Paroubek vedení ústecké ČSSD: Forenzní audit je dobrý nápad, začněte u sebe

obrazek
18.1.2012 11:39
Vedení krajské organizace ČSSD v Ústeckém kraji žádá forenzní prošetření hospodaření strany z doby, kdy byl jejím předsedou Jiří Paroubek. Ústecké vedení ČSSD v čele s Arno Fišerou totiž má pocit, že je Jiří Paroubek zodpovědný za zadlužení strany. „Je smutné, když vrcholní krajští představitelé ČSSD neznají ani stanovy vlastní strany. U ústeckých sociálních demokratů mě to ale nijak nepřekvapuje, neboť Vaňhová, Houska, Fišera a Kouda patrně neznají ani její program. Z této ostudné negramotnosti vyplývá i tato jejich aktuální výzva, neboť se mylně domnívají, že za hospodaření jsem jako předseda nesl výhradní odpovědnost,“ reagoval na výzvu ústecké ČSSD Jiří Paroubek.

„Tento omyl zřejmě plyne vedle již zmíněné negramotnosti a neznalosti i ze zaslepené nenávisti vůči mně, obav z porážky v krajských volbách a zisku Národních socialistů – levice 21. století. Vlastní odpovědnosti jsem se na rozdíl od nich či mých bývalých kolegů nikdy nebál a nebojím se ani nyní,“ pokračuje Jiří Paroubek. Ten přitom v době, kdy ČSSD vedl, odmítl plat i náhrady a neměl ani žádnou sněmovní funkci. „Považoval jsem za nedůstojné šéfa opozice, aby byl například předsedou mandátového a imunitního výboru,“ říká Jiří Paroubek v narážce na současného šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, který po odchodu z funkce předsedy Poslaneckého klubu ČSSD „nepohrdl“ funkcí šéfa jednoho ze sněmovních výborů.

Jiří Paroubek však audit hospodaření strany, který navrhuje vedení Ústeckého kraje v čele s Arno Fišerou, vítá. „Za rozhodující část výdajů strany nesl odpovědnost ústřední volební manažer, nyní klíčový spolupracovník 1. místopředsedy ČSSD Michala Haška, Jaroslav Tvrdík a za zbytek ústřední tajemník Jiří Havlíček. Oba pány přitom do jejich funkcí schvalovalo v prvním případě Předsednictvo ČSSD, v druhém případě Ústřední výkonný výbor strany. Vedení strany pak kolektivně rozhodovalo na jejich návrh o financování kampaně a úvěrech,“ vysvětluje Jiří Paroubek. K tomu je třeba dodat, že vedení ústeckého kraje se dlouhodobě těší velké podpoře 1. místopředsedy strany Michala Haška, který byl z pozice předsedy Poslaneckého klubu ČSSD účastníkem schůzí výše uvedených stranických orgánů a stejně tak současný šéf strany Bohuslav Sobotka coby statutární místopředseda strany.

„Je také třeba připomenout, že v letech 2005 až 2009 byla nynější hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová místopředsedkyní strany a všichni dnešní vyzývatelé byli členy orgánů, které rozhodovaly o obsazení jak obou manažerských funkcí, tak o návrzích na rozpočet,“ říká Jiří Paroubek. Podle něj je nynější finanční situace strany navíc způsobena nikoliv primárně nehospodárností (i když i tu podle něj nelze vyloučit), ale jiným volebním výsledkem, než jaký byl předpokládán.

„Pokud však vedení ústecké ČSSD vyzývá k takovému auditu, pak by mělo zároveň žádat rozsáhlý audit malverzací fondu hejtmanky Vaňhové či rozdávání peněz politickému kartelu tak, jako na to upozornila média. V opačném případě se totiž jen těžko ubrání trapnému podezření z účelovosti takové výzvy namířené mylně proti mně, který je za podivné hospodaření se stamiliony korun z rozpočtu kraje vytrvale a úspěšně kritizuje,“ dodává závěrem bývalý předseda ČSSD, nyní šéf strany NS-LEV 21 Jiří Paroubek.

V souvislosti s výzvou vedení Ústecké ČSSD je třeba dodat, že když Jiří Paroubek vyzval politické grémium ČSSD k přeregistraci v Ústeckém kraji, a zejména pak okresech, které vede Jana Vaňhová, Arno Fišera či Roman Houska, nebyla tato výzva vyslyšena. Zlí jazykové hovořili o tom, že návrh narazil na nechuť hlavně 1. místopředsedy ČSSD Michala Haška a místopředsedkyně Marie Benešové. Oba se těší podpoře vedení ústecké ČSSD.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.