Petr Dimun: Babišovy veverky

obrazek
13.5.2013 17:45
O Andreji Babišovi standardně informovaný člověk ví, že je to „miliardář“, potravinář, který mluví „husákovštinou“, tj. humornou směsí češtiny a slovenštiny, že nesnáší lobbisty a korupci. A možná občan zaslechl i to, že se Andrej rozhodl vstoupit do politiky. Novináři navíc zakusili, že vstává v pět ráno a je jim díky tomuto zvyku schopný volat i před sedmou hodinou ranní, což dosud žádný český politik nepřekonal.

Jediný, kdo by jakžtakž mohl Andreje Babiše v těchto životních návycích v politice trumfnout, Vladimír Špidla, byl v této brzké hodině většinou buď běhat v bělohorské oboře, anebo studoval materiály BIS.

Když jsme u Špidly: Jedním z důvodů, proč Vladimír Špidla skončil v čele vlády i ČSSD, byl – jak to věrně popisují pamětníci a zažil i sám autor – nedostatek něčeho, co bych nazval „lidštinou“. Vládu chtěl organizovat v brzkých ranních hodinách, klíčové schůzky svolával v čase, kdy většina lidí byla zvyklá dělat úplně jiné věci, své názory často neměl potřebu vysvětlovat a když, tak to dělal způsobem, který jeho potenciální spojence spíše vystrašil, než získal. Ergo, žil svým vnitřním světem, přesvědčen o své pravdě a poslání, které všichni přece musí pochopit, za což si vysloužil od pravicových politiků a části novinářů přezdívku „Vladimír Iljič Špidla“.

Asi není náhoda, že i Andreje Babiše častují historizujícími přídomky. Nejčastěji těmi, blížícími se období fašismu. Demokrat totiž nechce být jen spotřebitel myšlenek či zákazník. A to ať už se jedná o vize či potraviny.

Proč ten úvod. Byl jsem v Olomouci, kde se konala programová konference Babišovy strany (politického hnutí) Ano 2011. Už jen oficiální začátek v 9 hodin ráno potvrdil, že Babiš má s „lidštinou“ také problém. Pan miliardář promine, ale pokud člověk nechtěl či nemohl odjet z Prahy do Olomouce už v pátek a přespat tam (což většina pracujících lidí, včetně novinářů při pátečních uzávěrkách, nezvládá), zbývalo mu sobotní spojení v časech pro normálního člověka zcela vyloučených. Přitom stačilo posunout začátek o hodinu a bylo vyřešeno. Jen pro ilustraci: autor, který se dostal do postele okolo jedné ráno, musel vstávat v sobotu ve 4:30, aby vlak v 6:29 stejně, díky pražské MHD, nestihl…

Ano, jde-li někdo za Babišem kvůli penězům, či protože z nějakého důvodu musí, asi to tak nevnímá. „Nepríde za mňou, není ma hodna“, říkal můj kamarád ze Slovenska na adresu žen, které si ho nevšímaly. To je ten vzkaz, který Babiš dosud všemi svými veřejnými vystoupeními vysílá. I podle toho to také v lavicích novinářů na programové konferenci Ano 2011 vypadalo. Co na tom, že má Babiš své noviny – jejich regionálních mutací tam bylo více, než novinářů z konkurenčních médií. Některé věci si prostě nelze, naštěstí, koupit.

Celé to na mne, člověka znalého mnoha programových konferencí různých stran, dělalo dojem spíše než setkání politického hnutí, firemního semináře. Bylo až nápadně plno, až nápadně klidno. Prostě: až nápadně všichni věděli kam a kdy se mají posadit či kdy mají odejít na kávu.

Buď je to tak, že Andrej Babiš přitahuje lidi hledající svůj pořádek ve svém životě, anebo přitahuje lidi, kteří hledají člověka, schopného dát lidem pořádek okolo nich. Obojí je špatně.

Možná to celé setkání nejlépe ilustruje v podstatě jediná opravdu politická výměna názorů, která proběhla. Na vystoupení Pavla Teličky (dopoledne bylo postavené na prezentacích mj. Pavla Kohouta, Vladimíry Dvořákové a právě Pavla Teličky) reagoval jeden z přítomných členů Ano 2011. Rozporoval přílišnou náklonnost Prahy k Bruselu, přičemž označil Teličku za eurokrata, což vyvolalo Teličkovu standardně arogantní, povýšeneckou odpověď. Otázka dotčeného pak zněla na názor Andreje Babiše na roli ČR v EU. Místo toho, aby se ale Andrej Babiš svého člena jakkoliv, třeba jen lidsky, zastal, souhlasil s eurohujerstvím bruselského podnikatele Teličky. A vyjádřil to po svém: „Lepší dvaasedemdesáť miliárd, ako guľa do hlavy“. (72 miliard korun je účetně kladná bilance ČR-EU).

No.

A to je přesně ono. Rozumný člověk s Babišem souhlasí, dokud nemluví. Říká si: Něco dokázal, je to člověk vymykající se svým úspěchem. A pak slyší tohle.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.