Petr Dimun: Důsledky obstrukcí ČSSD aneb o znechucení z politiky

obrazek
18.11.2011 12:48
Den před výročím 17. listopadu vyšel v deníku Právo průzkum oblíbenosti politiků společnosti STEM, který přinesl zajímavé informace. Máme-li totiž na straně jedné dvoutřetinový nesouhlas společnosti s tzv. vládními reformami a nejvyšší nedůvěru vládě v historii, pak by nejsilnější opoziční strana, tedy ČSSD a její politici, měli mít tomu odpovídající podporu ve společnosti. Jak však ukazují všechny průzkumy, ČSSD dlouhodobě v preferencích spíše stagnuje (podpora se pohybuje v rozmezí 25 – 28%) a stranu tak zachraňuje od nepříznivého hodnocení jen přepočet na mandáty, tedy především propad Věcí veřejných, které by se už nedostaly do Poslanecké sněmovny.

I proto vedení ČSSD zavelelo k obstrukční bitvě, což mělo ze strany rychle sejmout punc nevýraznosti a vehnat jejím stoupencům do žil pocit revoluce a akceschopnosti, to vše v předvečer 17. listopadu. Výsledek? Všechny tváře ČSSD, které byly spojeny s obstrukcemi, zaznamenaly v průzkumu STEM propad v oblíbenosti (Dienstbier, Sobotka o 2%, Zaorálek a Škromach o 3%), stejně tak i předseda taktéž obstruujících komunistů Filip (-2%). Naopak tváře vládní koalice, nespojené aktuálně se žádným skandálem, které se nejvíce angažovaly proti obstrukcím, v popularitě získaly (Němcová + 1%, P. Gazdík + 2%, Bárta +2%). Největší skok však zaznamenali ti politici, kteří se obstrukčního divadla nezúčastnili viditelně ani na jedné straně sporu: Peake (+8%) či John (+5%).

Je zřejmé, že obstrukce ČSSD nic pozitivního nepřinesly, lidé pochopili, že to bylo jen divadlo, bezduché plácnutí do vody, které mělo zastřít dosavadní spokojené opoziční podřimování ČSSD. Podřimování, které jinak její politici vyčítají ministru zahraničních věcí. ČSSD v tomto roce prošvihla mimořádnou šanci na pád Nečasovy vlády a to v době, kdy vrcholila kauza Věcí veřejných, respektive Víta Bárty. Tehdy se však pravděpodobně Sobotka zalekl Paroubkova návrhu na podpoře vlády bez VV, s časově omezeným mandátem a omezeným programem reforem, a tuto šanci spolu s Michalem Haškem nechal ladem. Když pak o několik týdnů později zavelel k hlasování o vyslovení nedůvěře vládě, bylo to, takříkajíc, s příslovečným křížkem po funuse.

Dnes o vyslovení nedůvěry Nečasově vládě ČSSD uvažuje znovu, ale jak jsme se dozvěděli, nedokáže se její vedení shodnout, kdy přesně to udělá. Není se ani čemu divit, když její první místopředseda a šéf Asociace krajů Hašek plánuje spolu s hejtmany za veřejné prostředky krajská referenda, která s existencí Nečasovy vlády počítají. Do toho ČSSD sbírá proti vládě podpisy, které mají sloužit jako podklad pro hlasování o nedůvěře vládě, na kterém se ovšem, jak již bylo výše řečeno, nedokáže její vedení shodnout. Volič má pak oprávněně v hlavě z počínání ČSSD naprostý guláš.

Když pak ještě přijde vedení ČSSD v čele se Sobotkou na akci, kde vlají vlajky s Che Guevarou a kde se symbolicky nepohřbívaly jen iluze o 17. listopadu, ale jak bylo z aplausu pro vystupující komunisty v čele s Vojtěchem Filipem zřejmé, celý odkaz sametové revoluce, a přivítá je pískot, je to jen důsledek této podivné bezradnosti ČSSD. Té ČSSD, která ústy svého předsedy na jedné straně odmítá jakoukoliv spolupráci s KSČM, aby se pak potupně připojila k demonstraci, která byla v režii stoupenců KSČM. Být členem ČSSD, pískal bych také.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

1rytir

Pane Nižbore, na svůj názor máte právo. Já na Staromáku nebyl, ale na Václaváku ano. Tam mimo jiné zástupce odborů poděkoval sociálně demokratickým a komunistickým poslancům a senátorům za to, že dělaji vše proti tomu, aby reformy přijaty nebyly. Máte pravdu, na tato slova několik lidí odpovědělo pískotem, většina ovšem souhlasně zatleskala.

 

1rytir

Pane Waltře, myšlenka to snad i geniální byla, ale zárovň byla naivní. Aby byla realizovatelná, musela by na ni přistoupit i koalice, tedy ODS a topka. Jen s hlasy z jejich poslenckých klubů bylo možné nedůvěru vládě vyslovit. Mé pochyby, hraničící s jistotou, pak směřují k tomu, že byo naprosto iluzorní věřit, že obě pravicové, pod heslem, že se zbaví véčkařů, strany do toho půjdou a k tomu všemu vloží hlavy do chomoutů. K čemu by jim takové pravicové vládnutí bylo?

karel-nizbor

Vážení přátelé, zdá se mi, že jste vůbec nepochopili pointu posledního odstavce tohoto článku. Autor přeci nekritizuje akci KSČM na Staroměstském náměstí, ale neorganizovanost vedení sociální demokracie. To na jedné straně tvrdí, jak "s komunisty ne" a pak se diví, že na ně na akci KSČM někdo píská. Nevím, co si pan Sobotka myslel, snad, že ho přivítají s otevřenou náručí. Pokud ano, je naivnější, než jsem si myslel. Současné vedení strany má totiž pocit, že bude automaticky příjemně přivítáno na každé protivládní akci, což ale není pravda. Spíš se na ně organizátoři koukají jako na někoho, kdo se vtírá a parazituje, mnohdy také kopíruje nápady - jak jinak si vysvětlit faktickou duplicitu petic ProAlt (přišli s peticí jako první) a ČSSD? Účast na "obstrukčním divadle" ve sněomvně pak jen posílil vjem, že ČSSD je prostě jen součást současného establishmentu, který jako takový musí být vyměněn...ale mohou si za to sami. 

heriot

Pane Sedláčku, myšlenka Paroubka za stávající situace ve sněmovně byla svým způsobem genialní. Protože by přinesla možnost zastavit asociání, nezvratné reformy, které poškodí zásadně a na hodně dlouho celou společnost. Přesně tím šlo totiž podmínit podporu vládě.

Jinak s Vámi souhlasím a myslím, že levice se prostě musí spojovat. Mně osobně Che Guevarovi portréty vůbec nevadí, naopak a výhrady pana Dimuna nechápu.

1rytir

Neuvěřitelné, Petře Dimune prostě neuvěřitelné. Chodíte mezi lidi? Znáte jejich nálady a názory, ty opravdové, nikoliv ony skrze průzkumy? Vadí vám, když se levicové strany a spolu s nimi i občanské iniciativy ve svém odporu nejen vůči vládě Petra Nečase, ale celému tomu globálnímu ekonomickému, finančními a zejména morálnímu marasmu spojují! Vadí vám portrét Che Guevary, vlastně i rudá barva na vlajkách, již delší dobu zjevně i barva oranžová a tak snad vám lichotí jen ona tmavomodrá na tabuli momentálně ještě neexistující strany, kterou na Václavskíé náměstí včera přinesli mimochodem v závěsu za těmi vlajkami rudými.

Naivita již delší čas staršího návrhu Jiřího Paroubka o podmíněné podpoře vlády ODS a TOP 09 byla tehdy a i dnes jzjevná. Oni by se pánové Nečas, Kalousek, Drábek a další určitě předloženou dohodou řídili, reformy by prováděli sociálně mnohem ohleduplnější a nemohli se dočkat předčasných voleb a to vše za absolutního nezájmu a pasivity véčkařů ve sněmovně.

Prostě vaše zaslepené tažení proti ČSSD nechápu.

 

zenka

Pane Dimune, jste bezesporu velmi inteligentní, schopný a zkušený politik, s velmi dobrými znalostmi ze zákulisí vysoké politiky. Mám na hodně témat, kterými se zabýváte ve svých článcích téměř shodný názor jako Vy, ale...

To ale u mne znamená, že by to s Vaší strany chtělo se trochu povznést nad křivdu, která byla vůči Vaší osobě spáchána ze strany ČSSD.

S pasivitou socanů /lépe řečeno s malou angažovaností/ také, jako myslím, že většina jejich sympatizantů, nemohu být spokojena. Avšak zamysleme se nad tím, jak se angažuje celá opozice /ČSSD, KSČM, odbory, NS-LEV21, různé alternativy..../ v organizování občanské neposlušnosti - dosud nic moc - podle toho jsou i dosažené výsledky a koalice se může tím pádem občanům drze vysmívat - teď už zcela veřejně. Dnes jsem si přečetla diskuzi na PL k článku Demonstrace proti vládě: Více než dva tisíce lidí v Praze.

Mnoho nespokojených občanů se nemohlo dostavit už jen z existenčních důvodů - zamyslete se vůdci opozice a odborářů, zda by nebylo lepší příště i zaplatit těmto nespokojeným a dále nezaměstnaným, bezdomovcům, mladým lidem, důchodcům....dopravu do Prahy, kde je protest skutečně nejvíce vidět. Určitě by to byly nejlépe vynaložené peníze, které by se Vám v příštích volbách vrátily lépe než jakákoliv předvolební agitace!

A teď pro inspiraci pár diskuzních příspěvků /nemohu jinak než se s nimi ztotožnit/:

V letech 68,69,za totality a v roce 1989 a i včera jsem tam jel 400km z domu, Byl jsem u každé demonstrace, 18.11.2011 9:55:41 Dobrý den, ...bydlím za Hodonínem a jel jsem včera na demonstraci do Prahy. Mám 59 roků a těžko už chodím,tento rok mě dali i berle po chronických zápalech. Přesto jsem se tam vypravil...byl jsem nepříjemně překvapený úmyslným rozdrobením demonstrace na různé akce po celé Praze a už na nádraží jsem byl ,železničáři upozorněn že demonstrace nic neřeší a je třeba politiky pověsit. Vybral jsem se ještě s dalšími staršími cestujícími k Václaváku a když jsme narazili na policejní skupinu hlídající Václavák,zeptal jsem se jesti to tu mají pod kontrolou...? Řekli že né že jsou od filmu a natáčí se tu film...čím mě nachytali a díval jsem se kde jsou kamery...? Když jsem pochopil že jde o policejní humor,ptal jsem se znovu kde se tu budou věšet politici? Řekli mě že až to zjistím,mám je zavolat,dojdou se podívat a poslali nás na Václavák.Na Václaváku jezdilo kolem dokola auto a hrálo Krylovky a kdož sú boží bojovníci a mladí kluci za volantem svolávali demonstraci na 16-tou hodinu ?????????????????? Přicházející lidi odchytávali nějací lidé a kteří také jdou na demonstraci ale prý tu nic nebude až v 16 hodin a teď je něco na Betlémské a zvali ostatní aby šli za nimi na Betlémskou...měli prapor a tak se vydali někteří za nimi,já jim nestačil a zachvíli prapor zmizel v pasáži Světozoru,ptal jsem se policie kde je Betlémská a ti to našli na mapě a poslali mě tam,přes Národní třídu atd... Nakonec jsem stihnul konec pohřbu ideí demokracie na,Staroměstském nám....od kud jsem nebyl schopný přesunu na Václavák pro podchlazení a hledal jsem možnos sezení v teple...všude se dalo sedět jedině pro solventní klientelu a tak jsem nakonec dal 50 za kávu abych se ohřál v Japonské zahradě Sakura v pasáži černá růže.kde jsem byl jako doma ve svém domě porostlém břečťanem.Když jsem nabral sílu k další cestě na Václavák kde měla být demonstrace v 16hod podle auta s megafony které jsem viděl i na Staroměstském náměstí..tak jsem tam o 16ti dorazil ale už byl demonstraci konec a odcházeli na pochod Prahou...což už nebylo pro mě...ptal jsem se taxíkáře ve středu Prahy kdo to byl co to tu vyhlašovali sraz na 16tou hodinu...řekl že nějaký mladý kluci co o revoluci nic neví.... asi byli někým asi zaplaceni dodal jsem...nakonec jsem je uviděl nahoře u vchodu do Muzea kde hráli pořád Krylovky ale jsem nemě sílu tam vylézt přes magistrálu...a tak jsem odešel na Pha.hl.kde jsem čekal hodinu na vlak a pokračoval přes Olomouc do Hodonína a dál autem 15 km domů. Byl jsem v Praze u všech demonstrací...v roce 68,69....za totality a v roce 89 ...Ani tento poslední návrat do Prahy mě nepřesvědčil že se něco změnilo a dobře organizovaný chaos jen pokračuje... ...Díky organizovanému rozdrobení demonstrace 17.listopadu 2011 jsem si opět jen potvrdil proč nežijeme v právním státě?....píšu vám to protože mě zajímá jestli nevíte kdo je za tou skupinou mladíků kteří svolávali z dodávky demonstraci na 16tou odpolední mrazivou hodinu a chtěli jít pěšky k televizi 10km na Kavčí hory?Nakonec zůstali nahoře u Muzea s Krylovkama téměř sami ??? Pokud jsem viděl jejich znak,měli tam něco jako hnutí za samosprávnou demokracii ale nebyl to Cibulkův Pravý Blok který je této myšlenky původní propagátor. Tak bych jim rád poslal můj dopis s dotazem co to mělo být za organizaci když to mohli vyhlásit na 14 hodinu kdy bylo ještě přijatelné počasí?Nebo se spojit s váma?Nerozumím tomu???????????????????????????????????????????????????

reagovat

Re:V letech 68,69,za totality a v roce 1989 a i včera jsem tam jel 400km z domu, naštvaná občanka, 18.11.2011 10:33:21 Vážený pane, také jsem tam včera byla a měla jsem podobný dojem jako Vy /domnívám se, že to byla s tím směrováním demonstrantů od Václaváku a až na 16 hodin úmyslná - částečně úspěšná akce modráků/! Bohužel se takovým chaosem mohli nechat někteří lidé znechutit. JE VELKÁ CHYBA PŘEDSTAVITELŮ OPOZICE, ŽE DOPUSTILI TENTO VÝZNAMNÝ PROTEST TAKTO ROZDROBIT!!!! ROVNĚŽ MUSÍM SOUHLASIT S NÁZOREM TAKÉ ZDE PREZENTOVANÝM - PROČ OPOZICE /VČ. ODBORÁŘŮ/ NEZORGANIZOVALA LÉPE ÚČAST SVÝCH ZAMĚSTNANCŮ A SYMPATIZANTŮ. Věřím ještě stále, že to nebylo úmyslné, ale probůh nehazardujte tak s důvěrou občanů A PŘÍŠTĚ /CO NEJDŘÍVE/ SI Z TOHO VEMTE POUČENÍ!!!!!

reagovat

Re:V letech 68,69,za totality a v roce 1989 a i včera jsem tam jel 400km z domu, Vodí nás za nos..., 18.11.2011 11:25:09 Chvíli mě trvalo než jsem zjistil... že ti co odchytávali přicházející aby je odvedli z Václaváku z důvodu že tam nic nebude do 16 hodiny, chtěli ve skutečnosti snížit oficiální počet demonstrujících - aby mohli nakonec veřejnoprávní média ukázat jen bezvýznamných pár tisíc lidí...Je to pořád jako za totality a je placeno tisíce lidí jen za to aby nás vodili za nos...včera jsem měl na demonstraci 17tého listopadu podobné a ochotné průvodce i já.

reagovat

Bohužel z průběhu včerejší demonstrace je jasně vidět, že trojkolka má prozatím co se týče rozdrobování a bagatelizování projevů nespokojenosti občanů lepší zorganizovánu svou placenou partu přívrženců!