Petr Dimun: Miloš Zeman - český pologénius

obrazek
14.8.2011 13:35
„Z knihy někdy získáte zrnka moudrosti i tehdy, je-li naprosto pitomá. Negativní texty mohou mít i velmi pozitivní význam.“ (Miloš Zeman v rozhovoru s Jiřím Ovčáčkem pro Právo 13.8. 2011 v odpovědi na záludnou otázku žurnalistovu „Co je pro vás tím největším motivem pro pobyt na vysočinské chalupě?“

Miloš Zeman je známý svojí kritikou intelektuální nedostatečnosti českých novinářů. Některým „debilům“ či novinářskému „hnoji“ - jak v minulosti vznosně a neurážlivě, jak sám doložil, novináře nazval – rozhovory odmítá dávat vůbec. Jeho rozhovor pro sobotní Právo „Zeman: Bátora je poloviční fašista“ nám proto konečně odhaluje, jak si takového opravdu inteligentního novináře představuje a které otázky považuje za chytré a hodné jeho odpovědí. A je pravdou, že Jiří Ovčáček ze sebe vydal zcela jistě své rozumové maximum a mnohé své kolegy napříč médii tímto svým výkonem naprosto zahanbil.

Ovčáček opět zvedl laťku české žurnalistiky hodně vysoko a bude těžké, dámy a pánové z MF Dnes, Lidových novin, Hospodářských novin a dalších českých deníků, televizí či rádií, ji přeskočit. Zcela neoprávněně byl dosud terčem vašeho posměchu, což dokazuje i tento naprosto unikátní rozhovor Markétky s jejím Mistrem. Nu, považte, už ten nevtíravý, kritický úvod, kterým jistě musel českého pologénia Miloše Zemana vyvést naprosto z míry: „Pane čestný předsedo Strany práv občanů – zemanovci, tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Při pobytu na chalupě na Vysočině, projel jste se už na svém oblíbeném elektrokole, plul jste už na nafukovacím člunu na blízkém rybníku?“

Ovčáček, jak vidíte, použil nezvykle formálního oslovení, což muselo Zemana naprosto vyvést z míry, ale obratem citoval českého klasika, aniž by ho jmenoval, čímž Zemanovi ukázal svoji intelektuální převahu a obratem bravurně zaútočil na zásadní politikovy slabiny, totiž jízdu na elektrokole či plavbu na nafukovacím člunu. Zeman se ovšem nedal Ovčáčkovou záludností zmást. Zjišťujeme, že to bylo elektrokolo, které dodalo Zemanovi opět potřebnou energii a vysvobodilo jej z utahujících se kruhů uzavřenosti jeho světa. Dozvěděli jsme se také, že Zeman je zavilým optimistou, kdy se nechá unášet na svém nafukovacím člunu po hladině rybníka a doufá, že jej vítr odfoukne zpět, což se však dosud nikdy nestalo.

Přesto však stále Zeman, nafukujíc svůj člun, doufá v obrat a pokládaje jej na hladinu rybníka neochvějně věří v příznivý vítr. A to celé uzavírá myšlenkou hodnou opravdového českého patriota, který nechápe, proč lidé jezdí na dovolenou do dalekých krajin, když svá moře máme přeci v Čechách: „je to nádhera, když člověk leží na člunu a pozoruje měnící se krajinu na březích“. V pravdě naivové ti, co vynakládají prostředky a úsilí, aby poznali krásy cizích krajin, když si stačí pořídit nafukovací fatru, rozplácnout se na nejbližším kačáku a centimetr po centimetru zkoumat „měnící se krajinu na březích“.

Tato Zemanova rybníková teorie by stála za rozpracování v programu jeho strany SPOZ. Že se opravdu jedná o hlubší politický odkaz pologéniův je zřejmé hned z následující otázky. Ovčáček nepolevuje v záludnosti a rozjímajícího Zemana okamžitě, bravurním a naprosto nevtíravým oslím můstkem, převede zpět do aktuální politické vřavy otázkou doslova na tělo: „Jak je to s veslováním proti větru v politice?“ Zde k překvapení mnohých uvádí jako příklad svého zásadového boje proti mainstreamu svůj boj proti islamistům a zeleným.

Naprosto souhlasím s Ovčáčkem, který svůj názor vyjádřil nepoložením otázky, kterou by naopak položili novinářští „debilové“ a „hnůj“, totiž co že má tento postoj společného s „veslováním proti větru“. Jen naprostí imbecilové mohou přeci namítat, že je česká společnost vůči muslimům intolerantní a že zelení přeci nejsou masovým politickým hnutím.

Vrcholem celého rozhovoru je však pologéniův výrok „Bátora je polofašista“. Tím Zeman musel Ovčáčka naprosto odzbrojit, neboť ten se ani nezeptal, jak se tento názor shoduje s dřívějšími Zemanovými výroky, že umírněný muslim je stejný nesmysl jako umírněný nacista, které pronesl ve stejném rozhovoru pro týdeník Reflex, v němž se hrdě hlásí k citátu Winstona Churchilla o tom, že mezi fašismem a islámem existuje výrazná podobnost. Škoda, pologénius Zeman tak mohl tyto samozřejmě jen zdánlivě logické rozpory vysvětlit.

Například tím, že polofašista není to stejné, jako umírněný fašista nebo umírněný muslim či nacista, že je to přece naprosto něco jiného. Někdo může být přeci poloviční muslim, poloviční nacista či poloviční fašista, tedy takový pohodový nácek, fašoun, muslim. Mohl by použít jeden ze svých bonmotů, že člověk má přeci dvě oči, jedno může přimhouřit a vidí jen polovičního fašistu či polovičního muslima, kdežto na to, aby někdo viděl umírněnost, se přimhouřit nic nedá. Cha cha cha!

Jde přeci o to, kdy a kdo takového člověka hodnotí a hlavně kdo se ho zastává, v tomto případě jeho oblíbenec Václav Klaus. Tento přístup se nazývá teorií relativity a je, jak ví přece každý jen trochu vzdělaný člověk, teorií vynalezenou oblíbeným autorem pologénia, totiž Albertem Einsteinem na začátku minulého století, takže jsme měli dost času si od něj alespoň něco přečíst. Prostě pologeniální.

Pologénius Zeman tak vlastně radí muslimům, jak se mají zříci své nebezpečnosti, vymanit se ze své teroristické civilizace, stát se polomuslimy: stačí následovat příkladu Bátory. Tedy číst a souhlasit s Václavem Klausem. Naprosto pologeniální!

Obdivuji Miloše Zemana, který kritizuje současnou vládu pro její neschopnost a vidí naději ve své straně SPOZ, neboť Věci veřejné zklamaly. Jak důsledné provedení teorie relativity v praxi! I po volbách v roce 2006 viděl Miloš Zeman ohrožení a zabránil nástupu vlády s účastí ČSSD tím, že přesvědčil dva poslance zvolené za ČSSD Melčáka a Pohanku, aby podpořili kabinet Mirka Topolánka, která byla zcela jistě jednou z nejlepších vlád po roce 1989.

Škoda, že ještě před volbami 2010 odešel Mirek Topolánek, který ve svém památném projevu v hotelu Hilton prohlásil, že SPOZ je projektem proti Jiřímu Paroubkovi a Miloši Zemanovi za to slíbil funkci prezidenta. Přesto se Zemanovi se SPOZ podařilo získat 4,7% voličů, což umožnilo splnit Zemanovi alespoň část svého slibu, totiž vznik Nečasovy vlády a odchod Jiřího Paroubka a ukázat tak, jak je zásadový politik, který plní své sliby.

Když dnes Zeman vidí naději, že SPOZ nahradí na politické scéně Věci veřejné, zdá se, že z něj opět promluvil erudovaný prognostik: Je zřejmé, že je zde organizační, ekonomická i myšlenková spřízněnost mezi panem Bártou a panem Šloufem a stejné je to i s osobnostmi v čele těchto stran, panem Johnem a Miloše Zemanem a jejich postavením vůči těmto dvěma faktickým předsedům. A co nedokončil Bárta s Johnem v čele VV, dokončí zcela jistě Šlouf se Zemanem s jejich SPOZ. Věřme, že SPOZ bude důstojnějším nástupcem VV.

Jsem unešen ze Zemanovy kritiky „nechutného Paroubkova projevu“, neboť to byl právě Miloš Zeman, který zosobňoval v české politice symbiózu mezi sečtělostí a vybraným slovníkem. Jeho slovní projev v letech 1993-2002, toť bible politické korektnosti, slovník politické koketérie! Oproti Paroubkovi, který používal nechutná archaická slovní spojení, kterým někdy lidé nerozuměli a museli jejich význam hledat v zatuchlých slovnících, to byl přímo rajský zpěv. Politicky korektním a naprosto správným je i aktuální Zemanův výrok, že ženy by měly mít zakázáno řídit auto. To by Paroubek nikdy neřekl, protože si to, sprosťák, ani nemyslí!

Jako byla vrcholem Zemanových myšlenek sentence o Bátorovi coby polovičním fašistovi, je vrcholem Ovčáčkových otázek tato: „Když se v křesle, ze kterého s vámi vedu tento rozhovor, pootočím, vidím plnou knihovnu. Co právě čtete?“

Zanechme ironie. Odpověděl bych s narážkou na tento celý rozhovor jinými Zemanovými slovy: „Číst texty hlupáků je někdy stejně tak inspirující, byť v obráceném smyslu, jako číst texty moudrých lidí“.

Nemyslím si, že je Zeman blbec, jak už jsem jednou napsal. Je to sečtělý člověk a proto jsem se snažil s nadsázkou v tomto textu ukázat, jak dokáže umně využít své sečtělosti, naší omezené a selektivní paměti a především hlupáků okolo nás. Zeman je prostě – parafrází jeho slov – pologeniální!


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Cituji pana Dimuna: "Škoda, že ještě před volbami 2010 odešel Mirek Topolánek, který ve svém památném projevu v hotelu Hilton prohlásil, že SPOZ je projektem proti Jiřímu Paroubkovi a Miloši Zemanovi za to slíbil funkci prezidenta."

Takže - když už jsme u těch polo-polo: Pominu další polopravdy, které v okurkové sezoně slouží k boji jezevčíka proti telegrafním sloupům, a to zvednutím zadní nožičky. V citované větě chybí takový detail: KDO BYL AUTOREM ONOHO PROJEKTU. Zřejmě autor nechce riskovat soudní řízení kvůli svému palci, ze kterého si to vycucal. 

Ale nejsou v tom článku jenom polopravdy. Je tam jedna pravda, platná svým zásadním dopadem pro naši rodnou sociální demokracii. A to začátek onoho citátu: "Škoda, že ještě před volbami 2010 odešel Mirek Topolánek......" Ano, pro sociální demokracii to byla nepředstavitelná škoda.  

"Kdyby jsou chyby" to uznávám. Ale kdyby naprosto negativně pojímaný Mirek Topolánek neodešel před volbami, tak by sociální demokracie vysoce a dostatečně ony volby vyhrála. Zeman-Nezeman. To se dá i matematicky dokázat. U nás říkáme něco ve smyslu "mléko se už rozlilo". Použiju trefnější podobné ruské přísloví: "Nelze řezat piliny." Ale jak vidno, jsou tací, co neustále přežvykují jedno a to samé staré seno. 

videnak

KRASNE PONDĚLNÍ RANO PANE ČERNÍK,

MRZÍ MNE MOC MNE MRZÍ,ŽE VY INTELIGENTNÍ ČLOVĚK A S POLITICKYM PŘEHLEDEM JSTE SI NEVŠIML,ŽE ZEMAN UŽ DELŠÍ DOBU JE NA STRANĚ PRAVICE,PRAVICE SI ZA LAHEV KOŘALKY,ANO TAK ZEMAN KLESL,KUPUJE JEHO PODPORU A ON JE TO NIKOLIV ČSSD,KDO SVOU HLOUPOU KRITIKOU ROZKLADA LEVICI.

PANE ČERNÍK PŘEJI HEZKY POHODOVY DEN.

cernik

Neberu Vám právo na Váš názor.
Nicméně já tvrdím, že současná situace v ČR je velmi špatná
a Nečasova vláda musí být svržena,
aby nenapáchala těžko vratné škody.
A jádrem věci je jak na to.
Proti tomuto úkolu doby se dá bojovat razantní kritikou M. Zemana.
A chceme si ho "vychovat" coby oporu Něčase?

A pak na toto svádět Nečasovu stabilizaci?
Tím netvrdím, že M. Z. jednal vždy bezchybně.

videnak

PANE ČERNÍKU,DOBRY VEČER!

JA SLEDUJI ČESKOU POLITIKU Z VÍDENSKEHO ZATIŠÍ,A PROTO NAZYVAM VĚCI PLNYM JMENEM.JA NIKDY NEŘEKL,ŽE PANOVE GROSS A ŠPIDLA BYLI BEZ CHYBY,JA SE JENOM PODIVIL ŽE ČLOVĚK,KTERY S NĚMA DLOUHOU DOBU SPOLUPRACOVAL NA NĚ VEŘEJNĚ KYDA HNUJ,NAPSAL JSEM ČLOVĚK I KDYŽ SI NEJSEM JISTY JESTLI ZEMAN ČLOVĚKEM JE,MYSLÍM SI,ŽE JE TO JENOM NARCIS,KTERY UMÍ JEN DAVAT PODIVNE RADY,NEBO URAŽKY.JA JSEM V RAKOUSKE SOCIALNÍ DEMOKRACII ZAPOJEN A NEZAŽIL JSEM NĚCO PODOBNEHO,PROTO JSEM SE VYJADŘIL.PANE ČERNÍK Z ME STRANY NEJDE O URAŽKU ,ALE POUZE O KONSTATOVANÍ SKUTEČNOSTI.

PŘEJI VŠE DOBRE VAM I ČSSD.

rku

Pane Dimune,

neurážejte Zemana,třeba ho bude po volbách potřebovat Paroubek do koalice a Vy budete zase muset měnit stranu.

cernik

No pane Reichele,

tak jste podle sebe, věc vyřešil. Jednoduše. Tenaten je prostě b..ec. Byť sečtelej.

Vyřízeno k dennímu úpořádku, tak říkajíc.
Ale o to vůbec nejde!
Tady "kráčí" o to, jak dosáhnout nápravy, nebo ČR se bude řítit někam do rozvojového světa.

A k tomu jsou potřeba všichni ti, kteří "mají nějaká %".
Jedna z mála cest k tomu, je uznat, že Vl. Špidla či st. Gross a další nejsou a nebyli bez chyb.

Pak se dává navázat a traktovat chyby dalších.

Současná pravice ví, že má své dny sečteny. A tak jí zbývá jen sázet na rozhádanost levice.
A tu a tam to nějak přiživit.

videnak

DOBRY DEN,

NA ROZDÍL OD PANA DIMUNA SI MYSLÍM,ŽE ZEMAN BLBEC JE,TO ŽE HODNĚ ČTE HO MUŽE POUZE POSUNOUT DO FORMULACE SEČTĚLY BLBEC,NEZNAM JINEHO PITOMCE,KTERY TAK UTOČÍ PROTI STRANĚ KTERA MU POMOHLA,PŘEDTÍM BYL POLITICKYM TURISTOU,UTOKY NA PANA ŠPIDLU,GROSSE A PAROUBKA HOVOŘÍ POUZE O JEHO NAMYŠLENOSTI A PARANOICKEM CHOVANÍ.

PŘEJI HEZKY ZBYTEK NEDĚLE.

cernik

Tak nějak nevím?
Asi zjednodušenou pravdu, že nebýt M. Zemana a SPOZ,

tak bychom zde neměli Nečasův kabinet, nám P. Dimun asi sdělit nechtěl.
To, že někdo jako M. Melčák byl na návštěvě na vysočinské chalupě jako na Melčákově Zlínsku bráno jako
velmi chabá konstrukce podpory Topolánkovi. A že se Pohanka pokusil vydávat za přítele M. Zemana  je sice možné, ale dál nic.
A kdyby nebylo SPOZ tak byl vládu sestavoval J. Paroubek? Neznám komentátory, kteří by to potvrzovali.
Co by bylo, kdyby SPOZ nebyla? Nečas s tak 105 hlasy?

Jděmež více pod povrch, ale v ČSSD a to musí P. Dimunovi známo koluje frekventovaná představa, že
do (skutečné!) analýzy melčákismu se nikomu moc nechce.
Ale P. Dimunovi nabízím svůj pohled směrem k němu,

jít skutečně pod povrch věcí se ani J. Ovčáčkovi nechtělo.
A ještě podotázku:
M. Zeman, jako pologenius si jistě spočítal, že spojením s J. Volfovou by lehce oněch 5% překročil
a v parlamentu zasedl. Proč to neudělal? Že by tam spíše být nechtěl?