Petr Dimun: Věci veřejné jsou populistickou stranou, Michale Hašku!

28.11.2010 16:27
V mnoha ohledech mne dnešní vystoupení jednoho z kandidátů na předsedu ČSSD a jihomoravského hejtmana, šéfa Asociace krajů ČR a poslance Michala Haška v Otázkách Václava Moravce potěšilo. Ačkoliv jsem zpočátku nechápal, proč byl do diskuse s ministrem dopravy pozván šéf Asociace krajů, popřípadě obráceně, byla to nakonec velmi zajímavá a podnětná diskuse, z níž byl z některých, moderátorem nastolených témat nakonec zřejmý i důvod. Zvláště v závěru pořadu.

Předně od počátku byl Michal Hašek velmi tvrdým diskutérem, věcně i osobně napadal svého oponenta, zakladatele a manažera Věcí veřejných Víta Bártu. Některé obraty, například poznámka o tom, že se ozvala „potrefená husa“ ve chvíli, kdy Vít Bárta propukl ve svůj „mužný smích“, by Michal Hašek odsoudil jako „rathovské“, pokud by se jich dopustil někdo jiný z ČSSD. V těchto chvílích mi připomínal Michala Haška jak jej znám coby šéfa poslaneckého klubu a pravou ruku Jiřího Paroubka, kdy byl bravurním řečníkem, který se nebojí konfrontace.

Potěšil mne i tím, že vzal zpátky některá vyjádření z minulosti, kdy to vypadalo, že odmítá v případě svého vítězství pozvat do svého týmu Bohuslava Sobotku. To totiž mnoha lidem v ČSSD navodilo pocit ohrožení jednoty strany a návrat do roku 2005, před nástup Jiřího Paroubka.
 
Tím vším mne potěšil. Je tu bohužel i jedno ALE. Při diskusi o koalicích na komunální úrovni připustil blízkost ČSSD a Věcí veřejných, a při citacích ze svého Desatera Bártou se omezil pouze na vyloučení koalice s komunisty. Přitom v jeho Desateru stojí, cituji: „ČSSD musí být stranou koaličního potenciálu, který však vylučuje spolupráci se stranami minulosti, stranami populistickými a extrémistickými“. Co jiného jsou Věci veřejné, než populistickou stranou? Copak mají VV nějaký program a nějakou demokratickou strukturu? Ano, mají něco, co nazývají program, který sestavila paní Kočí z internetových diskusí a který VV vstupem do vlády skončil v koši. Ano, mají nějakou strukturu, ale takovou, která jí umožňuje vylučovat nepohodlné členy a sestavovat kandidátky tak, aby vyhovovaly úzké skupině lidí. Co jiného jsou kmotři, které Bárta u jiných vehementně mediálně kritizuje, než on a lidé z jeho ABL, kteří ovládají Věci veřejné? A co podezření médií ze sledování a vydírání politiků ze strany ABL v době, kdy v jejím čela stál pan Bárta a lidé, kteří nyní zastávají díky VV vysoké posty ve státní správě?
 
Michale, měl by sis ještě jednou rozmyslet, zda Věci veřejné jsou či nejsou populistickou stranou, se kterou podle svého Desatera nechceš spolupracovat. V opačném případě už totiž nevím, co tím populismem ve svém Desateru vlastně myslíš.
 

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roman Tyller
pro PN-- To už stáčí, já to chápu... :-) :-)\r\nale vážně, něco by tady s tím mohli udělat ,pokaždé po napsání příspěvku, když zůstenete na stránce blogu a dáte aktualizovat prohlížeč tak se stejný příspěvek odešle znovu, sice se vás zeptá ale kdo to tuší že se to odešle. Dále by se v diskuzích mohly objevovat datum a čas napsání příspěvku či reakce. Takto není poznat, jestli u blogů někdo nediskutuje s někým, kdo tu byl naposledy před měsícem. Také možnost odesílání reakcí na komentáře na email by nebylo od věci...
pavelneduna
Oprava: 40procent? To jedině s Paroubkem v čele!!!!!
pavelneduna
Oprava: 40procent? To jedině s Paroubkem v čele!!!!!
pavelneduna
40procent. To jedině s paroubkem v čele?
Roman Tyller
S Článkem souhlas,napadá mě ale myšlenka, s kým vlastně bude schopná v budoucnu ČSSD spolupracovat? Zelení jsou pasé.., KDU-ČSL zřejmě taky, komunisti- zakázano, recykláti z TOP 09 pro mě nepředstavitelné, Věci veřejné -- populisti, Zbýva ODS ve které na vlivu opět získává V.Klaus a to je pro mě taky nepředstavitelné, ten už tu naškodil dost...\r\nTo bude muset získat ČSSD asi přes 40% ne???
Jan Kopecký
Koho chce dnes ČSSD postavit na místa těch vypuzených, jako Ivan David, Jan Kavan nebo Vladimír Laštůvka?\r\nJiří Paroubek (tajuplně?) psal o někom třetím - kdo to má být? I pokud se Bohuslavu Sobotkovi podaří být na sjezdu zvolen předsedou strany, těžko bude moci vyřazovat ze hry všechny Haškovy příznivce (podepsané pod Desaterem). Haškovo Desatero je prázdný text bez hlavy a paty.
Jan Kopecký
Koho chce dnes ČSSD postavit na místa těch vypuzených, jako Ivan David, Jan Kavan nebo Vladimír Laštůvka?\r\nJiří Paroubek (tajuplně?) psal o někom třetím - kdo to má být? I pokud se Bohuslavu Sobotkovi podaří být na sjezdu zvolen předsedou strany, těžko bude moci vyřazovat ze hry všechny Haškovy příznivce (podepsané pod Desaterem). Haškovo Desatero je prázdný text bez hlavy a paty.
miluna
ono to vše vychází z jednoho podstatného problému, Hašek nedělá to co je principielně správné a pravdivé, ale to co pokládá za krátkodobě výhodné (za horizonty totiž díky svým omezením není schopen vidět)... tak je sice možné krátkodobě uspět, ale tím že vlastně chybí dlouhodobá vize dochází k dlouhodobému poškození subjektu, který je řízen právě takto ... viz Zelení... Hašek nemá ve vedení strany co dělat...