Porošenko se z Bruselu vrátil bez peněz

porosenko opoceny
1.12.2017 09:14
Ukrajinský prezident Porošenko se účastnil pravidelného bruselského setkání lídrů tzv. Východního partnerství, které sdružuje šest postsovětských republik východní Evropy a Kavkazu, jež nejsou členy EU s lídry EU.

Porošenko počítal s tím, že tak jako každý rok dostane ukrajinská vláda od EU, dalo by se říci, předvánoční dárek ve výši 600 milionů dolarů. Tentokrát však Porošenko, vždy tak snaživě vstřícný vůči EU a NATO, nedostal nic. Neodvezl si ani dolar a ani euro.

Zdůvodnění z úst předsedy Evropské komise J. C. Juncekra bylo, že Ukrajina jako země mající status přidružené země k EU nedosáhla žádného pokroku ve snižování korupce. Na Ukrajině jsou zřejmě nejbohatší politici a státní zástupci z celé Evropy a nikdo je nekontroluje. A naopak zřejmě nejchudší občané z celé Evropy.

Deset nejbohatších lidí na Ukrajině sdružuje majetek v hodnotě téměř 27 miliard dolarů, přičemž tento majetek za poslední rok vzrostl o jednu třetinu. V kontrastu k tomu je zchudnutí naprosté většiny ukrajinského obyvatelstva, které je chudší, než bylo před státním převratem na kyjevském Majdanu v únoru 2014.

Je to smutné, ale na Ukrajině chudnou nejchudší a střední vrstvy a bohatne jen malá část obyvatel, převážně z řad oligarchů (Porošenko je pátý nejbohatší muž na Ukrajině a majetek vloni převýšil jednu miliardu eur.

Za této situace se nelze evropským lídrům vůbec divit, že se drží zpátky. Tu a tam z Ukrajiny také ž řad protikorupčních aktivistů probleskují zprávy o tom, že v této zemi není radno kritizovat korupci. Ta je na Ukrajině ovšem všudypřítomná a ovládá celý veřejný a hospodářský život. Ukrajina je prostě podařený kandidát na členství v EU a v NATO…Možná na to přicházejí už i evropští lídři.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Předsedu J.C.Juncekra moc nemusím. Ale tentokrát konečně prozřel.