Pod Kurzem se otřásá kancléřské křeslo

kurz 19
7.10.2021 08:18
Rakouské opoziční strany svolaly zvláštní zasedání Národní rady krátce poté, co se stalo známým několik domovních prohlídek, mimo jiné v sídle lidové strany ÖVP, kancléřství a ministerstva financí. Sociální demokraté, Svobodní a liberální NEOS vyzývají k rezignaci spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Jde o obvinění z úplatkářství a korupce, které Kurz ve večerním vysílání ORF odmítl jako „vykonstruovaná“.

Policie prohledala kancléřství a sídlo lidové strany pro podezření z korupce. V hledáčku vyšetřovatelů bylo i pracoviště mediálního mluvčího kancléře. Podle Úřadu ekonomického a korupčního zastupitelství WKSTA ve Vídni je Kurz a jeho kolegové podezřelí z toho, že si za peníze z daní koupili pozitivní mediální pokrytí stranické činnosti. Podle WKSTA podezření začalo již v roce 2016, kdy Kurz jako ministr zahraničí začal usilovat o nejvyšší pozici v ÖVP a o kancléřství.

Podle vyšetřovatelů existují náznaky, že v zájmu Kurze byly použity finanční prostředky ministerstva financí na zveřejnění „výhradně politicky motivovaných, někdy zmanipulovaných průzkumů společností pro výzkum veřejného mínění“. Kromě toho byly vypláceny platby mediální společnosti, která skrytě ovlivňovala redakční zprávy ve sdělovacích prostředcích. To vše by mohlo vést ke krizi tyrkysově zelené vlády a pádu Kurze.

Spojenectví ÖVP a Zelených je již v poslední době opakovaně zatíženo obviněními ÖVP proti soudnictví. Vicekancléř a šéf Zelených Werner Kogler řekl, že „útoky na soudnictví jako celek by měly být odmítnuty“. Sebastian Kurz při květnovém vystoupení před médii prohlásil, že chce zůstat ve funkci, přestože je státním zastupitelstvím vyšetřován. Vedoucí poslaneckého klubu ÖVP August Wöginger oznámil, že strana bude proti vyšetřování ze všech sil vystupovat, a to jak na politické, tak na právní úrovni.

Opoziční strany však vyšetřování považují za potvrzení podezření z korupce v prostředí kancléře Kurze. Ve společném sdělení SPÖ, FPÖ a NEOS citují zástupce šéfa klubu SPÖ Jörga Leichtfrieda, že kromě soudnictví se musí odpovídat parlamentu a veřejnosti. „Tvrzení justice vůči kancléři Kurzovi, jeho nejbližším spolupracovníkům a ÖVP jsou ve druhé poválečné republice vážná a ojedinělá. Spolkový kancléř republiky je podezřelý ze závažných zločinů, něco takového se ještě nikdy nestalo," řekl politik největší opoziční strany.

Zvláštní zasedání parlamentu by se mělo uskutečnit co nejdříve. Do kauzy zasáhl i spolkový prezident Alexander Van der Bellen, který žádá její nestranné vyšetření příslušnými státními orgány.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.