Po sedmi letech byl Kurz svržen z trůnu

sebastian kurz
8.8.2020 19:39
Třiceti tří letý lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz byl po sedmi letech na pozici nejpopulárnějšího rakouského politika vystřídán zeleným ministrem zdravotnictví šedesátiletým Rudolfem Aschoberem. V průzkumu provedeném prestižním časopisem Heute získal Aschober 49 procentní pozitivní podporu proti Kurzovým 43. Za ním se umístili další dva zelení členové vlády vicekancléř Werner Kogler, následovaný spolkovou ministryní spravedlnosti Almaou Zadicovou. Propadli přitom vládní lidovečtí politici jako jejich vídeňský špičkový kandidát Gernot Blümel na osmém místě a ministryně obrany Klaudie Tannerová dokonce na osmnáctém.

V čem překonal nový premiant průzkumu nejmladšího evropského premiéra? Podle odborníků svým chováním a projevem. Jeho klidný způsob vyjadřuje svrchovanost, jasnost. A to je v krizové situaci naléhavě nutné. Tímto způsobem oslovuje i ty lidi, pro které je Kurz příliš hladký a příliš opatrný, aby nevykazoval žádnou nahotu. Je jako kompetentní lékař u kterého chceme mít pocit, že bude chápat moje specifické problémy upozorňuje známý rakouský psycholog Stefan Verra.

A tento Kurzův nedostatek se projevuje v této době, kdy propukl skandál se společností Wirecard AG, poskytující celosvětové finanční služby, v jejímž čele stál Rakušan Markus Braun. Před měsícem se dostala do vážných problémů poté, co bylo odhaleno téměř dvoumiliardové manko a Kurz se od ní distancoval. Problémem však je, že od ní obdržel 70 tisícovou volební podporu a Brauna jmenoval do poradní rady své lidové strany. Nyní se vyhýbá veřejnosti a neúčastnil se ani zasedání bezpečnostní rady státu, kterou svolal, údajně pro nemoc. Opozice se za této situace odmítla účastnit jednání a označila to za „nehodné“ jeho chování. Překvapivě se rakouský spolkový kancléř neúčastní ani stého výročí solnohradského festivalu. Důvod nebyl sice udán, ale zřejmě se chtěl vyhnout setkáním s veřejnosti a odpovídat na nepříjemné otázky.

S napětím se proto za této situace očekávalo, zdali ministr zahraničí USA Mike Pompeo zavítá do Vídně. Na potvrzení jeho příjezdu do dunajské metropole se muselo čekat až do čtvrtka. Rakouské sdělovací prostředky poukazují, že se setká na začátku své cesty v Praze s předsedou naší vlády Andrejem Babišem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Odvolávají se přitom na jeho prohlášení, že plánované přerozdělení amerických sil nebude předmětem diskuse a že „Česká republika není zemí, do které by měli být američtí vojáci převedeni, protože naše bezpečnostní spolupráce se zaměřuje na další oblasti."

Ve Vídni se má Pompeo sejít s rakouským spolkovým kancléřem, spolkovým ministrem financí Gernotem Blümelem a ministren zahraničí Alexandrem Schallenbergerem, všichni jsou mimochodem členy Lidové strany.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Prípad Wirecard AG + vzťah k Sebastianovi Kurzovi a jeho strane len potvrdzuje fakt a realitu, že bez kostlivca v skrini je politika nemožná.

Len naivní ľudia - voliči si myslia, že korupcia sa odstráni z politiky výmenou vlády. Niektorí blúznivci dokonca manifestujú na námestiach za odstránenie jedného jediného politika v nádeji, že príde zmena. Akoby odstránením toho jedného politika mohlo zastaviť perpetum mobile - koleso  korupcie. Korupcia je na každom poschodí, nielen na vrchole pyramídy.

Podobných kostlivcov v skrini majú všetky politické strany, vrátane ZELENÝCH. Je otázkou času, kedy to vypláva na povrch.

Kapitalizmus bez korupcie, lobbingu, podvodov rôzneho druhu - neprežije. Boj o zisky a dominanciu na trhu je sprievodným znakom " slobody " podnikania. Preto liberáli tak urputne bojujú za slobodu. Ibaže, je sloboda a sloboda. Iná sloboda je dovolená pre kapitál, iná pre plebs.