Pije víno, káže vodu? Aneb když Škromachova pověst bledne...

obrazek
8.2.2012 09:58
V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce se spolu střetli ministr práce a sociálních věcí J. Drábek za TOP 09 a senátor Z. Škromach z ČSSD. Debatovali o kritické situaci na Úřadech práce, která byla způsobena implementací vadného softwaru a jehož vinou nedostali někteří lidé v měsíci lednu své dávky. Z tohoto důvodům museli některým příjemcům dávek pomoci pracovníci charity, aby měli vůbec na jídlo. Vcelku nudnou debatu přervala ,,veselá kulturní vložka" v podání Z. Škromacha, který předal Drábkovi oranžovou vestu s tím, aby si ji vzal a také zjistil, jaká ve skutečnosti panuje situace na Úřadech práce.

Vzájemná přetahovaná o vestu však měla mnohem závažnější dovětek, a to když Škromach prohlásil následující sentenci: ,,Goebbels by proti vám pobledl v hlásání nepravd a lží, zahráváte si s životy a osudy lidí." A vyvolal tím poměrně ostré reakce. Připomeňme, že dr. J. Goebbels byl ministrem říšské propagandy a patřil k nejužšímu okruhu Hitlerových spolupracovníků. Mimořádně zdatný demagog spáchal 1. května 1945 se svou ženou Magdou sebevraždu , když předtím otrávil šesti svých dětí.

Není to dávno, co právě ČSSD kritizovala ODS a konkrétně bývalého premiéra M. Topolánka za používání nacistických hesel ve snaze se vymezit co nejtvrději vůči svým politickým odpůrcům. Škromachovi evidentně ,,ruply" nervy a v pořadu se místo věcného argumentária prezentoval pouze invektivami, které si vypůjčil z jednoho z nejhorších období českých dějin - éry nacistické okupace. Stejné zkraty pravidelně předváděl i zmíněný M. Topolánek, který nechvalně proslul výroky jako ,,noc dlouhých nožů", ,,es kommt der Tag" či ,,osvětimská lež". Topolánek adresoval svá slova hlavně představitelům sociální demokracie, kteří proti tomu nejhlasitěji protestovali. Zmíněné slovní hrátky s nacistickým slovníkem, jakkoli ve svém základu odporné, začala svého času ODS neblaze proslulým ,,Grosstapem".

Škromach nyní bohužel sklouznul na stejnou rovinu, a proto také v debatě s Drábkem argumentačně ztrácel. Naopak současný ministr práce a sociálních věcí tuto narážku přešel a prakticky na ni nereagoval. Škromach naopak celý pořad ministra plísnil a stále dokola opakoval stejné věty, že by měl ministr v úřadu skončit a že je neschopný. To však nedokázal podpořit racionálními argumenty. Samozřejmě je jasné, že asociální ministr Drábek by měl odstoupit za své kroky, kterými způsobil mimořádně napjatou situaci na Úřadech práce, ale je nutno proti rétoricky schopnému ministrovi z TOP 09 postavit správné a věcné argumenty, a ne se prezentovat lacinými a líbivími frázemi tak, jak to činil právě Z. Škromach.

Škromach tak dokazuje, že sice káže vodu, ale ve skutečnosti pije víno. Politika dlouholetého rutinéra sociální demokracie, který ,,nenápadně" přešel z dolní do horní komory parlamentu, se začíná omezovat na verbální výpady proti svým politickým oponentům, což je rovněž smutný stav dnešní sociální demokracie, jíž vládne rozštěpené a nevýrazné vedení v čele s B. Sobotkou. Každopádně by si nikdo neměl zahrávat s přirovnáváními k vysokým nacistickým pohlavárům, ať už je to v jakékoliv souvislosti. Téma je to i po více než 60 letech pro Čechy velmi citlivé a živé.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Kulíku, odbornost paní Březové nejsem schopen hodnotit, jsem laik, a tak její blogy posuzuji jako laik (praktik, který se mj. s ekologií v podobě našich "zákonů" potýkal....) a považuji je za naprosto zidealizované, nepřesvědčivé, ale hlavně v dnešní době je to většinou o zbožných přáních a mimo realitu řešení. Viz např. nedávný blog o energii z větrných elektráren.  Neznamená, že když "nerozumím, nechápu", že to ignoruji... "Ještě" nejsem tak "chytrý", abych se dále "nevzdělával".....  Zdravím.

rku

Pánové, Kateřina Březová "odbornice na ekologii" uveřejňuje na Vaši Věci někdy i dva články stažené z jiných portálů denně. Asi čtete nepozorně. Jinak pane Štingle, než si Vaše příspěvky srovná v hlavě , tak to dá práci.

pavlovsky

Pane Štingle, vůbec to neberu osobně, podstatné je, že máme na věc stejný názor. S panem Štěchem jsem se setkal, když jsem potřebovat právní zastoupení ve svém sporu se zaměstnavatelem, odbory k tomu mají vytvořenou hustou síť metodických poradců, ale o přidělení právního zastoupené rozhoduje předsednictvo OS KOVO,  ale vůbec nevím co dělají. Pan Sředula se tehdy zviditelňoval ve stávce, kerou už vyhráli Škodováci z Mladé Boleslavi, no a ostatní jim dělali křoví. V té době jsem byl členem odborové organizace KOVO, dnes už nejsem...jako manažer jsem si něco předplácel...a najedou jsem na to neměl nárok. Nevím co dělá současné vedení všech odborových svazů...mám však dojem, že pouze štěká...leč nekouše. Podobně jako dnešní dvourychlostní zdravotnictví tam jsme za svou pracovní kariéru každý poslali dost...teď už ani na aspirin není nárok. Takže přemýšlím, kam až musíme klesnout, abychm se vzpamatovali a nestačím se divit, jak volíme...třeba veverky, nebo recyklované lidovce z TOP. To vše se děje za plné podpory modrých bolševiků typu p.Gazdíka, ten je odborník na vše. No a s tím zpoplatněním netu máte pravdu ještě před někoilika lety bylo vydání denníků po 16. hodině přístupné ještě týž den. Dnes všechny denníky musíte předplácet, včetně Práva i Haló novin. Takže zbývaji Vaše věci, no a tam už nepíše třeba již mnou zmíněná paní Kateřina Březová. Myslím si, že levicová strana by měla využívat její odvahy a hlavně jejich znalostí, takže to oslabuje nás všechny, myslím ty co byli závislí na vlasní práci ať již fyzické či duševní.

Vladimír Štingl

Pane Pazdero, to nebylo osobní, myslím, nebo alespoň se domnívám, že Vám i panu Duchoslavovi rozumím. Vaše psaná slova mě jen okamžitě nabudila v asociaci na některé "pamětihodné" skutky, ať již Z. Škromacha nebo těch dalších... Moje slova jen potvrzujete tím, že by se ČSSD měla (nekompromisně a se stejnou bezohledností - můj názor a slova) vymezit vůči ..... použiji opět svoje slova: modrým ptákům a hlavně tomu hnízdu zmetků z "topkového" humusu... Veverky, alespoň tomu věřím, to mají spočítané....

Už není příliš času na slušnost...."pane, prosím", "madam, samozřejmě, zajisté", "pokud by", "zdalipak by bylo možné...." atd. Teď navíc přijde komedie se zrušením trestní nepostižitelnosti "nadlidí" z parlamentu a senátu - to bude opět ohňostroj a komedie pro "ulici" .....  Oni jsou to nejen Škromachové, ale i Štěchové, Haškové, nebo "slavný" hejtman ze severu Moravy a další.... Je jich "privela", co by měli okamžitě zmizet z povědomí voličů a možná z řad tzv. levice.....

Podstata a principy existence ČSSD a levice je, tvrdím blbost, "měla by být" v absolutně nekompromisním postoji a řešení problémů jako je zdravotnictví, školství, sociální oblasti, zaměstnanosti v reálných činech, nikoliv ve žvástech uplynulých 20ti let. A ve prospěch nás "nímandů"... Ale "dav" se musí (hnusné slovo....) PROBRAT....v tom mají naprostou pravdu odboroví předáci... 

Myslím, že to je možné, a tak to sděluji na tomto korektním portálu jako svůj názor, ale mnohým to možná nepřipadne daleko od věci a i jejich názorů. Někdo z blogerů to uvedl perfektně.... "jen, aby nezačali cvakat závěry....". A o kapitalistické "morálce" řešení "místních, zájmových, globálních, globalizovaných - účelově konstruovaných atd." problémů si asi žádný z nás iluze nedělá. Kvadratura kruhu. Dnes souvislosti, souvztažnosti, synergické efekty, ale stále vše - uzavřený proces moci, bezohlednosti, povolování úzdy, přitahování uzdy a znovu násilí a převaha hrubé síly - zahaleno do roušky svobody a demokracie. Pro koho a na jak dlouho??? Než nám zpoplatní i-net a nebo ho pro jistotu vypnou.... Analytici STB, pardon BIS nebo IS, či jak se novodobé náhražky jmenují se na nás už vyřádili dostatečně a zařadili do příslušných "chlívečků"... A třeba ať se potom demokraticky slušně "uprotestujeme" ..... Zdravím Vás.

pavlovsky

Nebudu to dlouze rozebírat, nikdo nechce, aby opozice pracovala v rukavičkách, jen jsem upozornil, že soc.dem. si má vybrat jiný cíl a tam útočit, tam soustředit svůj boj. Těch cílů je ve Vašem článku několik a lze s nimi jen souhlasit. Stále si však myslím, že soc.dem, v opozici je ten subjekt, který se bojí, napsal jsem, že má strach z něčeho, trochu budu parafrázovat Shakespeara...z těch krajů dosud neobjevených...skrývají dle mne pravdu o privatizaci všeho druhu. Další problém vidím v tom, že ani Paroubkův LEV nijak neroste a spolupráce s odborníky třeba s  paní  Kateřinou Brezovou byla přerušena... je to spíše koťátko, kdo so ho ochočí...Zeman, Bobošíková...či Babiš..či se před volbami zrodí nějaké nové veverky...ani bych se nedivil...

Vladimír Štingl

Dobrý den, pane Duchoslave, pane Pazdero. Pan Škromach je jedním ze "superdynosaurů", tak jako Kalousek, knížecí blahorodí a další kreatury. Neznamená to ovšem, že přes moji osobní zaujatost, Vaši kritiku Z. Škromacha s Vašimi názory souhlasím. Naprosto ne a to ze zásadního důvodu: Na hrubý pytel, hrubá záplata. Pokud budeme uslintávat veleslušnými, veledemokratickými, bezbřeze tolerantními názory, spíše plky a zbožnými přáními, "aby se nám ti naši slušní zlatí vládní chlapci polepšili", tak bude tento národ rýt rypáky v zemi v současných 15ti stupňových mrazech po celý rok (doba ledová v ČR).... a to reálně v brzké budoucnosti. Těm útlocitným a jemnějším se omlouvám za slovník, ale jak jsem předeslal "Na hrubý pytel, už ne hrubá záplata, ale pořádná baseballka..... a vyprášit pytlík od zhora až dolů...."

Je evidentní, že nám nestačilo ani 23 let k tomu, abychom otevřeli oči, naslouchali, hodnotili, konfrontovali, nevěřili, ale ověřovali, ale také používali mozek.

Proč by ten slizoun nepřešel Škromachovu invektivu, proč? Vždyť je to přesně to co vládní kamarila potřebuje. Odehrát míč na jiné hřiště, nebo alespoň mimo... Příčinu a to rozhodující už nádherně zametli.....    Peníze o které okradli sociálně slabé, mladé rodiny, zdravotně postižené, jedny z nejnižších důchodů v celé EU, a svými žvásty o krizi, když výsledky bank a všech největších hráčů v hospodářství v ukazatelích zisku (pokud je nezfalšují) rostou závratným tempem.  A my jsme POHORŠENI, ŽE NÁM NEFUNGUJE SYSTÉM...... tak to nejde komentovat, abych se nevydal po cestě Škromacha a to s daleko horšími výrazovými prostředky. Začal bych "svoločí, potkany a hyenami, které vylezli z děr po 89. roce min. století.... pokračování je zbytečné, protože je to ta obvyklá "česká" vlastnost - nadávat.... a nedělal jsem to.

Kde je ČSSD se žalobami, když se "zákony" demontující již zcela otevřeně sociální stát, schvalovaly díky "demokratické většině tlupy galaktických grázlů".....??? Kde je Ústavní nebo vůbec nějaký soud....??? Stejně je to pouhá kamufláž, protože "kapr si sám rybník nevypustí"... Poslanci si snížili platy o kolik (????), o 5% a ostatním ŘADOVÝM STÁTNÍM zaměstnancům o kolik (????), prý o 10%, ale ty neskutečné svině už neřekly, že bude DPH 17% na léky, potraviny, existenční potřeby, že chce nyní chemický ekonom, který žvaní o tom, kolik kdo má másla na hlavě a přitom pod jeho tíhou už měl být 10 let po smrti.... připravuje i "komínovné" za barevné čmoudíky za uhlí, když už uměle zvedli ceny topného dřeva, astronomicky naftu, benzin, plyn..... Bezpáteřní a bezkrký Nečas vypráví a připravuje nás na další odpustky a existenční úlevy v podobě vynulování přímých daní "chudině" (rozuměj daně z příjmu, ze zisku....) , kterou asi není třeba jmenovat... a potřebě DPH na úrovni minimálně 20%.... A to má být levice slušná....????? Ať je, ale doufám, že lidé potýkající se s každodenní realitou už brzy ne.....

Pokud se domníváme a jsme slušností vedeni k tomu, že zdůvodňujeme, vysvětlujeme, diskutujeme a co ještě dalšího a druhá strana bezohledně, bezskrupulozně, arogantně vykrádá naše kapsy, ožebračuje "stát", který by nás měl chránit před tzv. "vnějšími vlivy" a ještě se nám vysmívá,tak jsme naivní a směšní.... A divadlo, kolem funkčnosti nebo nefunkčnosti..... ptejme se proč to vzniklo, když nejprve okradli nejchudší a nejslabší a pak jim "najednou nefungují počítačové systémy, software....." dodané velmi pohotově soukromým sektorem....

Na Drábka a spol. snad není potřeba argumentovat. Vždyť argument je systém, který nastolil jako součást pravicové vlády. Já nepotřebuji slyšet "bláto" tzv. hlaďoučkých argumentů, ale chci slyšet řešení - ne softwareového paskvilu, ale toho jak odstranit to lžizlodějské "komando".... Ono to totiž má na zrůdnost fašismu návaznost - opět jde o likvidaci lidí. Jinou cestou - přes peníze - ale smysl je stejný. Je nás mnoho na této Zemi.... A to nás čeká "vrácení ukradeného církevního majetku" - jak vůbec může Tlustý vystrčit ještě někde hlavu - opět díky ČT 1, rozkradení zdravotnictví, zprivatizování školství a důchodů (kdo objevil a "vytáhl" Rusnoka mezi socdemáky, ten by se měl zamyslet a omluvit celému národu)... Sorry, pokud z mého komentáře lítají emoce a vztek. Jsem jinak naprosto vyrovnaný člověk, poučený např. p. Dubou - abys si odpustil "hraběcí mentorování". No, snad jsem se v jeho očích "nezhoršil"....... A Z. Škromacha už od voleb před X roky považujei za kašpara a pimpiše, který si neuvěřitelně naběhl při veřejné diskuzi před volbami - na Moravě (Zlínsko???...už je to dlouho) - a "podporoval a hned by přispíval fiktivní železniční trati".... To byl trapas - místo, aby řekl nevím, neslyšel jsem...... Pro ČSSD tragikomický příběh a tím pro mne skončil..... Příjemný den. Zdravím

pavlovsky

Zjišťuji, že p.Škromach chodí do pořadů stále méně připraven a nepomůže mu ani tymolinový úsměv. Prostě neumí si obstarat dostatek argumentů a tentokrát ty jeho na p. Drábka nestačily. Pan Drábek s tváří hráče pokru, všechny jeho argumenty s bravurou odvracel. Pan Škromach by si měl uvědomit, a jako technokrat pochopit, že tak velká změna v systému vyplácení sociálních dávek se bez porodní bolesti nezrodí. Myslím si, že sociální demokracie si  útok tento cíl zvolila za špatný, jinak řečeno pláče na špatném hrobě.  A těch cílů jak útočit na pravici se najde jistě dost....ale co když má při prvatizačních kauzách taky máslo na hlavě..tak je lepší mlčet...jsem jejím voličem, ale zřejmě již nebudu, zůstanu sice vlevo, ale ta rutina, ten nezájem o voliče ze střední a nižší třídy mne irituje. Svůj profesní život jsem pracoval podobně jako p.Škromach v energetice, uváděl jsem daleko jednodušší systémy  než  je systém vyplácení dávek na jedno místo(kotelna, spalovna, vodní hospodářsví, kompenzace) do provozu a mohu tvrdit, že ani jeden systém nebyl uveden do provozu bez chyb, jak dodavatelé i ve smlouvách zabezpečovali...toto by si měl uvědomit také p.Drábek, není v podobných věcech začátečních. A že pracovníci pracovních úřadů pracují několik víkendů a nějak je litovat...moji pracovníci a já s nimi v podobných situacích ani nechodili domů, pracovali vždy na vyřešení problémů, navíc v té době minulé i minulejší přesčasy nebyly placeny.

Ještě jedna připomínka, sice z jiné mísy...nedovedu si představit, že by z čistírny odpadních vod vycházely nečistěné vody. Pracoval jsem na tomto úseku do r. 1971, kdy jsem byl pravicový poprtunismus z místa vyhozen a znovu od roku 1990, kdy mi bylo vráceno co mi bylo ukradeno...a v roce 2003 znovu pravicovými stachanovci vyhozen, ale to by ani jedni nedopustili...kde je trestní odpovědnost, co odbory, soudy. předběžná opatření.. Ale již jsem tady o tom psal, kdo chce dohledá...zřejmě se tržní kapitalismus rozvíjí dál...k prospěchu jedinců...o tom však jindy.