Petra Paroubková: Vabank pravice na volební vítězství

9.4.2011 21:50
Docela dlouho jsem přemýšlela o marasmu stávající koaliční vlády. Nešlo mi do hlavy, jaký smysl by mohla mít liknavost řešení vládní krize. Prezident bohorovně mlčí. A mlží. To jistě něco znamená. Najednou mě napadla docela zajímavá myšlenka. Na první pohled dost bizarní, po hlubší úvaze nikoliv nemožná. Ba přímo dost pravděpodobná...

Strany vládní koalice se neumí dohodnout. ODS se nechce nechat vydírat stranou, která si na volební plakáty musela dokonce psát, že se jedná o stranu politickou – VV politická strana. Tou nikdy nebyla. Dnes to dokonce došlo i méně důvtipnému premiérovi. Vlastně on to věděl od samého začátku, jen se mu to nehodilo do krámu, když potřeboval většinu ve sněmovně. Navíc o podnikatelských záměrech (a dnes je zcela jasné, že i o špinavých praktikách) Víta Bárty před loňskými parlamentními volbami mluvil otevřeně pouze Paroubek. Média pěla ódy na zlatý pár české politiky, Kalousek a spol. je nechávali chladnými. Nečas byl pan čistý. Co z toho zbylo? ODS a její Drobil a Vondra, TOPka a její křišťálově čistý Kalousek a VV a její…škoda papíru. Nečas je naprosto mocensky impotentní a neschopný cokoliv vyřešit. Pokud by Vondra nehrál prim v nechutné korupci, pravděpodobně by již byl na jeho místě. Počkejme, koho v ODS ještě mají? Nezbývá vlastně nikdo jiný než Pospíšil. Prezident dobře ví, že jsou pouze dvě možnosti. Velká rekonstrukce vlády, tedy včetně premiéra. To je ovšem svízelná situace, jistě si prezident Pospíšila jako premiéra zatím umí představit jen těžko. Ale pokud by mu nic jiné nezbylo… Pak by mohl vhodně rozhodit figurky na koaliční šachovnici. Téměř psychopaticky jednající Bárta by tam nebyl ani jako pěšák. Na druhé straně, nikdo neví, kam všude se mu povedlo infiltrovat své lidi. Oficiálně a vlastně i neoficiálně se ví o náměstcích ministrů, jiných úřednících, ale situace je zajisté o dost horší. Rekonstruovaná vláda s VV nebo bez by neměla velké vyhlídky dokončit celé volební období. Byla by to houpačka bez psychopatického vydírání ze strany VV (tedy Bárty, stejně by je fakticky řídil dál) nebo s nimi.

Pak je tu druhá možnost. Předčasné volby. Terapie šokem. Rozpustit sněmovnu a vyhlásit volby někdy v červnu nebo září. Lidé jsou politikou znechuceni, účast by byla slabá. Jistě by přišlo silné jádro ODS a TOP 09 a komunisté. ČSSD se potácí mezi slabým Sobotkou a nezdravě ambiciózním Haškem, není schopná ani vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Sobotka není schopný, protože je to vlastně jakýsi odraz neschopného Nečase - jsou si tak podobní. A Hašek raději vydává svá vlastní stanoviska současně se stanovisky z Lidového domu a jaksi se mu nechce řešit bývalého kámoše Bártu. Chlapec má smůlu, vsadil na špatnou kartu. Sociální demokracie se také potýká s dluhy a těžko by byla schopná vést kloudnou volební kampaň. Navíc tam má všeho(ne)schopného Starce, který už prohrál nejedny volby. Takovýto potenciál ji v rychle vyhlášených volbách naprosto degraduje. Jediným levicovým řešením by mohl být nový politický subjekt, který by přinesl novost, ale také profesionalitu a zkušenost. Je to otázka, zda se to dá tak rychle zorganizovat. To vše prezident dobře ví. Mám indicie, že ODS by se předčasných voleb nebála. Asi by je vyhrála TOPka, ale spolu mohou sestavit pravicovou vládu.

Takže rychlé a překvapivé řešení s pravicově pozitivním koncem. Už vidím náš pravicový tisk, jak pěje ódy na novou ODS (např. s Pospíšilem v čele) a bezúhonnou TOPku. Má tak krátkou paměť jako lež nohy.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Jistě, pane Smolík. Ale ten článek nahoře...
Pane Sedláček, já bych se bál, po těch zkušenostech, jestli to zase nejsou nějaké VV nebo kroužkaři či vajíčkáři. Zorganizovat házení vajec facebookové mládeže, není nic těžkého. terčem příště může být nejen Nečas, ten určitě nebude, že, ale třeba Sobotka nebo hašek.
Jinak doufám, že pan Hašek pochopil, o co jde a do čeho vlastně se pořád hlásil se svými dárkovými koši a flaškami v severních čechách. Není to úplně neschopný chlapec, jen potřebuje pár takovýchto prozření a bude.
1rytir
Možná by bylo záhodno posunout diskusi dál, zvláště stává-li se perspektiva předčasných voleb stále jasnější. Jak se třeba ČSSD postaví k této iniciativě: http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?c=A110411_100202_domaci_js
josef_smolik
Pane Racku,jsem si jist,že p.Paroubek není Zeman,který vlastně nebyl ani soc.demokrat,ale strana mu byla pouze prostředkem......A kdo vlastně prošel Komárkovým Prognostickým ústavem byl levicovým ekonomem či politikem? Ani komunista Dlouhý,který napáchal tolik škod tomuto státu a asi hlavně kladeňákům.....
racek
Nový levicový subjekt na levici je jen jistý způsob sebevraždy pana Paroubka. Dosáhnout své 4% ve volbách a zapadnout do zapomění. Opravdu, tohle by si tak silná, schopná a vzdělaná osobnost, jakých máme málo, opravdu nezasloužila.
Pevně doufám, že to neudělá. Za dva roky bude jiná situace. Bude před volbami a bude se hledat silný leader. A také budou dva roky času připravit zbraně a munici. ne na ČSSD, ale na šílenou vládu tzv. rozpočtové zodpovědnosti, která v tu dobu bude krotit dluhy snižováním daní a odvodů nejbohatším a nadnárodním konglomerátů. A slávek sobotka je dobrý zástupce, ale leader asi ne. A náhle prozřivší Hašek, to je kapitola sama o sobě.
josef_smolik
Pane Pazdero,jednání se SPOZ bych z politickohygienických důvodů zcela vyloučil !!!! To už bych raději začal intenzívně jednat s KSČM o koalici. Myslím,že voliči i nevoliči ČSSD by to již teď přivítali!!! Ale já s tím mám osobně problém. Ale tato koalice- pragmaticky- se jeví jako nejpevnější a k slušným lidem nejvlídnější.
pavlovsky
Mně se nový levicový subjekt moc nelíbí, jednak se proti němu zvedne averze novinářů, o tom jsem psal a pochybuji, že získá nutných 5% pro vstup do Parlamentu. Takže bez ohledu, zda se Starec líbí, či nelíbí je nutno postupovat proti pravici a zde souhlasím s p.Kyselým. V jedné z povídek tuším p.Šimka je taková věta..."co nám sem posílají za materiál...my s ním musíme pracovat".... Politika je o kompromisu, nový objekt bude mít zásady, dokonce věřím, že u části voličů bude mít i úspěch, ale bude odsouzen pouze do mimoparlamentních lavic, případně na galerii PS. Nejsem politolog, možná, že ti co jej chtějí mají své průzkumy...ale je možno jim věřit. Nyní je doba zralá na atak na pravici a jediné poctivé řešení jsou "předčasné volby". Navíc si myslím, že socdem nevyčerpala všechny možnosti jednání se stranou
SPOZ. Kdy jindy než nyní je třeba se pravici vzepřít.
zdobinsky
Mně se myšlenka nějakého pouštění pánů Tošovských či Fišerů k moci vůbec nelíbí. Ptám se, proč mají být tito pánové z ČNB uváděni zadními vrátky do vedení státu? Osobně bych dal přednost postupného získávání vlivu panem Paroubkem ve stávající ČSSD. Vždyť je stále mlád a nemá kam spěchat. Bude-li trpělivý a důsledný, jeho chvíle určitě přijde. Já jsem pro čestné a přímé jednání vždy a za každé situace.

PS: Omlouvám se za nějakého šotka.
zdobinsky
Mně se myšlenka nějakého pouštění pánů Tošovských či Fišerů k moci v stávající ČSSD. Vždyť je stále mlád a nemá kam spěchat. Bude-li trpělivý a důsledný, jeho chvíůbec nelíbí. Ptám se, proč mají být tito pánové z ČNB poštěni zadními vrátky do vedení státu? Já jsem pro čestné a přímé jednání vždy a za každé situace.

Osobně bych dal přednost postupného získávání vlivu panem Paroubkem vele určitě přijde.
josef_smolik
Pane Očenášku,co byste řekl na Sazečku?
catumbelan1
Teď vidíme jaká byla škoda odstoupení pana Paroubka z pozice předsedy ČSSD. Nota bene, když se potvrdila jeho jasnozřivost a na druhé straně slabost pana Sobotky a ambicióznost pana Haška. Teď mohla nastat jeho chvíle! Svrhnout vládu a potom pustit do Strakovky nejakého Fišera!
josef_smolik
Pane Sedláčku,k čemu je levici většina,když ani Sobotka nechce spolupracovat s KSČM. Možná menšinová vláda s podporou KSČM.Ale nevím,jak Vám,ale mně se KSČM moc nezamlouvá viz volba prezidenta,p.Dolejší a jeho otevřenost při tvorbě zákonů a vůbec si myslím,že jim tato role bez odpovědnosti vyhovuje....Další levicový demokratický subjekt tu bohužel chybí od devadesátých let,proto není nic nelegitimního,aspoň o něm uvažovat....
1rytir
Je jisté, že článek není nestranný. Vzhledem k autorce být ani nemůže a je to legitimní. Nicméně a v zájmu obyvatel této země jsem přesvědčen, že se ve svých záměrech mýlí.
tato země potřebuje novou politickou stranu levicového středu, ale musí to být strana, která bude znát odpověď na nejsložitější otázky dneška a to nejen z pohledu našich luhů a hájů, ale z pohledu globálního. A přiznejme si, že nositelé takových odpovědí nejen u nás nejsou a hned tak nebudou.
Však zpět k aktuálnímu dění. Pokud by došlo k předčasným volbám, pak by vznik nového levicového politického subjektu byl podle mého názoru zradou!!! Takovou, jakou udělalo Zemanovo sdružení a možná i hosrší!
Paní Petro, u vás mne překvapuje, že najednou neznáte výsledky posledních průzkumů volebních preferencí. Za situace, kdy má současná parlamentní opozice drtivou převahu, pak by její drolení novým subjektem bylo jen šílenstvím.
josef_smolik
Paní Vašková,teď poslouchám Pospíšila,ale on to není jen moula,ale odporný anální alibista a jeho hebkost a rádoby slušnost je jen pokračování topolánovsko-řebíčkovské linie,o které,tak jako Nečas od počátku všechno ví a krytí či přehlížení zla je jako zlo sám konat.A čistého člověka již ODS ve svých řadách nemá. Jinak,jak stále opakovaně uvádím,tak režii a taktovku již několik let drží TLUCHOŘ!!!!!!!!!!!!!!!
costmen
nová strana na levici ? proč ne.Paní Petro , Vy , a nová strana ,máte můj hlas jistý.
miluna
nový levicový subjekt je plán dobrý, diversifikace produktu (použitá pravicí před volbami - TOP a VV) určitě funguje ve společnosti jako je ta naše (snadno vymývatelné mozky), tedy pokud nespadne pod 5%, což se Vám podařit může, i když media a průzkumy budou dělat vše, aby se tak nestalo . Je jen netaktické se vymezovat oproti ČSSD a Sobotkovi, tím ten nový subjekt bere hlasy sám sobě ...tedy pokud jeho motivací není vlastní ego a vlastní moc a na levici jako celku mu nezáleží ... Já bych po té čím jste prošla vy byl asi ještě více zapšklý a oprávněně naštvaný :-) ale pro budoucí úspěch je potřeba se tohoto podtextu zbavit...Jestli můžu být tak drzý můžu doporučit techniku na práci s podvědomím, která sebereguluje a oprošťuje od těch negativních hybatelů...
vše nej
pavlovsky
v předešlém článku vypadlo v závěru...politici v teplácích jsou nedostatkové zboží...asi záměrně. Prostě nevím jak se to stalo...Horníček by řekl "štyft padl do trýbu"...takře se omlouvám, že znovu otravuju.
pavlovsky
Téma nového politického subjektu jistě bude dosti frekventované v mediích, ve svém příspěvku k blogu pí.Chrtkové (8.4.), která vyslovila myšlenku, aby se novináři omluvili p.Paroubkovi, jsem vyjádřil přesvědčení, že se tak nestane, o čemž mě přesvědčil hned večer p.Kmenta v Hyde parku, když p.Paroubka opět napadl. Výkon p.Kmenty byl nepřesvědčivý, získal tuším něco kolem 35% pozitivních hlasů. Novináři si žijí vlastní život, stačí si sami, ale ne tak docela. Podívejte se komu noviny patří, všechna media patří zahraničnímu vlastníkovi, Právo se tváří, že ne, internetové noviny budou zpoplatněny...LN za 10 Kč, Neffovy noviny většina normálních čtenářů nečte (to je případ, kdy si stačí sami "novináři", připadají mi jako "mozková centra" prvních křesťanů, kde teoretikové typu Klementa z Alexandrie a Órigena dávali rady jak se bohatí mají zbavit majetku a dosáhnout tak spasení. U Neffa je to s opačným znaménkem...tedy jak k majetku přijíti, či právními traktáty, které běžné soudy naprosto ignorují.... Nutno doplnit, že tito křesťanští teoretikové žili v době, kdy křesťanů byla jen hrstaka.. "Vaše věc" je jeden z mála objektivních servrů. Zpět k novému subjektu, novináři, respektive jejich majitelé, když nabydou dojmu, že by je nový subjekt mohl překvapit ...tak se sjednotí, stejně si myslím, že kauzy Drbil, Vondra, Bárta se objeví vždy na něčí přání, buď aby přebily kauzy staré, nebo aby je zatlačilly. No a pan prezident, ten již při volbě do druhého období řekl, že nikoho nemůže překvapit, že je v názorech konzistentní, opravdu je, to co prospívá lidem ze střední třídy ruší, to co prospívá lidem z oblasti horních deseti tisíc podporuje, takže určitě si svolá K9 (?), či K6 (?). Pan Gazdík tam taky bude, p.Veselovský jej opět zesměšní, on to nepozná, pravice bude vládnout dál, proč ne když má tak smělý reformní program. Někdy mi ten její program připadá...jako příběh hasiče pyromana, který je aktivní při hašení, než na něj přijdou a zavřou, tedy dají do tepláků. Ti politici v teplácích. Já vidím jediné řešení v nových volbách, nevím však, zda levice je na to připravena, jak to vypadá tak ne...asi ji tento stav vyhovuje.
zenka
S paní Petrou lze v mnohém souhlasit, ale z předposledního odstavce mám dojem, že se začíná trochu připravovat půda pro vznik "nového politického subjektu". Problém by byl v tom jestli by lidé po zkušenosti s VV, TOP09 a Zemanovci ještě dali takové straně svůj hlas?
mava
Zajímavé zamyšlení. Nejsmutnější na tom je zmínka o nefungující levicové opozici. Pravice si dělá a bohužel dlouho ještě bude dělat, co chce (Kalouskova centralizace moci,Šnajdrovo odírání pacientů,Johnovo rozprášení policie, Bártovo zastavení výstavby silnic a vyhnání kamionů do vesnic, Drábkovo ožebračení už tak chudých státních zaměstnanců,Pospíšilovo krytí různých doktorátských podvodníků Bendů a dalších,Schwarzenberkova nečeská politika, Nečasovo patolízalství vůči Klausovi atd. atd. Mě v dnešní politice chybí Jiří Paroubek. Člověk, který dokázal svou stranu posílit o více než deset procent, díky tomu ustál obrovskou kampaň, kdy na něho útočili snad ze všech stran. V té době jsem říkal, že Paroubek je po listopadu 89 jediný skutečný chlap v české politice. A doufám, že to pan Paroubek úplně nezabalil a ještě nám dá o sobě vědět. Už teď má moji podporu, protože to, co dnes vidím v televizi je opravdu strašidelné!!!!
lenka-vaskova
Pane Kymlo, nevšimla jsem si, že by paní Paroubková kdy byla aktivní političkou, nevím tedy, co myslíte tím, že "odešla z politiky". S článkem plně souhlasím a je to logické vyústění celé současné vládní krize. Jediné, co bych namítla, je, že s Pospíšilem by ODS šla z bláta do louže. Je to stejný "moula" jako Petr Nečas a pokud by ODS získala díky němu nějaké nové voliče, byly by to zřejmě jen 4 procenta.
petr_petr
Dobrý večer,při čtení "docela zajímavých myšlenek" PP se divím,proč PP odešla z politiky.Doma u plotny je takového talentu škoda.Možná odešla ze solidarity k manželovi a nyní nenechá nit suchou na nikom.Manželé Paroubkovi pomalu mizí v propadlišti dějin a asi neví,co se říká: "dvakrát nevstoupíš do stejné řeky".
zdobinsky
Spíš budou chtít do toho marasmu za každou cenu zatáhnout i ČSSD.