Petr Dimun: Proč ze sebe Miloš Zeman dělá blbce?

obrazek
3.7.2011 17:35
Miloš Zeman v rozhovorech, v diskusních pořadech, všeobecně na veřejnosti rád mluví o blbcích jako o tom nejhorším, co jej v životě potkalo či může potkat a o lidské blbosti jako největší pohromě světa. Tímhle vymezením se si umně vytvořil obraz člověka, který je vše jiné, jen ne blbec. Faktem je, že to tak i je. Miloš Zeman je člověk sečtělý. Jednou, v časech, kdy vedli s Václavem Klausem líté boje a k ostrým slovům na adresu toho druhého nešel nikdo z nich daleko, se jeden z Klausových podržtašků ve vládě vyjádřil o Zemanovi jako o hlupákovi. Klaus však tomuhle odezírači ze rtů okamžitě odvětil, že Miloš Zeman přečetl více knih, než on kdy za celý život viděl a ať Zemana nepodceňuje. Souhlasím, Miloš Zeman není hloupý a proto, když řekne nějakou vyloženou pitomost, je nutné se zamyslet, co má Zeman za lubem.

Miloš Zeman moc dobře ví, že je blbost paušálně odsuzovat jedno náboženství a jednu celou kulturu s tímto náboženství spjatou. Už z principu je totiž prostým projevem lidské hlouposti házet všechny jedince do jednoho pytle jen proto, že mají stejnou barvu pleti, politické přesvědčení či že věří nějakému bohu. V každé rase, politické straně či v každém náboženství se přeci najdou lidé chytří, slušní a lidé hloupí a neslušní. Vzpomeňme si, tohle byl jeden ze Zemanových oblíbených bonmotů. Tak proč nyní Miloš Zeman vypustí z úst takovou pitomost, jakou je výrok "nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní dvě miliardy lidí a financována je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog"? Miloš Zeman jistě četl alespoň jednou v životě Korán a ví, že stejně jako v Bibli v něm nikde není napsáno nic o násilném potírání jiných náboženství či kultur, že se jedná pouze o pozdější, účelovou dezinterpretaci těch, kteří chtěli této víry zneužít pro své osobní cíle.

Navíc, téhle „anticivilizaci“ vděčí ta „naše křesťanská civilizace“, euroamerická či jak ji přesně definovat, za mnohé ze svých pilířů, na nichž stojí. Nebýt například islámských učenců, asi bychom dnes nic nevěděli o Aristotelovi či dalších antických autorech. Základy matematiky či základy moderní lékařské vědy, i za to vděčíme téhle „anticivilizaci“. A za mnohé další, mohli bychom Miloši Zemanovi poslat celý seznam vynálezů a objevů, za které vděčíme „anticivilizaci táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii“. Ale považuji to za zbytečné, Miloš Zeman to všechno ví, není to přece blbec, jak víme.

Miloš Zeman také moc dobře ví, že kdyby se dívali stejným prizmatem příslušníci „anticivilizace“ na tu „naší civilizaci“, tak znaménko musí obrátit. Dvě světové války nemá na svědomí ani islám, ani ji nerozpoutal příslušník „anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii“, ale příčina vznikla v křesťanské Evropě. Ve stejné kultuře, kterou Zeman vymezuje proti „anticivilizaci“, vznikl fašismus, nacismus i komunismus. Koncentrační tábory, masové, systematické vyvražďování příslušníků jedné kultury, jednoho náboženství, jedné rasy či politického přesvědčení, nestavěli muslimové, ale příslušníci „naší civilizace“. Civilizace postavené na křesťanských základech. Tak o jaké „anticivilizaci“ tu vlastně mluvíme?

Ne, Miloš Zeman opravdu není blbec. Jen se v něm projevil jeden zásadní rozměr jeho osobnosti, totiž že pohrdá ostatními lidmi. Považuje většinu tohoto národa v lepším případě za jemu nerovné, v horším případě právě za blbce a nevzdělance, kterým bude tento názor konvenovat. Tuší, cítí v české společnosti obavu ze všeho cizího, vnímá provinčnost našich elit, včetně těch mediálních, takže správně odhadl, že se najde jen málo těch, kteří takový populistický žvást rozpoznají jako velké nebezpečí a veřejně proti němu budou brojit. Nechci vůbec urážet občany Nového Veselí, ale poblíž téhle vesnice je Polná, v níž započala Hilsneriáda. Tráví-li Zeman většinu času v tomto prostředí, chodí-li do vesnických hospod po Vysočině, pochopil, že chce-li projít přímou volbou a splnit si svůj prezidentský sen, musí mluvit jako Zeman „model 1993 – 2002“.

Zeman cíleně vymezuje na My, příslušníky té dobré, mírumilovné a pokrokové civilizace, a na Oni, příslušníky „anticivilizace“ zla, které je nutné se obávat a proti které je třeba bojovat. Nepřemýšlet, nepochybovat, odsuzovat, podezřívat, vyčleňovat a být stále ve střehu. Vyvolávání strachu je jedním z nejzaručenějších nástrojů politické kampaně, byť je to nástroj zrádný a nebezpečný. Koneckonců, právě iracionální strach rozhodl i poslední parlamentní volby – strašilo se Řeckem, návratem komunismu, Paroubkem. Zeman v této kampani účinně napomáhal pravici, když se z něho a jeho strany stala jakási slušnější alternativa „Paroubkovské ČSSD“, jak rád shodně používal spolu s pravicovými politiky a médii. A málem mu tato hra na slušňáka i vyšla. Nikdo mu nepřipomínal, co říkal v letech, kdy stál v čele ČSSD, nikdo mu nepředhazoval zadlužování státu v době ekonomického růstu. Dokonce tato mediální přízeň vůči Zemanovi a jeho blízkým pokračuje: MF Dnes, médium, které svého času bojovalo proti Miroslavu Šloufovi a jeho praktikám, nedávno napsalo neuvěřitelnou věc, totiž že „Paroubek vyštval z ČSSD Šloufa“… Chudáka Šloufa, člověka, který je smutným hrdinou české politiky a hrdinou knih o kmotru Mrázkovi, symbolem prorůstání zločinu do politiky, si dovolil Paroubek vyštvat podle MF Dnes z ČSSD!

Miloš Zeman opravdu není blbec. Jen se rozhodl všeobecné blbosti, rozmáhající se v české společnosti, využít ve svůj prospěch a počítat s ní ve své prezidentské kampani jako s konstantou. Přímá volba prezidenta, která se rýsuje a k níž Zeman upíná svoji naději, se pomalu stává realitou a má-li Zeman uspět, musí se opět stát starým dobrým sprosťákem Zemanem. Takovým levicovým Schwarzenbergem, chcete-li. Na rozdíl od nástupců Sládka či v pojetí různých extremistických stran a straniček nikdo nebude s jeho výroky spojovat obavu o demokracii. Bohužel, tyto xenofobní a populistické výroky bude v zájmu vytváření atmosféry strachu ve své kampani Zeman stupňovat, a pokud se bude setkávat s mlčením či dokonce se sympatiemi v českých médiích, možná bude jeho tažení úspěšné. Ale to by mi tolik nevadilo, Zemana si v podstatě za prezidenta po volbách v minulém roce zasloužíme. Čeho se však obávám, je posunutí hranice toho, co je v této zemi možné, přijatelné a akceptovatelné. Pohřbíváme československou tradici masarykovskou a benešovskou a vracíme se k politické kultuře Druhé republiky. K provinčnosti a zaprděnému čecháčkovství a k mindrákům z vlastní malosti. A protože Zeman není blbec, tak to moc dobře ví…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul
catumbelan1

Je otázka, zda pan Dimun tímto "rozborem" nedělá ze sebe většího blbce, než pan Zemen sám ze sebe!

paul

Už stačí jen připomenout traponou Zemanovu poznámku o Islandu, který bude "jistojistě" v problémech a máme kompletní obrázek Zemana, dědka který touží po moci, chce být prezidentem a pro tento cíl je ochotný kolaborovat jak s americkými neocons tak bankovními gangstery a vojenskoprůmyslovými korporacemi, jejich Bilderbergem  a heslem VŠE PRO ZADLUŽENÍ, jakýmikoliv prostředky, at to stojí co to stojí, lhostejno kolik životů ve výbojných válkách. Že tyto myšlenky produkuje Fischer, schvalovatel a investor PROMOPRO a signátor největšího dluhu ČR, manager jedné Rotschildovy banky a dle mediální glorifikace "slušný člověk"(asi tak slušný jako jiný, dle médií genialisimus, premiér Tošovský, který ukradl zlato z ČNB!) se nedivím. Že to padá ze Zemana, člověka který byl kdysi sociálním demokratem je tristní.  In GOD we trust, že pane Zeman. Gold, Oil, Drugs... 

antoninsebek

Pro pana Stanislava Hoška:

1/Budete se možná divit, ale já si o budoucnosti "evropské" kultury také žádné iluze nedělám. Souhlasím s Vámi a nemám radost, kam se tato kultura ubírá. A věřím, že nám nepřátelská část muslimů z nás má zčásti legraci a zčásti radost....

2/Já jsem napsal  jenom kraťoučkou poznámku, jinak by to bylo na hodně odstavců. Proto zase uvedu jen jeden z bonmotů k této věci: "Dříve měli lidé k sobě blíže. Zřejmě proto, že ty zbraně nenesly tak daleko".

Obávám se, že vím, kdo by jako první použil tzv. špinavou jadernou bombu v "kapesním" vydání, kdyby se dostal k jadernému odpadu.

Můj sen (bohužel nesplnitelný) je, aby se alespoň proti tomuto nebezpečí spojily státy, především:  USA, Rusko, Čína .. a daly to Iránu a Pákistánu jednoznačně najevo. Tak jednoznačně najevo, že by se bláznivému panu Ahmedíneřádovi nevešel mezi půlky ani cigaretový papír.  Kvůlivá špinavé politice a pažravému kapitalismu to bohužel nejde...

antoninsebek

Zkuste moji poznámku přečíst ještě jednou, prosím.  Z ní rozhodně nevyplývá vrzení, že na světě se stalo 20 milionů sebevražedných atentátů. Ale o několik řádů méně. A z nich bylo spácháno 99 procent muslimy. Je to prostě jejich "zvyklost", podpořená značnou negramotností. Musíte do toho započítat, že drtivá většina těch atentátů je UVNITŘ jejich společnosti. Jeden kmen proti druhému (např. Libye). Ale také proto, že mají 4 hlavní náboženské směry, které se rozhodně nemilují.  Stačí?

Problém je zde trochu jinde. Zkuste si to najít na www.pravdaoislamu.cz.  Najdete tam porovnání jednotlivých částí Koránu. Zjistíte, že tato kniha obsahuje protisměrná stanoviska na TOTOŽNOU záležitost v jednotlivých částech. Tomuto webu můžete věřit. V roce 1972 vyšel v češtině Korán, jeden ze 20 tis. výtisků vlastním. A zkontroloval jsem si to. V islámu totiž není někdo na způsob papeže, aby se sjednocovala stanoviska. Jestli se budete řídit tím či oním tvrzením, tak správnost posuzuje místní imám.  

Zkusím to s Vámi ještě jinak. Na světě žije v současné době něco málo přes 1 miliardu muslimů. Za rok dojde na světě řádově k jednomu tisíci sebevražedných atentátů (a ve skutečnosti je to méně). Ale i v tak malém vzorku moje tvrzení platí. Znáte jméno alespoň tří nemuslimských sebevražedných atentátníků? Uveďte je.

Abych Vás trochu nabudil: Nezkoušejte mne, vlastním index, kterým mohu doložit, že zkoušky z matematiky jsem  udělal napoprvé. Shodou okolností vždy u vedoucícho příslušné katedry, pana prof. Rudolfa Rychlého.  

sahosek

Dvě poznámky.

 

Pokud hledáte správný název pro naši kulturu, nikoliv civilizaci, protože je na této planetě jenom jedna jediná, tedy všelidská civilizace, pak já „naši“ kulturu nazývám Abendlandskou. Má to hned dva významy, západ pevniny a úpadek, čili zapadání oné kultury.

     Každý, kdo argumentuje počtem sebevražedných atentátníků, by se měl v prvé řadě tázat, proč se tento jev v muslimské kultuře stal tak častým až v této fázi globální, všelidské historie.

rezjir10

Chcete těmi čísly naznačit, že muslimové spáchali 20 miliony sebevražedných atentátů?  No tak to nám jich média hodně zatajila.  

antoninsebek

Mohl bych si vypůjčit pro daný případ jeden z bonmotů. Ten zní: Jezevčíci nejradši očurávají ty nejvyšší sloupy. Za to, že je nemohou nikdy překonat.

Marná sláva, fakta hovoří takto: 99 procent muslimů nejsou sebevražední teroristé, o to se snad nikdo nepře. Skutečností však zůstává, že 99 procent sebevražedných teroristů jsou muslimové.