Holštýnska, získává na svou stranu ženu se zkušenostmi z černozelené vlády. Barbara Klepschová ze Saska, bývalá starostka Annabergu-Buchholzu, má být symbolem blízkosti k lidem a kompetence na východě.

Na závěr se Silvia Breherová zaměří na téma rodiny. Osmačtyřicetiletá právnička se na konci roku 2019 překvapivě stala místopředsedkyní strany. Do týmu přináší i to, o čem si Laschet může v současné době nechat jen zdát: Jasný volební úspěch, s nímž v roce 2017 vstoupila do Spolkového sněmu - jako "královna prvního hlasu", jak Laschet obdivně dodává.

Zároveň je však v berlínském Domě Konrada Adenauera zdůrazněno, že členové "budoucího týmu" se v případě účasti vlády automaticky nestanou ministry. To ještě více zneklidňuje voliče, kdo vlastně by měl být v Laschetově vládě, kdyby se stal kancléřem, což ještě více zesiluje pochyby, jak by mohl nahradit Angelu Merkelovou. Stále klesající preference to více méně stále více dokazují.

Mezitím bylo překvapivě oznámeno, že francouzský prezident Emmanuel Macron se setká v Paříži příští týden s kandidáty na kancléře. Podle německého velvyslanectví v Paříži na pondělí je naplánována návštěva Scholze a na středu Lascheta.

 

 

Foto: K pádu A. Lascheta a jeho křesťanského bloku zcela jistě vedlo i jeho nekřesťanské chování za zády prezidenta Steinmeiera při návštěvě povodněmi zdevastovaných obcí. Vtipkování a smích v té chvíli  rozhodně nebyl na místě.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

Milý pane Fialo,

vážím si Vašich  ekonomických  komentářů.

Ale o současném  DDR 2.00 víte úplné  hovno, nebo  to nechcete  vidět.

AUTOR

článků, který je  téměř denně seká, jak  Baťa  cvičky, je z mého pohledu,  přiměřeně k jeho věku, fanatický  levičák, který odmítá vše, co není levicové   a kterému  bohužel uniklo, že  tzv. LEVICE  dostane v následujících letech  těžce  "na frak."

To platí i pro takové blouznivce, jako jste  vy, milý pane  Fialo,

kteří se domnívají, že zelená  IDEOLOGIE  zvítězí  nad  matkou  přírody  a celý svět  tomu bude tleskat.

Vaše osobní prohlášení, že jste "Gréta",

Vás  vylučuje  z podstatné části   normální  veřejnosti, které je  známo,  že  pŕíroda   řídí  zeměkouli  a nikoliv

nepatrné  procento  fanatiků  typu  Fiala  a spol.

Nemáte vůbec  tušení,  čemu tleskáte...

 

 

    

 

zbynek-fiala

Vážený pane Olmerte, gratuluju, vynikl jste, málokdy tu zazní něco tak slabomyslného. Představu, že současné Německo je DDR 2.0 jste si nejspíš navodil něčím obzvlášť výživným. Úvaha, že levice chce něco bez práce, neodpovídá faktu pracující chudoby, kdy mzda nestačí na pokrytí základních potřeb, takže se sociálními dávkami fakticky dotují zaměstnavatelé. 

Roland Olbert

Je úplně jedno,

milý autore,  

KDO  vystřídá  A.Merkel   na  postu  kancléřky.

Je to stejné,  jako voilit   mezi  morem   a  cholerou. !

 

Německá  spolková  republika: 

podstatnou částí  české veřejnosti  obdivovaná,  (protože tam  přece  vyrábějí 

 super  Mrcedesy a BMW,) ,

je  vnínána  jako   demokratická, ale vůbec  netuší,  jak se  Merkeljunta  vypořá s těmi ,

kteří to vidí  jinak.

V  současném   Něnecku   , DDR  2.0, vádne tuhá názorová   diktatura,   kdy 

jsou jiné názory  automaticky  připisovány těm, kteří   jsou ,  tak  říkajíc  vpravo.

 

LEVIČÁCI 

jsou  z  mého pohledu  ti,  kteří se  naivně domnívají, 

že  sebrat   bohatým, to, co  vlastní pílí   vybudovali,  pomůžem těm, kteří by to rádi  měli   BEZ  PRÁCE..

 

 A  votomtoje, milý  autore.

Ale chápu,  starého psa novým kouskům  nenauzčíš....