Pachatel v Halle odsouzen na doživotí

halle
22.12.2020 10:33
V procesu s pachatelem pravicového teroristického útoku na synagogu v Halle nad Sálou byl obžalovaný odsouzen k doživotnímu. Vyšší zemský soud v Naumburgu navíc určil pro mimořádnou závažnost viny, že prakticky nepřichází v úvahu předčasné propuštění z vězení po 15 letech. 28letý pravicový extremista byl obviněn z dvojnásobné vraždy, vícenásobného pokusu o vraždu, napadení, loupeže, vydírání a pobuřování.

Tento proces je považován za největší a nejsledovanější  v historii Saska-Anhaltska. Soud vyslechnul 79 svědků a 15 znalců, 45 pozůstalých a pozůstalé závislé osoby byly přijaty jako společní žalobci, zastoupené 23 právníky. Mnozí toho využili k tomu, aby upozornili na skutečnost, že antisemitismus a rasismus jsou v Německu běžnou záležitostí a představují problém pro celou společnost.

Odsouzený muž , který se snažil vloupat do synagógy v Halle, kde se slavil nejvyšší židovský svátek Jom Kippur a když se mu tak nepovedlo, zavraždil dvě náhodné osoby přímo na ulici. Zastřelil 40letého kolemjdoucího a 20letého v obchodě s kebabem a zranil další lidi, což vysílal v přímém přenosu na sociální síti.  Pachatel neprojevil během procesu výčitky svědomí, ke skutkům se přiznal a ospravedlnil je antisemitskými, rasistickými a antifeministickými konspiračními teoriemi. Neprojevil přitom žádnou  lítost, naopak zdůraznil, že zabije více lidí, pokud bude mít  k tomu příležitost.  Spolková prokuratura a vedlejší žalobci se  proto vyslovily pro maximální trest, navíc když  obhajoba  nepožádala ani o slovo.. 

Ústřední rada Židů v Německu uznala proces a následný verdikt soudu za  důležitý symbol boje  proti antisemitismu, který   by měl být modelem pro  orgány chránící ústavu a soudy v Německu. Není totiž neobvyklé, že lidé často upozorňují na  špatný pohled  soudnictví při řešení tohoto problému, prohlásl prezident rady Josef  Schuster. Zdůraznil, že   proto byl tento  proces  s atentátníkem  pozorně sledován a obžaloba se svědky se rozhodně postavili proti nenávisti pachatele a k jeho nelidskosti.

Komisař pro antisemitismus spolkové vlády Felix Klein, uvedl, že rozhodnutím soudu o maximálním trestu bude pachateli doživotně odepřeno, aby se mohl znovu účastnit antisemitského, rasistického a misogynistického násilí.  Předseda vlády Saska-Anhaltska Reiner Haseloff v  obdobném prohlášení poukázal, že rozsudek ukazuje, že lze  žít v ústavním pořádku.   Mluvčí domácí politiky  poslaneckého klub liberální FDP Konstantin Kuhle uvedl, že verdikt může v jednotlivých případech přispět ke spokojenosti. Neměl by to však být konečný bod - ani v boji proti antisemitismu v Německu, ani v osvětlování oblastí mezinárodní digitální radikalizace. 

Sdělovací prostředky všeobecně vyjádřily souhlas s postupem soudu. Jak napsala Freie Presse:  „Soudci jasně uvedli, že rasismus a antisemitismus v naší otevřené společnosti nemají místo. Stát, správa a soudnictví by si to měly vzít k srdci. Příliš dlouho se v Německu snižovala nebezpečí násilného pravicového extremismu. “

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.