Otevřený dopis předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi

18.4.2011 16:44
Vážený pane předsedo Radku Johne, žádám Vás o vysvětlení zdrojů financí pro Věci veřejné, které přicházely prostřednictvím poslance Michala Babáka. On sám uvedl postupně několik verzí, jak vznikaly jeho sponzorské dary pro stranu, ale i ta poslední vyvolává vážné pochybnosti o legálním původu těchto peněz (podobně jako peněz, které údajně pocházely od ministra Víta Bárty).

Poslanec Michal Babák nejnověji označil za zdroj svých milionových sponzorských darů pro Věci veřejné (a další miliony korun na osobní investice) osobní půjčky, částečně od firmy novozélandského podnikatele. Jak pak uvedl Právu, splatit chce tyto dluhy prodejem 15 procent akcií společnosti Bene Factum a tvrdí, že by za ně mohl získat až 35 milionů korun ve splátkách na konci letošního a příštího roku.

Smlouvy o prodeji akcií Právu předložit nechtěl, protože si to prý nepřejí někteří partneři z Bene Factum. Předseda představenstva firmy Petr Šrámek pak podle Práva nechtěl do telefonu o prodeji akcií vůbec mluvit.

Z toho, co je o firmě Bene Factum známo z Obchodního rejstříku, je však takový investiční výnos naprosto nereálný. Protože však má tento nereálný výnos uhradit skutečné závazky, vzniká podezření, že tvrzení o prodeji akcií má zakrýt jiný finanční zdroj, který nesnese veřejné světlo.

Za prvé: Společnost má podle zveřejněné účetní závěrky majetek po odpočtu dluhů ve výši 1,4 mil. Kč. Od svého založení nevyprodukovala žádný zisk, kumulovaná ztráta je 837 tis. Kč, tj. průměrná roční ztráta 279 tis. Kč. Z nahlédnutí do účetních uzávěrek minulých let je zřejmé, že jde o malou, velmi nevýnosnou firmu. Roku 2007 ztráta činila 1,73 milionu korun při tržbách za necelých 3,3 milionu korun (výnosy byly poloviční ve srovnání s náklady). V roce 2008 byla část ztráty pokryta, ale hodnota vlastního kapitálu dosáhla jen 1,3 milionu korun a společnost téměř ztrojnásobila cizí zdroje. Ani rok na to se situace příliš nelepšila, kumulovaná ztráta činila 902 tisíce korun.

Za druhé: Společnost má vydány listinné akcie na jméno. Podle přílohy k účetní závěrce jsou majiteli 50% akcií Ing. Petr Šrámek a 50% akcií Ing. Miloš Havránek. O nějakém Babákovi, coby majiteli, ani zmínka. Pokud poslanec Babák nezměnil jméno a před tím se nejmenoval Šrámek nebo Havránek, mohl by akcie prodat jen pokud by společnost uvedla v obchodním rejstříku nepravdivé informace.

Za třetí: Pokud už by nějakou nevysvětlitelnou záhadou poslanec Babák vlastnil 15% akcií a prodával je za 35 milionů, pak celá společnost Bene Factum má hodnotu více než 233 milionů korun. Výnos za prodej menšinového podílu přitom obvykle bývá nižší. Takže společnost Bene Factum, která má majetek za 1,4 mil Kč a produkuje ztráty, má hodnotu půl miliardy?

Pokud ano, před Babákem klobouk dolů, legendární světový investor Warren Buffet musí k němu na školení. Připomíná to finanční mistrovství dnes již zkrachovalé vládní strany ODA, která se pokusila svůj dluh uhradit prodejem firmy, jejíž kapitál tvořil nepeněžitý vklad v hodnotě 52 milionů v podobě podnikatelského záměru výměny kávy za dřevo.

Vážený pane předsedo, žádám o vysvětlení těchto toků peněz, které jinak připomínají černé zdroje nevysvětlitelného původu – a co není normálně vysvětlitelné, to se dá obyčejně vysvětlit korupčním pozadím.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
Jak známo, dnes o půlnoci došlo k návrhu
p. Kubiceho do funkce ministra vnitra.
K tomuto jmenování nepochybně dojde.
Proto mi je divné jedno:

Je už 7.53 hod. a já jsem zatím nečetl Vaši reakci.
novotny
Pardón, správný název nové funkce je prý "vicepremiér pro boj s korupcí"
novotny
Je to úžasná vizitka pro premiéra pro korupci, kterého dnes navrhuje vytvořit z ministra Johna premiér Nečas...
josef_smolik
Pane poslanče,jako občan se ptám,jak je možné,že žijeme ve státě,kde státní zastupitelství či Policie se automaticky nezabývá, každým takovým či podobným případem? Jako laik se mohu mýlit,ale není to jejich povinnost? A v případě,že tak nečiní neměla by být postihována státní zástupitelství či Policie ? Myslím,že je to chyba vás všech politiků i nás občanů,že toto celých dvacet let stále neopakujeme jako mantru!!!!