Petr Dimun: 55 přeběhlíků

obrazek
4.8.2011 12:52
Zvláštní. Michal Hašek i Bohuslav Sobotka se zase po dlouhé době shodli, že Jiří Paroubek nemá důvody odcházet z ČSSD. Že prý je ČSSD stejná, jako za něj. Ehm, milí pánové rádobypředsedo a skoropředsedo, to je stejné přirovnání, jako mezi gulášem z hovězího a gulášem ze sýra tofu. Už jenom to, jak jeden ten guláš vaříte a druhý tam přes rameno tajně hází sůl či topí pod kotlem ukazuje, jak se politika ČSSD dělá zcela odlišně, než za Jiřího Paroubka. A také to podle toho vypadá. V Bavorsku tomu říkají Eintopf.

Že si své osobní mindráky z působení v ČT bude léčit na stránkách Hospodářských novin jejich komentátor Jindřich Šídlo, který se stále nemůže rozloučit s obrazovkou, takže jeho rádoby vtipné komentáře vyplňují hluchá místa vysílání ČT24, mne nepřekvapilo. Obrovským zklamáním je však pro mne Alexandr Mitrofanov, který sám zveřejnil v poslední době několik kritických komentářů na adresu současné ČSSD, v nichž sdílí totožné argumenty, jako Jiří Paroubek. Jeho vystoupení ve středečních Událostech, komentářích ČT k tématu možného odchodu Jiřího Paroubka z ČSSD připomínalo spíše než objektivní analýzu zkušeného a respektovaného komentátora, který se dokáže odprostit od svých osobních antipatií, noční show amatérského psychologa, používajícího své sny k výkladu reality. Alexandr Mitrofanov tak bohužel pro něj činil a činí stejné chyby, které vyčítá Jiřímu Paroubkovi. Když například ve svém dnešním komentáři v Právu o Jiřím Paroubkovi píše, že „nyní se může stát přeběhlíkem sám, a když s sebou odvede několik poslanců za soc. dem., vykoná stejnou službu pro pravicovou koalici jako svého času Melčák s Pohankou. Paroubek je tehdy vyzýval, aby složili mandát. Dnes ho k tomu vyzývá strana, kterou hodlá opustit, bude-li skutečně mimo její řady“, nechce se věřit, že tak zkušený novinář nevidí rozdíl mezi případným odchodem Jiřího Paroubka a naprosto pragmatickým přeběhlictvím někdejších poslanců ČSSD Melčáka a Pohanky, kteří byli „uloveni“ Dalíkem a Šloufem k podpoře Topolánkovy vlády, jejíž program byl v ostrém kontrastu s tím, co prosazovala tehdejší ČSSD. Podstatou „přeběhlictví“ je privatizace madátu, který daný poslanec získal, protože prosazoval program strany, za níž kandidoval a od něhož se nyní odvrací. V současné situaci se děje ovšem něco jiného: je to naopak ČSSD, která opouští své předvolební sliby a program, na jehož základě Jiří Paroubek získal svůj poslanecký mandát. A nejen on, ale všech zbývajících 55 poslanců sociální demokracie. Pokud bychom byli objektivní, pak přebíhá ČSSD, nikoliv Jiří Paroubek.

Několik příkladů:

1. Krátce poté, co Jiří Paroubek rezignoval na funkci předsedy ČSSD, se hejtmani rozhodli hromadně opustit slib z krajských voleb 2008, na jehož základě získali všichni svůj mandát hejtmana, totiž proplácení zdravotnických poplatků a boj proti nim. Dnes se naopak mnozí z hejtmanů pomalu přiklánějí k myšlence poplatky zachovat, popřípadě provést jen drobnou korekci, v čemž je podpořil i stínový ministr financí ČSSD a spojenec předsedy Sobotky Jan Mládek. Jedinou čestnou výjimkou mezi hejtmany je stínový ministr zdravotnictví David Rath.

2. ČSSD ve svém programu odmítá privatizaci zdravotnických zařízení. Dokud byl v čele strany Jiří Paroubek, bylo toto tém tabu. Když s tímto nápadem přišel hejtman karlovarského kraje, dostavilo se celé vedení tamní ČSSD do Lidového domu na kobereček a důrazně jim bylo vysvětleno, co by realizace této myšlenky znamenala pro jejich politickou budoucnost. Dnes tento nápad prosazuje otevřeně moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, z předsedy strany i z jejího programu si dělá dobrý den a pokud se mu to podaří dotáhnout do konce, je jasné, že ho v tom budou následovat další hejtmani.

3. Drtivá většina členské základny opakovaně odmítala a odmítá stále vysílání vojáků do zahraničních bojových misí. Symbolem opačného názoru v ČSSD byl poslanec Jan Hamáček, který měl vždy shodný názor v této věci s vládou Mirka Topolánka. Dnes je stínovým ministrem obrany a vedení ČSSD tak nemohlo vyslat jasnější signál, že se rozhodlo zastávat odlišný postoj.

4. Zásadním rysem ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka byl tvrdý přístup k projevům korupce ve vlastních řadách. Paroubek prosazoval mimořádně neoblíbenou zásadu presumpce viny. I díky tomu se však podařilo ve veřejnosti obnovit opětovně důvěru v ČSSD, zmítanou korupčními skandály a získat ohromující a nikým neočekávaný výsledek ve volbách v roce 2006. Dnes si hejtman Palas staví penzion, jehož cena je prokazatelně nad poměry a když se o to vedení ČSSD začalo zajímat, udělal na ně dlouhý nos. Tím to všechno skončilo. Podobně se zametl stylem „problém vysedět“ korupční skandál v okolí jihočeského hejtmana jiřího Zimoly. O řádění Romana Housky, chomutovského sociálního demokrata s pověstí mafiána, co přejíždí strážníkům beztrestně nohy a v minulosti byl obžalován za násilí, se poté, co jeho spojenkyně Marie Benešová získala křeslo místopředsedkyně strany (mimochodem díky Houskově vlivu v ústecké ČSSD) vedení taktně mlčí.

5. V ústecké ČSSD vládnou po odchodu Petra Bendy otevřeně mafiánské praktiky, s jejichž projevem se mohli Sobotkovi lidé blíže seznámit i na minulém sjezdu ČSSD, kdy setkali s projevy zastrašování a výhrůžek. Sobotka moc dobře ví o masovém problému černých duší či o privatizaci místních organizací ČSSD, kam se vstupuje jen po důkladném prověření Romanem Houskou. Hašek s Benešovou však vždy udělají „bububu“ a Sobotka se stáhne, takže ČSSD pomalu začíná připomínat sektu, z níž se vylučuje za kritiku nedemokratických praktik či dokonce jen za kritický názor na vedení krajské či dokonce okresní organizace.

6. Vedení ČSSD mlčí i k takovým zásadním názorovým rozporům s politikou a programem ČSSD ze strany svých poslanců, jako je například chvála Ratka Mladiče, masového vraha z éry války v Jugoslávii poslancem Foldynou či pokusy o revizionismus politiky ČSSD vůči sudetským Němcům tak, jak to předvedl nikoliv nějaký řadový člen strany, ale místopředseda Evropského parlamentu za ČSSD Libor Rouček.

Rozporů mezi politikou a programem ČSSD je celá řada. Není náhodou, že případný odchod Jiřího Paroubka z ČSSD vítají právě ti, jejichž politika je v příkrém rozporu s programem ČSSD a také ti, kteří jsou symbolem mafiánských praktik ve straně. Nedivím se, že hejtman Palas se už nemůže dočkat, až Jiří Paroubek, který ho pro podezření z vazeb na Tomáše Pitra nevzal v roce 2005 do své vlády a jako první kritizoval jeho zázračné zbohatnutí při stavbě penzionu či snahu o privatizaci krajského zdravotnictví, odejde ze strany. Ukázal totiž, že Sobotka ho nezastaví a naopak Michal Hašek jeho privatizační apetit sdílí a podezření z korupce ho – stejně jako u dalších jeho spojenců – nechává naprosto chladným.

Palas je takovým příkladem nové generace politiků ČSSD, kteří se spojili pod Michalem Haškem, protože u něho mají jistotu, že jim nebude v jejich plánech vadit. Když Alexandr Mitrofanov ve svém vystoupení v Událostech, komnetářích v ČT měl snahu použít nějakého připodobnění ze Švejka, jednomu mu nabídnu: tato nová, stále mocnější generace politiků ČSSD v čele s Haškem, za zády s Palasem, Houskou, Benešovou, Zimolou a v pozadí Šloufem, připomíná polního kuráta Otto Katze, sedícího u plného stolu s výrokem „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!“. Neboli „to se nám to hoduje, když nám lidi naletí“. Pro tuhle suitu je program ČSSD jen šidítkem na voliče, předvolební sliby jen dočasnou úlitbou a privatizce strany prostředkem pro vlastní kšefty.

Zvykl jsem si, že Bohuslav Sobotka si hraje na opičku z reklamy na Toyotu, co si zakrývá ústa. Mám srandu z Michala Haška, který je opičkou se zakrytým zrakem. Nevadí mi Zdeněk Škromach, který tyhle polohy různě střídá podle potřeby, ani Marie Benšová, která čeká, až s opičkami dojde trpělivost.

Jsem ale smutný z toho, že tohle všechno Alexandr Mitrofanov nechce vidět. Nevěřím totiž, že to – při své inteligenci a zkušenostech – nevidí. A že si neuvědomuje, že svým osobně zatíženým postojem k Jiřímu Paroubkovi nahrává těmto politickým mafiánům uvnitř ČSSD, kteří se Paroubka bojí jak čert kříže.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul

Rudolf Slezák: absolutní souhlas.

rudolf

Pána Paroubka si vážim ako skuseného politika, ktorý by nemal Socialnú demokraciu opúšťat. Naopak, som presvedčený o tom, že jeho miesto je na čele tejto strany. Dnes, keď preferencie lavicových strán rastú zásluhou pravicovej vlády P. Nečasa, Socialná demokracia by sa nemala drobiť. Ak by aj pán Paroubek založil novú politickú stranu a dostal sa do parlamentu, musel by sa so svojimi kolegami stretnúť v koalícii. Vedenie Socialnej demokracie by si malo uvedomiť, hlavne jeho predseda, že zaberá miesto ďaleko schopnejšiemu a výraznejšiemu politikovi.

videnak

DOBRY DEN,

ROZHODNUTÍ PANA PAROUBKA JE VELMI ROZUMNE,CO DĚLAT VE STRANĚ,KTERA OSTENTATIVNĚ NESTOJÍ O VELKE ZKUŠENOSTI,KTERE ON MA.CO DĚLAT VE STRANĚ KTERA SE V DOBĚ OBÍRANÍ LIDÍ TETO ZEMĚ CHOVA JAKO VYCVIČENY PEJSEK PRAVICE.CO DĚLAT VE STRANĚ KDE HEJTMANI SE CHOVAJÍ JAKO PODŘÍZENÍ NEČASE A ZA PŘEZÍRANÍ MU NOSÍ JEŠTĚ DARY.

PANE PAROUBEK,VAŠE ROZHODNUTÍ JE SPRAVNE,NEDEJTE SE ODRADIT,VAŠ MANDAT JSTE DOSTAL ZA VAŠE POSTOJE A TY NEMĚNÍTE.

amiourful

Pane Dimune, jako začínající politik byste si měl vštípit několik věcí - nezsmšnujte, protože s nikým nejednáte na posledy - a tito lidé si jsou velmi dobře vědomi toho, kolik toho jejich zadek obsadí. Na druhou stranu - jak se má strana brániít před tím, aby neměšla řady plné škůdců? Prosím pěkně prevencí, a vy nemáte policii, která by byla schopna něco vyšetřit, tedy - i kdyby byla kauza nejasná, máte plné právo dělat nátlak takový, aby ten člověk od té doby klapal jako hodinky .- až do posouzení, zda se provinil, neb provinil, nebo jen ukázal jako naprosto bezprecedentní blbec. Už kvůli tomu by Vaše články neměly být lpříliš malicherné, ale stále kráčet vpřed. Už tím , neblahé scénáře, do kterých by se mohli někteříá zpozdilí pustit, jednoduše amputujete za pochodu.A prosím  Vás , nejdůležitější - děláte politiku proto, abyste byl v nějaké straně, nebo proto, abyste udělal něco pro českou republiku a její občany?

catumbelan1

Většinou si zde jen napíši svůj názor a na druhé příliš nereaguji. Vycházím z toho že svoboda názorů je nutná a nikoho nelze za názor odsuzoval. Vám pane Sedláčku jen to, že se bohužel podobné názory zde na tomto serveru nenosí. Protože to zde vypadá jako místo, kde se jen pochlebuje minulému předsedovi. A jak jsem již napsal v jiném komentáři, tak se buduje pozice pro vytvořní nové pidistrany která jen roztříští současnou politickou scénu. Bohužel mnoho lidí utrácí svou energii pouze na to aby zaškodili. Trochu česká povaha!

paul

Já se jich ovšem nebojím, jen se mi z nich a z vývoje ve straně obrací kufr a proto MŮJ NÁZOR!

paul

Absolutní, ABSOLUTNÍ pravda.Ale mýlíte se, že je 55 přeběhlíků. Je mezi nimi příznivců JP více než si myslíte. Lidí kteří mají pud sebezáchovy a vidí kam to současné vedení směřuje.   A mezi členskou základnou také.  Jen se to bojí říci nahlas!  Vadil jim "totalitní" Paroubek a co mají teď ? Myslíte, že to nevidí? Hodně členů, původně ovlivněných médii teď prohlédlo.  Doufám, že těm zrádcům JP tu radost neudělá a NEODEJDE. naopak doufám, že zvítězí a stane se opětovným předsedou a tahle squadra ultrašmejdů půjde konečně na smetiště dějin. Můžou rovnou houfně vstoupit do TOP-09 protože spojenectví s Rumlem a Halíkem je totéž. Já nechci takové vedení strany.  Jiří Paroubku, neodcházejte, naopak, musíme společnými silami svrhnout to lžipředsednictvo!  

1rytir

Pane Dimune, vážím si vás, jako obratného a trefného glosátora politického zákulisí, o kterém jste velmi dobře informován. Však neobhajujte neobhajitelné! Vámi uváděné postřehy jsou, mohu-li ze strany soudit, pravdivé a obrazu ČSSD jednoznačně škodí! Ptám se však - Kde je ta vámi i Jiřím Paroubkem mnohokrát deklarovaná vnitrostranická demokracie, jenž by měla ústit do vnitrostranické konstruktivní kritiky, vedoucí k široké debatě o zjevně s programem ČSSD nesouladící politikou? Pokud mi odpovíte, že nic takového uvnitř vaší nedávné strany nefunguje,v což odmítám tak docela věřit, pak nebylo to i chyba bývalého předsedy? Přít se co je a co už není zběhnutí se dá. Ale jen tehdy, když se člověk postaví proti tomu, co mu vadí a kvůli čemu chce případně odejít.

Pořád mi není jasné, proč se J.Paroubek tak snadno vzdal svého vlivu uvnitř strany. Vy i on to víte lépe. Jenže jste nepočítali s tím, že ztrátou vlivu vymizí i možnost účinné korekce následníky prováděné politiky. Budiž, však přímo děsivá je vaše i Jiřího Paroubka rezignace, byť věřím, že na dnešní výzvu B.Sobotky si bývalý i současný předseda věci vyříkají z očí do očí a k rozkolu nedojde.

Víte, skoro to tak vypadá, že co bývalý předseda ČSSD, to nová strana. Copak vám, jako mediálnímu profesionálovi, právě takový aspekt nedochází? Krom toho vám nechce dojít asi ani fakt, že byla-li by to pravda, pak straně, vedené J.Paroubkem by česká média nedala ani tu nejmenší šanci!

Psal jsem to na tyto stránky mnohokrát. Skutečností je, že současná ČSSD se svým programem nereagzuje na potřeby společenských změn. V tomto ohledu volání po nové straně, nikoliv ovšem středo-levé, a spíše než straně, pak hnutí rozumím. Tříštit síly zdravého rozumu, jenž se díky totální krizi neoliberální tržní společnosti, sdružují spíše na levici veřejného spektra, však může jen šílenec. Komu by to posloužilo, kdo kartu skrze média rozehrává, vám ani psát nebudu. Víte to stejně dobře, jako já.

Poradit mohu jediné. Využijte vy,Jiří Paroubek i dozajista početný zástup jeho stoupenců zbyrtků svého vlivu a pootočte kormidlem ČSSD směrem, ve který veřejnost věří. Místo tříštění sjednocujte!