Po Hamburku také Mnichov zatáhl za brzdu

mnichov letiště
3.4.2021 20:16
Třetí největší město Německa Mnichov se od Velikonoční neděle vrátí k přísným protikoronavirovým předpisům. Poté co sedmidenní hodnota nakažených 100 obyvatel na sto tisíc byla v pátek překročena již po třetí den v řadě – byla zatažena proti koronová brzda. Velká část městských částí překračuje určenou hodnotu, v některých případech až o trojnásobek. Je to hořké, prohlásil Dieter Reiter, vrchní starosta této významné průmyslové, dopravní, finanční i kulturní aglomerace s mnoha vysokými školami, řadou muzeí, galerií a kostelů. Jeden a půl milionové hlavní město Svobodného bavorského státu patří k nejbohatším a nejrychleji se rozvíjejícím městům v Německu .

Na Velký pátek uvedl institut Roberta Kocha (RKI) sedmidenní zvyšující se nakažení na 104,3, což pro město znamená, že od velikonoční neděle platí takzvaná nouzová brzda Corona. Reiter prohlásil, že se to dalo předvídat a tak zpřísněná opatření musí znovu vstoupit v platnost. Přesto však popřál všem obyvatelům Mnichova, aby i tyto druhé pandemické Velikonoce navzdory všemu, proběhly jako pohodové svátky.

Od velikonoční neděle se zavádí, že soukromá setkání v Mnichově jsou opět možná pouze pro členy domácnosti a jednu další osobu kromě dětí. Mezi 22:00 až 5:00 je opět zákaz vycházení. Bude otevřen maloobchod s potravinami, lékárny, obchody se zdravotnickými potřebami, drogerie, optiky, , čerpací stanice, automobilové dílny, cyklistické dílny, banky a spořitelny, zastavárny, pobočky zásilkového obchodu, čistírny, prádelny, květinářství, železářství, pojišťovny, knihkupectví a další zařízení nepostradatelné pro domácnosti. Kulturní a zábavní zařízení se musí opět uzavřít. Knihovny mohou zůstat otevřené se zachováním přísných koncepcí hygieny a omezením počtu návštěvníků.. Povoleny jsou pouze sporty při dodržení kontaktních omezení; týmové jsou zakázány.

Centra denní péče o děti a mateřské školy nabízejí pouze pohotovostní službu, podle nařízení o opatřeních na ochranu před infekcí v Bavorsku a musí být závazně stanoveno, která klasifikace incidencí platí pro příští týden. Pro týden od 5. do 11. dubna vzhledem k vysoké nakažlivosti Coronou-19, centra denní péče a organizované herní skupiny pro děti budou uzavřeny. Mnichovských školních dětí se nouzová brzda příští týden nedotkne, protože jsou stále na velikonočních prázdninách, ale další klasifikace bude určena až příští pátek.

Na dodržování nařízení dohlíží policie. Ve večerních hodinách rozehnala početnou skupinu shromážděných osob ve vnitřním městě, která ovlivněna alkoholem za hlasité hudby rušila noční klid a nedodržovala stanovené odstupy.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.