Petr Dimun: O politických přeběhlících, odpadlících, dezertérech a podvodnících

obrazek
8.10.2011 15:19
Přiznám se, že mám trochu problém s tím, jak někteří politici (a bohužel také novináři), používají s lehkostí termíny „přeběhlík“ či „odpadlík“. Je vidět, že samotní autoři těchto výroků nemají sami jasno, kdy je Paroubek „přeběhlíkem“ a kdy jen „odpadlíkem“. Co je ale zřejmé, že u lidí, kteří se těmito termíny ohánějí, vítězí – bohužel – forma nad obsahem. A účelovost z toho čouhá jak sláma z bot o to více.

Formálně totiž můžeme nazvat každého poslance, který odejde ze strany, na jejíž kandidátce byl zvolen, odpadlíkem či přeběhlíkem. Jak ale nazvat toho, kdo porušuje program strany, za který byl zvolen a kdo neplní slib, který dal voličům? Termín, který to nejlépe vystihuje, je slovo podvodník. A je jen otázkou, zda je horší ten, co program a sliby daný voličům porušuje přímo, anebo ten, co se to snaží zakrývat a hrát s voliči divadlo.

Koneckonců, jasno v tom, kdo je politickým přeběhlíkem, nemá ani sama ČSSD. Poslanec Huml pro ni totiž není přeběhlík, protože „se jeho přechodem nemění zásadním způsobem politické poměry ve sněmovně“ a Huml nechce podporovat vládu. To jsou argumenty, které používali představitelé ČSSD v reakci na dotaz, zda považují Humla za přeběhlíka. Odchod Jiřího Paroubka a Jiřího Šlégra z ČSSD ani nemění poměry ve sněmovně, ani se nikdo z nich nechystá podpořit vládu. Ba naopak!

I sama sociální demokracie si tento zásadní rozdíl, jak je vidět na případu pana Humla, uvědomuje. A tak když mluví o přeběhlictví Jiřího Paroubka a Jiřího Šlégra a vyzývá je ke složení mandátu, slyšíte v hlase špatně skrývanou pochybnost. Když Jiří Paroubek v minulosti odsuzoval politické přeběhlictví, dělo se tak vždy v případech zrady programu a porušení slibu voličům. Melčák, Pohanka, Snítilý či Wolf přece zradili slib, díky kterému získali svůj poslanecký mandát a každý jeden z nich za tuto zradu něco získali. Někdo peníze, někdo funkci, někdo příslib beztrestnosti.

Guláš v hlavách členů vedení strany se ale netýká jen toho, kdo je pro ně přeběhlíkem a kdo nikoliv. Říká-li Bohuslav Sobotka, že Jiří Paroubek neměl k odchodu z ČSSD žádný programový důvod, že ČSSD svůj program plní a neporušuje sliby dané voličům, pak tedy nechápu, za co kritizuje hejtmana Jaroslava Palase a mluví o flagrantním porušování programu. Když pak veřejně proklamuje, že to je naposledy a v žádném z krajů už privatizace nemocnic nehrozí, tak - vzhledem k jeho schopnosti prosazovat ve straně svoji autoritu - slyšíme spíše špatně tajenou obavu, který že z hejtmanů ČSSD bude v tomto porušování programu Palase následovat.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier se zase rozohňuje nad tím, že ČSSD objíždí zemi s debatami nad stranickým programem s názvem „Mluvte nám do toho!“ a Jiří Paroubek se do těchto debat nikdy nezapojil. A proč by to dělal, když problém ČSSD není to, co má v programu, ale neschopnost politiků strany takový program dodržovat? Vždyť je takový argument směšný z úst člověka, který kritizoval poměry na liberecké radnici, sliboval veřejnosti, že ČSSD se nezúčastní korupční koalice a výsledkem je přesný opak!

Celá akce ČSSD s debatou s veřejností o programu na straně jedné a naprosto flagrantní porušování programu a neschopnost vedení s tím cokoliv dělat na straně druhé, odhaluje naprostý cynismus politiků ČSSD. S lidmi totiž hrají politici ČSSD divadlo, říkají „Mluvte nám do toho!“, aby pak dělali přesný opak, anebo se tvářili, že tomu tak není. To podle toho, jak se jim to právě hodí. Je to jen nechutný cirkus pro voliče. Tak například nás čeká tato debata v Ústí nad Labem, kde má být i Marie Benešová a hejtmanka Vaňhová a tématem je boj proti korupci. Pokud má ještě Bohuslav Sobotka poslední zbytek cti v těle, tak očekávám, že na tuto akci nepřijede. Proč? Už třeba jen proto, že šedou eminencí ústecké ČSSD a hejtmanství je partner paní hejtmanky, Roman Houska. Člověk, který přejíždí strážníkům nohy a pak se i za pomoci své kamarádky, Marie Benešové, celá věc jako zázrakem vyřeší. Jsem moc zvědavý na to, jak se snesou hezká slova o boji s korupcí, která bude Marie Benešová vypouštět jak med na přítomné v sále, s tím, že ona sama vděčí své místopředsednické funkci právě panu Houskovi. Pokud by se tohoto divadla Bohuslav Sobotka zúčastnil, stvrdil by s konečnou platností, že je jen loutkou v rukách politické mafie, která po odchodu Jiřího Paroubka ovládla ČSSD.

Pokud je tedy Jiří Paroubek podle představitelů ČSSD přeběhlíkem, pak lidé jako Jaroslav Palas, Michal Hašek či Jiří Dienstbier jsou političtí dezertéři a podvodníci. A dezertéři, jak víme, se ve válce střílejí do zad. U obzvláště nechutných případů, kdy takový dezertér dělá ze své dezerce dokonce přednost a své bývalé spolubojovníky veřejně pomlouvá, jako je tomu v případě Michala Haška, by se asi velitel neudržel a využil signální pistole. Ale nejsme ve válce, jsme jen v české politice, a proto musíme takové politické dezertéry ostřelovat argumenty.

Takže po pořádku: ke složení mandátu poslance vyzývá Jiřího Paroubka Michal Hašek, člověk, který je v pětici poslanců s nejnižší účastí v Poslanecké sněmovně. Podotýkám, že horší pracovní morálku vykazuje už jen ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (což je vzhledem k jeho funkci celkem pochopitelné) a dlouhodobě nemocní poslanci (což je omluvitelné). Michal Hašek není ani ministrem zahraničních věcí, ani jsem si nevšiml, že by měl zdravotní problémy. Naopak, čile jako rybička se nám včera připomenul tím, jak kritizoval vládu za snahu odvolat moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase z dozorčí rady Českých drah. Toho Palase, který porušuje ostentativně program ČSSD a slib boje proti privatizaci českého zdravotnictví, za který vděčí on i Hašek svým hejtmanským postům. Připomíná-li pak Michal Hašek výroky Jiřího Paroubka na adresu Melčáka a Pohanky, je nutné Haškovi taktně připomenout jeho proklamace o tom, že by hejtman neměl být zároveň poslancem. Mimochodem, dnes k obhájení svého názorového obratu používá argumentaci o preferenčních hlasech, tedy že mandát poslance získal on osobně: tedy přesně to, co naopak dnes vyčítá Jiřímu Paroubkovi.

Michal Hašek je vůbec nesmírně přizpůsobivý politik, chcete-li sportovní terminologií podrazák. Ihned poté, co z čela ČSSD Jiří Paroubek odešel, se z něj stal jeho největší kritik. Přitom to byl on, kdo patřil spolu s Jaroslavem Tvrdíkem k nejbližším spolupracovníkům Jiřího Paroubka a mocně se podílel na stylu i obsahu politiky ČSSD, který dnes zpětně kritizuje. Takže v tomto směru je zcela jistě sám Michal Hašek politickým přeběhlíkem v pravém slova smyslu.

Úsměvné jsou také jeho výroky o tom, že za odchodem Jiřího Paroubka z ČSSD jsou údajně neukojené osobní ambice. A že politik má být skromný a nemá usilovat primárně o funkce. Zní to hodně divně od člověka, který tolik toužil po titulu doktora práv, až si pro něj musel zajet na slovenskou venkovskou univerzitu a dodnes neukázal ani svoji doktorskou práci, za kterou titul údajně získal. Nu a skromností Michal Hašek rozhodně netrpěl ještě před dvěma lety, kdy si ve svých 32 letech a bez jazykových znalostí řekl o post evropského komisaře po Vladimíru Špidlovi. Když tento nápad Jiří Paroubek odmítl, Michal Hašek opět projevil svůj charakter a hned druhý den Jiřího Paroubka v médiích kritizoval, že se podle něj málo snaží prosazovat opětovnou kandidaturu Vladimíra Špidly. Je smutným obrazem stavu české politiky a především ČSSD, že prvním místopředsedou strany, která má být pro lidi alternativou, je člověk s charakterem sňatkového podvodníka.

Sečteno a podtrženo: někdy je lepší včas od něčeho „odpadnout“ či odněkud „přeběhnout“. Budete pak sice za „přeběhlíka“ či „odpadlíka“, ale nikoliv za podvodníka.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

karel-nizbor

Pane Sedláčku, myslím, že důvodů je v tomto článku až až. I kdyby to byl jen ten Palas - vždyť otevřeně porušuje program sociální demokracie. Víte, jak dopadne strana, která se ke svému programu chová jako k cáru papíru? Jako Věci veřejné.

paysan

Čekal jsem kdy s "obranou" kroku Jiřího Paroubka Petr Dimun vyrukuje. Byl jsem zvědav s jakou argumentací přijde a jsem zklamán. Nic, zhola nic nového. Nepnění programu se smrskává do jmen Palas, Benešová, současné krajské vedení "socanů" na severu Čech. Sakra málo! Ten článek má, pane Dimune, jediný cíl. Chce docílit toho, aby byl zástup nejen poslanců, ale i obyčejných členů ČSSD, co budou následovat Jiřího Paroubka početnější. To jste ale mohl napsat rovnou.

skodovka_1

V panem Dimunem souhlasím.

Ale to co vidím v diskusi, odráží nynější Český prostor, kde se drbeme za maličkosti a velké věci a myšlenky utíkají. A nezbývá než připomenout pravice a levice není - jenom korytářský boj o moc a přísun peněz.

rku

Pane Dimune,

mám si myslet,že poslanci kteří neopustí s Paroubkem ČSSD jsou podvodníci?

rku

Pane Reichle,

pokud si myslíte,že použitím velkých písmen dodá Vašemu názoru na důležitosti,tak jste na tom stejně jako když si Vrána myslí že jméno Orel z něj udělá spisovatele.Pokud ale nevíte na co je CapsLock tak se omlouvám.

Jak přišel Dimun nato,že dezarteři se střílejí do zad?

videnak

DOBRY DEN.

JE POTŘEBA PANU PAROUBKOVI PODĚKOVAT A PODPOŘIT JEJ V JEHO SNAZE POSÍLIT LEVICI A SKONČIT S PRAVICOVYM MARASMEM,JE POTŘEBA POKUD JE JEŠTĚ ČAS UDĚLAT NĚCO PRO PRACUJÍCÍHO ČLOVĚKA,JE TŘEBA BOJOVAT PROTI TUNELAŘUM A LHAŘUM.JE TRISTNÍ ,ŽE LIDE Z ČSSD CHVALÍ KALOUSKA A ODSUZUJÍ PAROUBKA PŘI STEJNE ČINNOSTI ALE NA OPAČNYCH POLECH....

rezjir10

Ad pan Nižbor. Pokud mám konkrétní text popisující příběh, musím zkrátka dát tu práci větu po větě vyvrátit, pokud si myslím, že jde o jiný příběh. Teď máme dva příběhy vedle sebe. Toť vše.

catumbelan1
karel-nizbor

Pane Řezníku, a co jiného měl pan Hašek říct? Svést všechno na předchůdce, to je přeci to nejjednodušší. Kdyby Palas nemocnici zprivatizoval v roce 2008 nebo 2009, dalo by se to na bývalé vedení svést. Pokud to udělal až tři roky po změně krajské reprezentace, svědčí to naopak o Palasově neschopnosti řešit problémy...

rezjir10

Myslím si, že to jak je to s tou Palasovou privatizací té novojičínské nemocnice, v celku slušně dnes v Právu ten Michal Hašek vysvětlil. Že to je problém,  který Palas zdědil.