Přemysl Votava: Karolína žalobníček

obrazek
19.3.2013 13:48
My, ještě jako kluci, jsme žalobníčky ve škole neměli nikdy moc rádi. Posmívali jsme se jim. Víme, že za nacistické okupace, ale i později za komunistů, byl udavač lidmi odepsán, morálně odsouzen. Zářným příkladem udavače byl i spisovatel Karel Sabina, věhlasná osobnost v obrozenecké době. Ten za své udavačství byl společností odvržen. Musel utéci z Prahy do ciziny. Udavači stáli spíše na okraji společnosti. Jejich tragické příběhy, jsou smutným čtením.

Před několika dny přibyl žalobníček nový. Tím se stala vicepremiérka české vlády Karolína Peake. Neunesla svůj prosincový raketový vyhazov z ministerstva obrany. Tehdy jejím prvním a zároveň posledním krokem na ministerstvu obrany bylo odvolání prvního náměstka na ministerstvu, Vlastimila Picka. Odborníka, nad kterým se vždy vzácně shodla jak pravice, tak i levice. Měl, či má podporu prezidentů, jak Václava Klause, tak i Miloše Zemana.

Generál Vlastimil Picek leží paní vicepremiérce Peake již dlouho „v žaludku“. Poslední návrh Petra Nečase o obsazení uvolněného ministerského křesla na obraně právě Vlastimilem Pickem, se Karolíny Peake evidentně velmi dotkl. Stal se tou rozbuškou, která z ní udělala žalobníčka. Kdesi v hromadě špíny hrabala, hrabala, až nalezla to veřejné tajemství, že Vlastimil Picek byl od roku 1977 v KSČ. Ve svých dvaceti letech vstoupil do komunistické strany. Nesoudím, nehledám, ale asi pokud chtěl získat vyšší odborné vojenské vzdělání, neměl na velký výběr. Jistě mohl dělat v jiné, třeba v dělnické profesi. Mohl být dobrým soustružníkem, elektrikářem, ale on chtěl být vojákem, chtěl jít za svým cílem. Ta legitimace ho jistě i dnes tíží. Stal z něj časem vysoce uznávaný vojenský odborník. Obstál i v polistopadové době. A to je dobře pro českou armádu.

Vypadá to, že Karolina Peake, tato nevinná víla od Kampy na Vltavě, přiletěla mezi nás hříšníky v čisté neposkvrněné košilce. Přesto my, normální kluci od Vltavy, o ní budeme mluvit, jako o žalobníčkovi. Někteří dokonce, jako o udavači. A Vlastimil Picek naopak u nás získal body. Tedy od nás normálních kluků od Vltavy...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Novotný, dobrý den. Když dovolíte a pan Schlimbach též, ještě ten úhel pohledu rozšířím. Pan Schlimbach to řekl perfektně, pro vnímavé a pozorné čtenáře naprosto srozumitelně, jasně, korektně, bez "zuřivosti" a myslím i jakékoliv zloby. Pan Votava asi "zírá", jakou zde navodil atmosféru a jednoduché, ale zajímavé téma se rozprostřelo do nekončící diskuze.

Můj pohled, podotýkám, že jsem naprostý materialista, pragmatik a hledám vždy skutky, činy - ten "finální" efekt projevu verbálního. Proto se stavím k otázce (i když poněkud "přetažený", za vlasy přitažený příklad"), zda obecně "Picekové" ano nebo ne, stejně, jako např. Američané ke geniálnímu von Braunovi. Jednoznačně fašista, a v přeneseném slova smyslu mu z rukou crčela krev, ale byl to technický génius. Využít nebo promarnit....? A jsme asi u podstaty věci, dle mého názoru.

Odhaduji, že p. Picek vystudoval za minulého režimu a svoje vzdělání doplnil za Havlů a Klausů. Samozřejmě jako voják s ambicí vstoupil do KSČ, tak jako celá řada dnešních "apolitických, ale zcela promodralých i jinak barevných odborníků" tzv. vystudovala na "školách" typu plzeňských práv. A takováto "škola" nebyla po 89. roce založena jako jediná..... Armáda se bez odborně vzdělaných, zkušených  lidí, organizátorů, metodiků, analytiků, praktiků neobejde, tak jako každý jiný obor lidské činnosti, kde chci být na čele, držet tzv. "krok" a nemít v čele partu "kamikadze", "čapajevů" apod.

A zeptám se, "volit" po Vondrovi Piceka, nebo "odbornici" na nesmrtelnost zeměkoule, lidsky a charakterově doslova odpornou Peake....? Hlavně funkci a prachy. Vím, že jste do určité míry kvitoval její "instalaci", ale chápu, že těm "stařinám" příliš věřit nejde, a máte pravdu. Ale nejen mezi "stařinou" jsou Picekové, Fišerové, kteří "na sebe klidně plivnou", na svoji minulost, profesi, i názory (i když jsem přesvědčený, že vnitřně mají dilema...), aby ZŮSTALI VE HŘE.  "Novodobých Piceků, Fišerů" vyroslo tolik, že je to "nespočítatelné" - od Bendů, Grossů atd......Vzpomeňte na první náznaky špinavostí se "španělskými" CASA...? V té době aktivní generál Picek je prostě odmítal, až nakonec "pochopil"..... A nedivím se mu, protože Topolánkové, Vondrové, Žantovští, Kalouskové, Schwarzenbergové si servítky neberou a vymetli by ho na dvě doby.... A on pochopil. Bývalý straník, možná nyní 1/2, ale jsem přesvědčený, že jako organizátor, praktik, voják s nenahraditelnými zkušenostmi je jednoznačně využitelný. Že máme "premiéra" proti němuž je dutohlav vědecká kapacita asi netřeba komentovat. Za jidášský groš, aby zůstal u koryta spolu s Kalouskem a spol., a dokončil ty tzv. "reformy", "restrukturalizace", "očistu od všeho tzv. socialistického" a "populistického", když ani netuší co  obsahově znamenají jednotlivé výrazy, jmenuje Peake..... A vzápětí je pro něj "nepřijatelná"....??? Podle mne dostal v Bruselu takový nářez, že nevěděl ani, že se jmenuje Nečas.

A vždy to výše uvedené bude na subjektivním pohledu, jeho úhlu, názoru a nikdy to nebude tzv. objektivní. Ale já se zeptám, ublížil Vám, této zemi - čím, kdy, jak a v čem, chci FAKTA.... Že je to "chameleon"...??? Stačí se rozhlédnout po "politicích" od leva až doprava..... Téměř jeden jak druhý to samé,  ale, bohužel, ti tuto zemi 20 let ničí, drásají, devastují - a přitom ta země, ten stát, to jsou živí lidé, občané. A to samé o té bandě bakteriovirových grázlů a gaunerů - FAKTA, ČINY, SKUTKY...ty vidíme, pociťujeme a tak se proti nim vymezujeme. Já osobně s absolutní NESMIŘITELNOSTÍ, přál bych si dožít se SPRAVEDLNOSTI - za vinu - TREST. To má v hlavě, paní Zavoralová "trochu popletené"  a nedokáže "odladit" skutečnost a realitu (komunistická ideologie už zde "nevládne", pouze její " zvrácení nenažraní pohrobci" v jiných "kabátech"....) od pocitů, dojmů a HLAVNĚ IDEOLOGICKÉ ZVRÁCENÉ MORÁLKY SOUČASNÉHO REŽIMU, o kterém se domnívá, že "STAČÍ ODLADIT PÁR DETAILŮ, VYMLÁTIT KOMUNISTY DO 6. KOLENA" a ocitneme se v ráji. Mezi komunisty, když se na to dnes dívám s naprostým odstupem nezainteresovaného a nezúčastněného plebejce, snad ani nemohlo být tolik gaunerů, zlodějů, vrahů a nejhorší lidské spodiny jako je mezi tzv. "elitou" dnešních dnů. Oni dnes "vraždí" tzv. "beze zbraní", skrytě - v zájmu "nezadlužených dětí", sofistikovaně, systémově, fízlují od telefonů přes platební karty, odposlechy, kamerové systémy, počítače, i-net a to si málokdo uvědomuje, protože tato "smrt" přichází pomalu a s neuvěřitelnou zákeřností.... Ladislav Mňačko napsal nesmrtelnou knihu "Smrt si říká Engelchen", na dnešní dobu bych to parafrázoval na "Smrt si říká Globalizace"..... V tom je, dle mého názoru, obsaženo vše....

Takže, když Fišer a Picek, oba obdobně odporně blábolili o svém vstupu a členství v KSČ (přitom naprosto nesmyslně, protože si mohli zachovat tvář, jen se stále nebát těch "hrdinných komunistobijců" jako ti různí rudomodří Sobotkové, klérem pověření Bendové a podobná svoloč....), jeden kvůli "záchraně života rodiny", druhý "kvůli studiu" - čili oba kvůli kariéře pracovní/politické - tak se mi obracel žaludek. Ale to neznamená, že je  "zaříznu" profesně a nakonec i lidsky. Za těch 23 let už  snad bylo dostatek msty, vyřizování účtů, dehonestace, ničení lidských životů díky zvěrským zákonům apod. - "v duchu hesla: ...NEJSME JAKO ONI..." (srdečně se směji....). A ještě připomenu a zopakuji svůj názor - Němci jsou skutečně veliký národ - od hudebních géniu, myslitelů, přes zvěrstva vraždění milionů lidí, zrůdného fašismu až k přijatelné demokracii a funkčnímu hospodářství.... A tady stále budou vyskakovat  trotlové a idioti, kteří jsou naprosto neschopní a tak mají 23 let boxovací pytel s komunisty....myslím, že se jim "začíná sypat - časem značně ztrouchnivěl"..... Komické, místo aby ukázali, že lze tuto zemi z tzv. "komunistického koncentráku a zbídačené země" POZVEDNOUT TAK, ABY LIDÉ MĚLI SKUTEČNĚ LEPŠÍ A SVOBODNĚJŠÍ ŽIVOT A VOLBU ("provařená" formulace, ale neumím to vyjádřit lépe...), nikdo zde nemusel žít z odpadků v popelnicích, lidé nežili v kanálech, nebyli systémově pod dohledem státu okrádáni, ničeni a likvidováni.....

Ale to už jsem jak kazatel, myslím, že to naprostá většina v základech svého myšlení a cítění, ale především v každodením životě a zkušenostech prožívá stejně, na některé věci je mnoho rozdílných pohledů, ale měli bychom hledat společnou řeč, abychom nabrali na síle a co nejrychleji tu pakáž "zlikvidovali". Takže promiňte, že jsem to natáhl, sem se již nevrátím. Čeho je moc, toho je příliš....

Přeji příjemný den a zdravím Vás.

novotny

Plně s Vámi souhlasím pane Schlimbach.
Věřím, že pan Picek bude konečně po dlouhé době odborným přínosem pro resort obrany.

schlimbach

S pozastavením členství máte určitě pravdu. Problém ale je, že každý člověk je "nějaký", má nějaké priority, smýšlení atd. Když pozastaví členství ve straně, nezmění se on sám vnitřně, ty priority, smýšlení si nese s sebou nadále. proto se domnívám, že je celkem nesmyslné vyžadovat po někom, aby se svého smýšlení "vzdal", protože s tím skutečným smýšlením nemá stranický průkaz nic společného.

Jak v reálu dnešní doby zjistit, kdo je čestnější, straník na nějakém místě nebo nestraník. Cožpak nestraník nemá své priority, své smýšlení? U straníka alespoň víte, jaké ty priority skutečně jsou (mělo by to být zřejmé).

Domnívám se, že ve všech případech by na odborných funkcích měla rozhodovat odbornost a životní zkušenost.

Druhá věc je, jmenujete-li do jakékoliv funkce blbce, je zcela jedno, zda má nějaký průkaz nebo ne.

 

novotny

Já osobně nic nemám proti komunistům, ostatně dostali se k nim jen pečlivě vybraní lidé, většinou kteří dosáhli nějakých úspěchů.
Jde mi spíš o to jak se dodržují po převratu domluvená pravidla - ministr obrany nevoják a nestraník. Tady to trochu habruje u pana Picka... Buď měl ve straně zůstat a nebo z ní vystoupit. Pozastavení členství je čistá spekulace, řekl bych nečestné a nesportovní jednání. Tak to tehdy pro jistotu udělala většina vojáků.

schlimbach

No, pro mě je to nezajímavý fakt, protože je to pouze jeho věc. Pokud chceme být demokraty, měli bychom respektovat víru i politické názory druhých občanů, pokud nejsou v rozporu se zákonem. Jestliže nejsme schopni toto respektovat, nejsme demokraty a bolševik v nás má "navrch". Zmínil jsem to již mnohokrát - duše bolševika nepřežívá nutně v těle komunisty, může být v tělech lidí, kteří se hlásí k jiným politickým proudům - "po ovoci poznáte je". Stačí se dívat okolo sebe. Mít otevřené oči i srdce - nic více není potřeba. Antikomunismus dnešních dní je něco nepoředstavitelně stupidního, co rozežírá mezilidské vztahy a de facto upevňuje pozice bolševiků z jiných partají v této společnosti.

Tato společnost se totálně morálně rozpadá, občané jsou totálně ekonomicky zotročeni, KSČM byla v 1989 odstavena od vládní zodpovědnosti a ještě se najdou lidé, kteří místo toho, aby hledali příčiny tohoto rozvratu, aby odhalovali ty tupouny, kteří se na tom  rozvratu přímo podílí, se věnují stupidnímu antikomunismu -(

Ještě k panu Pickovi - neznám ho, důležité však je, zda je odborník nebo není. To nedokážu posoudit, ale poté, co absolvoval za různé funkce v armádě, by jím měl být. Rozhodně by měl být výraznějším odborníkem než Peake :)

Na druhé straně, nechat se navrhnout Nečasem do nějaké funkce ..??? Nevím, zda toto není více dehonestující fakt, než to, že by měl být v KSČM.

novotny

Skvělá diskuse se tady rozjela, jen mě mrzí, že jsem nedostal žádnou reakci na moje upozornění níže, že pan Picek je vlastně ještě stále jednou nohou v KSČ... nebo je to snad nezajímavý fakt?

Vladimír Štingl

Paní Zavoralová, to jste skutečně tak zaostale zaslepená a naprosto utržená od reality? To na Vás zanechala ta funkce starostky takové následky? Od kdy byly obce samostatné? Od kdy hospodaří s "vlastním" rozpočtem? A v roce 1990 to byli "nezávislí" starostové? Vy jste doslova komická a navíc neskutečně lžete, nebo Vás postihl vážný výpadek paměti.

Můžete si vzít "poslední" slovo, ale pouze formálně. Vy jste zjevně nikdy skutečně nediskutovala, máte velmi vyvinutý "funkcionářský" politický styl posledních 20ti let. Žádné argumenty, žádná korektnost a objektivita, pouze oblbování, nesmyslné plky a styl s obsahem komunikace na úrovni právě přistavšího "Marťana"..... tipoval bych to na "školení" u Gazdíka. Tak, jak jste byla "zvyklá", máte poslední slovo, psané, protože i kdybyste "mluvila" se slepým, tak ho nestavte na svoji "úroveň, protože blbý a primitivní určitě není......

Příjemný víkend.

libuse-zavoralova

Pane Štingl, do roku 1990 byli předsedové Místních národních výborů skutečně pouze politické figurky v režii Okresních národních výborů a Okresních sekretariátů Komunistické strany Českoslovenka. Mohl jste zhaznamenat, že od roku 199O jsou obce samostatné, hospodaří s vlastním rozpočtem vycházejícím z podílu  státních daňových výnosů, který je jim přidělován s ohledem na počet obyvatel té které obce. Také jste možná zaznamenal, že naprostá většina starostů obcí jsou nezávislí kandidáti. Jinak mé odpovědi jsou stručné především proto, že je zřejmé, že diskutovat s určitými lidmi je škoda času a slov. Je to totéž, jako mluvit se slepým o barvách.

Vladimír Štingl

Paní Zavoralová, nedělám, jen šílím.... V životě jsem odpracoval to, co Vy, bohudík pro Vás, nedokážete ani jako ELINA MAKROPULOS..... Oceňuji Vás jako ženu a matku, ale jako "diskutérka" jste na tom prachbídně. Absolutně bez jediného korektního argumentu......  Jste "spokojená"???. Ve "funkcích" jsem byl, ale nikdy ne  s politickým backingem jako Vy, ale ve výrobní sféře, mj. i z mých daní a daní zmíněných firem jste mohla "sedět" dokud Vám něco neodsouhlasí.....

Vše je o plytkém a nepodstatném problému, že se nějaký "hujer" nechal jako "mladý zobák" angažovat do KSČ, aby mohl studovat, nyní si ho před důchodem prostě koupili (i díky CASA....) a Vy říkáte, že je to ostudné, a já tvrdím, že to je normální a rozhodně to neohrožuje můj život a budoucnost této země jako, bohužel, Vy a Vám podobní, "NESMIŘITELNÍ, SPRAVEDLIVÍ, ČESTNÍ A ZÁSADOVÍ - andělsky čistí". Myslíte si, že jsem takový blb, abych Vám tu "poudačku" o ničem věřil.... Už se jen bavím a je mi z Vás smutno.

A dovolím si poslední podnět, použijte knihkupectví, vyhledejte slovník českých/cizích slov a vyhledejte slova DEMAGOGIE, TOLERANCE, USMÍŘENÍ, POKORA, SPOLUPRÁCE, SOUCÍTĚNÍ, OBJEKTIVNOST, SPRAVEDLNOST A třeba pochopíte jejich obsah a budete smířlivější a více v pohodě, než jak jste se projevila na této stránce.....

Mějte se dobře, označení komunista za urážku nepovažuji, i když bych po životních zkušenostech a prožitcích mohl a věřím, že své prostoduché odsudky využijete též při "komentování" Klausů a jemu podobných..... To má opodstatnění, ale Picek...?? Nevím, nerozumím, beru to jen za "papouškování" přiblblých ideologických dogmat, které jsou věrným obrazem toho, co se používalo před 50-60ti roky.

Příjemný večer.

libuse-zavoralova

Dobrý den, pane Štingl, děláte, prosím, během dne ještě něco jiného, kromě "šílení" na serveru Vaše věc? Že by to byl  důsledek vaší  "práce ve funkcích" minulého režimu, jak jste v jednom z komentářů psal? Přečtěte si pečlivě ještě jednou celou diskuzi a možná pochopíte o čem byla od začátku řeč. Jinak opravdu nemám ani chuť ani čas dále odpovídat na vaše demagogické tirády.

schlimbach

Dobrý den pane Štingle - napsal jste to velmi dobře :)

Vladimír Štingl

Paní Zavoralová, to je hodně silná káva, zakončit diskuzi z Vaší strany ubohostí o "koze", když téma bylo především o "voze..." a madam Peake a spol..... Tak zpolitizovanou demagogickou slátaninu jsem od Vás rozhodně ani ve snu nečekal.... Přečtěte si to, co Vám nabízí pan Schlimbach, vlastně blbost, to z Vaší "ideologické kádrovací" pozice nelze pochopit. I kdyby ve skutečnosti pan Schlimbach byl komunista, tak já osobně mu hlas bez ZAVÁHÁNÍ DÁM....a i přes svoji fyzikou opotřebovanost zvážím vstup do "jeho strany"...... Ale evidentně není, protože to by s Vámi, jako starostkou z doby po 89. nediskutoval a "uklízel" prachy z kyperských bank.... (hovořím o prominentech bývalého režimu, ne o těch, které jste - jak se zde několikrát velice příhodně již objevilo - spolu s těmi "převlečenými dobráky" vylila z vaničky.....).

Pokud se domníváte, že nelze hovořit s "komunisty", tak Vy jste se s nimi vezla a určitě i často "jednala"..... A především po 89. roce a vůbec jste netušila, která bije. Karty byly rozdané tak, že "vybrané kusy" přeskočily mezi modré a Vám podobné, Vám nechali ideologické žvásty, to jinak nazvat nelze, a VĚNOVALI SE "EKONOMICE" - řízené zlodějně. A k tomu si "najali" Uhdeové, Ježkové, Třískové, Klausové a celá ta galerka Vás a Vám podobné. Nedivím se, že Vám to po vyčerpávající práci pro druhé nyní připadá, jako když Vám na pískovišti dva "bývalí, současní komunisti" (dle Vašeho zaslepeného ideologického a komického "hodnocení") KOPLI DO "VAŠICH BÁBOVIČEK". Proboha, ale o tom to přece není!

Mainstreamová média po sobě zanechávají "skvělé" výsledky.....jste "vyškolená" velmi dobře. Desetitisíce se živí z popelnic, statisíce ze žebračenek, zdravotní péče pouze za prachy, pro obyčejné lidi vydělávající 12 - 15.000,-- Kč "staví" Peake a spol. "dostatek bytů", důchodci se brzy budou "střílet" a pohřbívat v hromadných hrobech....zemědělství v troskách, průmysl "překypuje" vývozními úspěchy automobilové výroby, není zde až na výjimku česká banka, veškeré rozhodující zisky se vyvádějí na Bahamské ostrovy, Kypr apod. a Vy skutečně "plivete jedovou slinou" na někoho, kdo se nezastává IDEOLOGIE, tzv. "komunistů" nebo jím sám je, ale hledá řešení současného zoufalého stavu a DOKÁŽE VSTŘEBÁVAT, VNÍMAT TO POZITIVNÍ Z MINULOSTI - bydlení, práci (lemplové nedělali za totáče, kdy tzv. "museli" a nedělají ani teď, ale určitě těch "lemplů" není více jak 1.000.000 - viz úřady práce a ti již raději neevidovaní, kteří práci nemají.....) zdravotní péči, školství (na kolik Vás, paní Zavoralová, vyjde studium Vaší dcery dnes....nebo jen pro "vyvolené"?), TATO SPOLEČNOST JE "JAKSI" V ÚPADKU, tak Vám blahopřeji, že jste našla TY "SPRÁVNÉ VINÍKY"...... Myslíte, že výše uvedené zavinili "jen komunisti", že VŠE BYLO ŠPATNĚ A ŠPATNÉ???

Jestli umím dobře číst, tak pan Schlimbach zde celou dobu hovořil a zdůvodňoval (a já jednoznačně také) to, že NEBYLO A NENÍ MOŽNÉ ODSUZOVAT MINULÉ, AŤ TO BYLO RUDÉ, BÍLÉ, ČERNÉ nebo FRÁTERNICKÉ - ukazuje neustále na to, ŽE BYLA CELÁ ŘADA POZITIVNĚ A VE PROSPĚCH OBYČEJNÝCH LIDÍ FUNGUJÍCÍCH A ŘEŠENÝCH SYSTÉMŮ, SFÉR a současně ukazuje, jak ta novodobá zběř likviduje i to co fungovalo, prosperovalo a mělo perspektivu, vlastně  celý HOSPODÁŘSKO-SPOLEČENSKÝ SYSTÉM V ZÁJMU NOVÉ POLITICKÉ IDEOLOGIE a "někoho"..... Komunističtí ideologové a vůdci to dělali z pověření a pod ochranou Moskvy, 23 let "fouká" vítr z druhé strany A PRO ŽIVOT A ROZVOJ TÉTO SPOLEČNOSTI to je katastrofické.....a v zájmu KOHO, paní Zavoralová? Vašeho, mého, našich dětí, následníků.... pokud si to myslíte, tak tu nejhlubší soustrast.

Pokud jste Vy členkou Lva a ve "funkci" - děs. Ideologická nesmiřitelnost,  která to poslala v zájmu "modročernozelenorudé ideologie" tam, kam se to zdaleka nepovedlo poslat ani komunistům... Nezapomeňte, že už jste zde 23 let jako "demokraté, svobodní" ovčané (myšleno určitá kasta, skupina, třída, sorta....), opojení těmito zprofanovanými slovy, svět kolem se velice prapodivně vyvíjí, též ke kolapsu a my, tzv. "plebejci, ulice...." to sledujeme i s vnímáním a hodnocením zkušeností z minulého  A RUKU V RUCE SI TO "neuvěřitelným fofrem sypeme z kopečka (spíše Mount Everestu....)"..... a mě osobně je UKRADENÁ "VINA KOMUNISTŮ - ZA VŠECHNO....(už od pohledu neskutečná hovadina...)". Zásadně se ptám na skutky a činy a ne bláboly, ať JSOU Z KTERÉHOKOLIV SMĚRU OBVODU KRUHU......

Tak se přidržte své ideologie, rádoby svobody a demokraciE (zcela zvláštní "provenience..") a já se jdu starat o to, "abych se měl s manželkou čeho - s prominutím -  "nažrat"....", než nás Klaus a podobní skutečně fyzicky zlikvidují...... Zbývá Vám už jen v rámci svobody a demokracie volit hajného z Orlíka...

Vždyť Vy jste celou diskuzi "zahnala" do "třídního boje" a já to "zchroustnul"..... Asi jsem také bývalý nebo dnešní "komunistický ideolog". Paní Zavoralová, nevěřil jsem dnes ráno svým očím. Mají to "hoši" perfektně zmáknuté, když dokáží takto zblbnou lidi..... Uvědomujete si, prosím, že 23 let pouze BOŘÍ, NIČÍ, DEVASTUJÍ a co vytvořili pozitivního, perspektivního (jsou samozřejmě výjimky, viz Vaše práce, zachráněná škola apod. - jen do kdy....? Kalousek posílá peníze do "chudého" Vatikánu....) pro 14 milionů lidí? Vždyť rozbili i Československo, aby měli lepší prostor pro devastaci v duchu dokonale funkčního "ROZDĚL A PANUJ.....".

Zdravím Vás a nerozpalujte se do běla, protože já vnímám Váš názor a pohled a dovoluji si Vám sdělit svoje poznatky, názory a zkušenosti, synergie a dopady, následky Z PRAKTICKÉHO NEIDEOLOGICKÉHO HLEDISKA. Netoužím po mstě, násilí - TOUŽÍM PRO SPRAVEDILNOSTI, MORÁLCE A SKUTEČNÉ LIDSKÉ SLUŠNOSTI (ale zásadu mám jednu, na hrubý pytel, hrubou záplatu....). Vážíte si lidí, paní Zavoralová, když Klaus je pro Vás "zneuctívaný" a o těch, které doslova zničil, neztratíte ani slovo.....? Divné.

Příjemný den.

schlimbach

Žijte sladce paní Zavoralová a pokud někdy budete mít trochu času, podívejte se na v minulém příspěvku uvedenou webovou stránku, ať konečně pochopíte, jaký já jsem podle Vás komunista :)

libuse-zavoralova

Je to skutečně marné, pane Schlimbachu.Přesvědčil jste mě, že s komunistou nelze najít společnou řeč ani po 23 letech. A jak jsem uvedla v minulém komentáři, byla to právě vaše strana, která vynikala v kádrování lidí, takže na toto téma bych na vašem místě raději pomlčela....

schlimbach

Paní Zavoralová, je to marné, je to marné je to marné -(

Těžko diskutovat s někým, kdo má klapky na očích jako vy a není schopen vidět obraz v celkovém kontextu dobových reálií. Jedno je však jisté - www.ekonomickareforma.cz nabízí řešení změny uspořádání vztahů ve společnosti, kde je možné respektovat jak víru a vyznání tak i politické názory občanů společnosti, aniž by docházelo k negativním "třenicím". Dokonce je možné respektovat i názory těch, kteří neustále musí někoho kádrovat a podsouvat mu minulé viny někoho jiného ...

Chcete kádrovat? Prosím, dejte se do toho paní Zavoralová - stačí si jen určit nějaké datum - je libo únor 1948? Co 15.3.1938? Co třeba Bílá hora 1620 a Bílá hora 2013? Tak můžete pokračovat dále do minulosti, třeba Vás to uspokojí, nešťastná duše.

libuse-zavoralova

Ráda bych zde na závěr včerejší debaty poděkovala p. Štinglovi a p. Schlimbachovi za živé připomenutí chování komunistů v době totality. Na normálního občana neustále dopadají asociální reformy této vlády pod vedením P.Nečase, údajného  funkcionáře Socialistického svazu svazu mládeže do roku 89 někde v Rožnově p/R, takže má tendenci na to, co zde bylo před 23 lety pozapomínat. Doufám také, že se jednou dozvíme, kolik rozkradeného národního majetku skončilo po roce 1989 právě v rukou bývalých komunistů. Ještě jednou velmi děkuji za oživení vzpomínek.

klokan

   Všichni zde diskutující zaujímáme tedy podobné názory na současnou protilidovou, asociální, trojkoaliční vládu a její pochlebovače. Velmi pěknou definici použil pan Štingl ,, neskutečná vládnoucí svoloč ". Poněkud odlišné názory zastáváme na ekonomomické a celospolečenské poměry v Československu do roku 1989, kdy paní Zaoralová nemá s těmito poměry dobré zkušenosti. Nyní se již potvrzuje čím dál více, že na přelomu osmdesátých a devedesátých let byli občané nehorázně nastupující mocí nehorázně podvedeni. Pravda z těchto podvodníků lezla jak z chlupaté deky, ale nyní když jsou si jisti svou mocí vše přiznávají již bezostyšně, že jim šlo tehdy jen o některá lidská práva, z těch, jimiž se tehdy tak často oháněli. ODSTOPLIDEM koaliční vládu až na její značně nahnilou dřeň byla v této plodné diskusi odhalena i ve vynikajících a na podstatu věci mířících, komentářích pánů Šlimbacha a Štingl, z nichž lze čerpat četná poučení, jako ze studnic moudrosti.

      Nyní k panu režiséru Troškovi. Nepodařilo se mi doposud dohledat původní rozhovor pana Trošky s novinářkou Tachecí, otištěný na MF DNES, tak vycházím z toho co píši na PL, kde článek rozpoutal obsáhlou diskusi. Paní novinářka zřejmě předestřela odpovídajícímu panu Troškovi záludnou a zavádějící otázku ohledně nacionálního socialismu páně A. Hitlera.  Není mi stále jasné zda-li byla odpověď pana režiséra čtenářům řádně interpretována a nebyla-li tedy   senzacechtivými publicisty toliko dezinterpretována. O  člověčenství pana Trošky jsem se naposledy nedávno přesvědčil v rozhovoru poskytnutému Čro I, který jsem slyšel na vlastní uši. Vylučuji, že by byl byť částečně příznivcem autora Mého boje. Mediální bubliny i v čezké kotlině se nafouknou, vznáší se v éteru a nakonec prasknou. Zdravím.

Vladimír Štingl
Obr: Vondra vybouchl, vláda rozklížena

DOVOLTE, ABYCH VÁS UPOZORNIL NA KOMENTÁŘ V PL - rozhovor Tachecí s režisérem, panem Zdeňkem TROŠKOU a  současně připojuji:

VÁŽENÝ PANE REŽISÉRE  T R O Š K O . Máte moji nesmrtelnou a neskonalou úctu jako člověk a chlap s charakterem, morálkou, humorem a spravedlivým humánním postojem a pohledem na život těch opovrhovaných "plebejců", do kterých ta neskutečná vládnoucí svoloč 20 let kope a neuvěřitelně je okrádá, ožebračuje a podvádí, přičemž by jim měla sloužit.

SMEKÁM A DĚKUJI.  Vladimír Štingl

A Hvížďalové, ať se podívají do zrcadla..... Hyeny ksicht nemají....

 

Vladimír Štingl

Pane Schlimbachu, v pohodě. Ať se Vám daří.

schlimbach

Díky za odpověď ke Lvovi paní Zavoralová. Souhlasím, že na to nemusí být člověk komunista. Ovšem, nevylučuje se to :)

schlimbach

Dobrý den ane Štingle, omlouvám se, zapomněl jsem Vás pozdravit :)

Vladimír Štingl

Pane Moskalíku, zdravím Vás. Dlouho jsem nereagoval na Vaše elegantní a smysluplné komentáře. Velice se mi líbala připomínka spisovatel Huxley v diskuzi o médiích. Tolik chytrých a moudrých lidí a málokdo je dokáže vždy tak aktuálně připomenout. To samé v případě zmínky o 14. 3. 1883 jako o výročí úmrtí Karla Marxe, všude naprosto bez povšimnutí, natož připomínky..... Ubohost současných "demokratických ideologů" je "obdivuhodná". Je tolik příležitostí se poučit v minulosti, ale zjevně je to mimo současné pojetí vědomostí a znalostí velikánů lidské historie. Dějiny a minulost dokáží současní manipulátoři a hujeři falšovat, zkreslovat a mlžit velmi dobře. Faktem je, že soudržnost a homogennost společnosti dokáží rozbíjet téměř dokonale.

Přeji dostatek energie a doufám, že se "občas rozjedete po moravských vískách"..... V českých vískách "rozkvétají" i nadále bauhausovské "architektonické" skvosty, ale obecně prospěšné stavby a díla neskonale chátrají. Dnes to vlastně není zapotřebí, aby "něco" pro obyčejné lidi "obyčejně" fungovalo.

Přeji příjemný zbytek dne a pohodu.

libuse-zavoralova

Ještě k vaší poslední poznámce o rozkradení obecního majetku, který byl vybudován v akci Z. Neznám ze svého okolí jediný případ!! Zdůvodnila jsem v předešlém komentáři.

libuse-zavoralova

Věci jsou samozřejmě, pane Štingl, složitější.  Návrat k této formě kapitalismu před 23 lety byl v podstatě krok zpět. Má-li být zachován v civilizovaném světě mír,neobejde se bez prosazení civilizovanější a kulturnější formy řízení státu s důrazem na sociální politiku. Prostě Evropa se už nenachází v 19 století, takže není možné zde ani uplatňovat tehdejší model chování státu k občanovi, jak se mylně domnívají dnešní pravicové strany.

Vladimír Štingl

Pane Schlimbachu, vstupujeme do diskuze současně a tak to, co jsem měl připravené jako reakci na pana Moskalíka "posunu" do jiné roviny. Vyjádřil jste skvěle i mé zkušenosti a nezměnitelný pohled na účelové a manipulované ovládání "plebejců", od tzv. ekonomů, politiků, strašidelné zrůdy v podobě médií, přes církve, náboženstí  a pod.  A o "pravidlech" trvale mrzačených tzv. "zákonů" ekonomiky, koncipované vždy k pouhému vykrádání států, společností i jednotlivců partou mimozemských mutantů ..... dost, opakoval bych se jako kolovrátek.

O rozkradení majetků obcí, kterým vlastníma rukama zvelebovali lidé nejen své obce, to nelze komentovat, stejně jako vše, co s rozkradením tohoto státu díky kolaboraci s tzv. "globalizací"  zajišťovali "vybrané kusy" se bude v budoucnu zcela jistě hodně "hovořit", možná nejen verbálně....

Perfektní, logické, doložitelné a nezpochybnitelné. Díky.

Vladimír Štingl

Paní Zavoralová, děkuji, že jste mě neodbyla a reagovale jste. Vážím si Vaší zkušenosti, to čím jste prošla a vůbec bych se neodvážil to v nejmenším zpochybnit. To, jak se vše vyvíjelo po 89. se odvíjelo především od toho, nakonec i Vy jste to potvrdila, co jsem kdysi zde uvedl. Naprostá většina nás, "plebejců" neměla tušení jaká je REALITA kapitalistické "morálky" - protože ta neexistuje a většina z nás to vůbec netušila..... Šlo a jde o modlu peněz, nesmyslného hromadění majetku a ZNEUŽÍVÁNÍ LIDÍ, ale skutečného fyzického vydírání, lámání charakterů formou vítěz bere vše, peníze rozhodují o všem, násilí a arogance je absolutní veličinou....Nakonec i z Vaší odpovědi je to naprosto zřejmé. Nemělo by být smyslem a účelem žádné civilizované společnosti, aby po celoživotním úsilí, poctivé práci,  po práci ve prospěch společnosti odcházeli aktéři jako zdecimované ruiny, spíše "trosky", než lidé. Často je horší duševní a morální devastace, než ta fyzická....

Ale stále je to o tom, jak vnímáme skutky, činnost a výsledky svých předků, předchůdců... To plošné, primitivní kydání špíny na kohokoliv, v tomto případě komunisty, je naprosto nesmyslné a přímo dekadentní. Pokud neumím ocenit a využít toho, co bylo pozitivní v minulosti, neznám prostě a jednoduše hodnotu ničeho. Zde nám nějaký parazit jako Hermann, před ním bývalá vypráškovaná kreatura, podsouvá jak 14 milionů lidí úpělo v čím dál horších poměrech od tzv. "uchopení moci" v únoru 1948 (přitom šlo o naprostou většinu národa, která komunistům věřila.....) až do 89. roku, kdy jsme "přežívali" v jeskyních a ohlodávali kořínky v neexistujících, komunisty zplundrovaných lesích... Nadsázka, protože tak, jak nám lžou dosazení a předem určení grázlové a gauneři po přechodu do "demokratické a svobodné" humánní, solidární, ohleduplné "totality kapitálu" od roku 89., tak to proti nim byli a jsou dogmatici a ideologové ducha mdlého Jakeš a Bilak naprostí břídilové..... A vše lze  přesně, detailně DOLOŽIT. Šlo o řízené PŘEVEDENÍ OBROVITÉHO MAJETKU a ZDROJŮ do rukou "vyvolených" a likvidaci skutečných socialistických vymožeností v podobě SOCIÁLNÍHO (oproti barbarskému a zvrácenému současnému systému) i humánního řádu... Vše lze historicky doložit, diskutovat, ale NIKDO NEZPOCHYBNÍ (pokud je korektní), že šlo o ovládnutí a získání obrovských majetků a to co sloužilo "plebejcům" - bez pardonu a nemilosrdně ZLIKVIDOVAT. Vidíte to snad jinak? Možná ano, protože jste pokračovala v akci "Z", aniž byste to tušila, jen s tím rozdílem, že to za pár let rozkrade další vlna zlatokopů.....

A opět přijdou "zapálení" a "jásající" klíčníci zvonící na náměstích tak, jako my..... Jen doufám, že budou kulturnější a odpovědnější, zkušenější a nepustí k "lizu" takovou pakáž jako jsme pustili my..... Zbožné přání, maximalistické a idealistické představy, protože MARKETING, PR a neskutečné FÍZLOVÁNÍ a kontrola každého jednotlivce to, myslím, opět "hravě" zmákne. Existuje velké množství skutečných VELIKÁNŮ, kteří to již dávno předpovídali a doložili fakty.... Pan Moskalík je jedním z těch, kteří jsou velice vzdělaní a jsou doslova studnicí znalostí a informací o tom, co zde diskutujeme.

Ale parametry Vašich zkušeností, paní Zavoralová, tak jak je popisujete a zde prezentujete, jsou značně odlišné od mých a zjevně i dalších, zde diskutujících. Ale nezavdává to příčinu ani k nepřátelství ani nenávisti, alespoň z mé strany určitě ne. "Pouze" se vyvíjí diskuze a rozšiřuje záběr "úhlu pohledů" a samozřejmě názorů.... A fungují i emoce a to je vždy duševní i myšlenková "očista".

Zdravím Vás.

libuse-zavoralova

Ptáte se,pane Schlimbach, co očekávám od Lva? Očekávám prosazování programu, jehož prioritou bude sociální solidarita ve společnosti! A aby na to bylo, budou muset ti bohatí odevzdávat podstatně vyšší daně. Nebo si snad myslíte, že mě baví se dívat na lidi, kteří nemají kde bydlet, žijou z ruky do úst, nemají na studia pro své děti?! Ale na to nemusí být člověk komunista. Těch jsem si užila za 40 let dost a poznala je velmi dobře.

schlimbach

Paní Zavoralová, jestli ona ta nevědomost není spíše na Vaší straně. Nemohu hovořit za všechny vesnice, ale v těch, co znám a kde jsem byl nebyl vůbec žádný problém s mnajetkem postaveným v akci "Z", že by nebyl využitý. Nemám nic proti tomu, že některé stavby byly zbytečně megalomanské, ale společenský život na vesnicích byl za totáče podstatně živější než dnes, lidé k sobě měli blíže, dovedli se bavit - dnes je to většinou o individualismu, unavených a mnohdy zlomených lidech. Mládež tráví čas ve virtuálních diskusích na internetu, hrají se hry, TV stanice zásobují dostatkem škváru další jedince, pro které gauč a pivo jsou nádherným výdobytkem kapitalismu...

Co je a co není ekonomické? Toto je velmi zajímavá otázka - chcete říci, že co není ekonomické, nemá se dělat? To je ale obrovský omyl a stupidita na (n+1). Ekonomické zákony nejsou objektivními zákony, vymyslel je člověk, člověk, který je chtěl využít pro sebe. To, co se učí ve škole, jako ekonomika je obyčejný magorismus, podle kterého veškerá morálka a budoucnost společnosti letí pod protěžováním "zlatého telete" do komína. Nedá se vše spočítat, život člověka, pokud má být plnohodnotný se nevejde do účetní rovnice, kterou stejně nevymyslel žádný bůh.

Vše jde jaksi šejdrem, je to postavené na hlavu. Místo aby středobodem všeho byl člověk a jeho duchovní růst, prvotním se jeví ekonomika a zotročený občan, který musí zdechnout, aby se ekonomické ukazatele podařilo nastavit do polohy, která se tupouny přijímá jako ta správná a optimální. Dokonce Vám vysvětlí, že nezaměstnanost musí být kolem 5%, aby si lidé moc nevyskakovali anechtěli odpovídající mzdu za svoji práci.

Snažím se přijít na to, co vlastně očekáváte od Lva?

Jistě, můžeme být "in" a hltat vše, co se nám nabízí ze strany "vedení" a "elit" a zařídit se podle toho. nemůžeme se ale divit, že budeme jen za blbce a někdo (bude jich čím dále tím méně) se budou smát. Asi Vám to vyhovuje - tak hodně štěstí :)

Ještě k těm megalomanským stavbám, že chátrají - od konce totáče uplynulo 23 let, téměř všechny ty stavby. jak píše pan Moskalík, byly zprivatizovány, rozprodány, zašmeleny, co se snimi děje dnes, není vina totáče...

 

libuse-zavoralova

Je vidět, pane Moskalík, že českými vesnicemi jenom projíždíte. Některé komunistické megalomanské stavby z akce Z, jako kulturní domy a domy služeb (nás to naštěstí nepostihlo) dnes stojí v obcích jako zoufalá opuštěná torza komunistické pitomosti.  Nikdo to totiž nechce!!! Protože si tato zařízení ve vesnicích na sebe prostě nemohou vydělat. Je to jednoduché.  Matiční škola u nás byla zavřena pro nedostatek dětí již v roce 1980. Tu se mi podařilo opět zprovoznit neobvyklým způsobem: na Okresním školském úřadu jsem řekla, že neodejdu dříve, dokud nedostanu povolení k její obnově a jsem připravena tam být i několik dnů. Díky tomu byla její činnost opět povolena, později k ní přistavěna nová tělocvična a dnes, kdy se počet obyvatel obce zvýšil o 60% oproti stavu z roku 1989, již téměř nestačí pro všechny děti. Aby nebyla Jednotou uzavřena jediná prodejna potravin, postavená v akci Z, z důvodu nerentability provozu, musela jsem sama nalézt šikovnou vedoucí a poprosit předsedu Jednoty o další zkušební období. Podařilo se. Vaše nevědomost, pánové, se snahou kritizovat vše, co se po roce 89 obzvlášť na venkově udělalo, mě přestává bavit.

klokan

Asi před hodinkou se nám Slunce přehouplo do znamení Berana a nastalo astrononomické jaro. Souběžně zde na VaVě pokračuje zatím jedna z nejlepších diskusí v její historii, kterou zřejmě zapříčinila  okrajová zmínka autora  pana Votavy v článku o politické amébě pí. Peake, bývalé členky politické sekty s přezdívkou veverky. Diskutující pánové Šlimbach a Štingl potvrdili, že vývoj vidí v dobových souvislostech. Lze předpokládat, že tehdejší  reálně socialistická ,,akce Z „ představovala, pokračovatelku budovatelského úsilí v poválečném Československu. Tehdy ještě i když často formálně, převažoval ve společnosti cit pro spolupráci a solidaritu. V nynější individualistické společnosti se s vaničkou vylilo i dítě, a tedy převažuje soutěživost, kariérismus, individualismus a samozřejmě nepostradatelné pro nynější establishment strašidlo komunismu, které opět vylezlo z příslušné brožurky mezinárodního dělnického hnutí a obchází nyní ČEZkou kotlinu. Ke specifikům národa českého ,včetně jeho dvou větví, vždy patřil odezdzikezdikismus,bourání symbolů a přemalovávání fasád a jiné projevy malosti.  Občané si pamatují jak nadšeně a uvědoměle prvosledoví popřevratoví privatizátoři si přisvojovali, v ,,akci  Z" postavené budovy samoobsluh, kulturní domy , školy , domy služeb a jiných zařízení, aby je následně většinou různě  zašmelili, stejně pak jako později další fištróni téměř náš celý národní majetek.  Výsledky budování nynějšího reálného  mafiánského kapitalismu vidíme v přímém přenosu. Proč vlastně platíme různé ústavy pro studování dějin totalitních režimu, úřady pro vydávání lustračních osvědčení ? Za nynějšího režimu se myslím zde kastuje více než za minulého. I kastovači ve starověké Indii by se mohli přiučit. Proč se počátkem devadesátých let neudělala vlastně ona pomyslná tlustá čára ? Čo bolo bolo, terazky sme kapitalisti.

 

libuse-zavoralova

A ještě poznámku ke vzdělán dětí. Ctili jsme zkušenost chytřejšího, než jsme my. T.G.Masaryk totiž říkal, že vzdělání bez morálky je k ničemu. Ta nejstarší dcera si nakonec to vysokoškolské vzdělání (PřF UK, obor genetika) dodělává dnes.

libuse-zavoralova

Není co dodat - žili jsme ve stejné době, ale s různými zkušenostmi, podle toho, na jakém stupni společenského žebříčku jsme se v tom minulém komunistickém režimu nacházeli. My jsme byli jako evangelíci občané druhé kategorie. Jinak k vaší poznámce, pane Štingl, "že jsem za vodou", bych chtěla upřesnit, že po 14 letech starostování jsem skončila zcela vyhořelá. Celé roky jsem se chovala tak, že : ještě tohle se musí postavit, ještě tohle se musí udělat, ještě tohle se musí  opravit, ještě tohle musím stihnout...To je můj zisk z funkce. A to je zkušenost 95% mých kolegů, vesnických starostů po roce 1989.

Vladimír Štingl

Paní Zavoralová, díky za reakci. Je to přesně v tom, že máte naprosto stejný přístup jako v 50. letech měla strana a vláda k mému dědovi. Soukromničil až do konce svého života v 70. letech...... Nesměl jsem vyjíždět do zahraničí, ale nikdy jsem se nesnížil k nenávisti.... To Vy se uchylujete od argumentace k demagogii - a příkladem  je jeden z největších škůdců této země - Klaus. Omlouvejte si ho jako Nečas s Vondrou a spol. velebili Mašíny.... Jen to dokažte vysvětlit těm, jimž Mašínové zavraždili příbuzné a těm, které okradli a zničili za pomoci a přihlížení Klause jeho nohsledi - dnešní "úspěšní"... Ale to  bude asi velice obtížné od Vás očekávat. Byl jsem také ve "funkcích" (sice nepolitických...), ale páteř mi to nezmrzačilo.......

A argumentace o soudruzích??? No, očekával jsem něco konkrétnějšího. Když si ovšem přečtu Vaše "buďte rády, že jsme se dožili konce KOMUNISMU....", tak je mi vše již "srozumitelnější...". Paní Zavoralová, NIKDY A NIKDE KOMUNISMUS NEBYL A NEEXISTOVAL... To je pouze idea, vize a "slovní hříčka" pro blbé.... On to použil i ten "nebohý humanista" Klaus - "....že se lidé nepoučili z doby komunismu..."... To je skutečně "myšlenkový velikán".... Jak je vidět, tak jste byla veliká "aktivistka" v 90. letech a je mi jasné, že je ten "vybudovaný humus" a promarněná doba pro Vás stejně depresivní jako pro mne a většinu našeho národa, ale diskuze o "soudruzích", konci komunismu, "spravedlivém a čestném" Klausovi ve Vašem podání???..... A do mrtvoly nekopu, zatím je až příliš "čiperný a aktivní". Co říkáte na to, že on a spol. kopal 20 let mj. i do mě a mé rodiny? Četla jste jak se vyjádřil Stráský?? Hledali zloděje, aby zde vytvořili "novou progresivní a humanitní společenskou třídu"...

Takže, paní Zavoralová, ani omylem nenávist, pouze těžké rozčarování a nazývání věcí a dějů obsahově odpovídajícími slovy. Pan Schlimbach to napsal skvěle, já vyvolal Vaši nelibost a emoce. Urazit ani ublížit jsem Vám nechtěl a ani nemůžu, ale uhýbat v žádném případě nebudu. Myslíte, že Němci obecně "kopali" do svých činů a skutků z minulosti tak, jako to činí někteří z našich řad..... Chce to trošičku nadhledu a probudit se. Život je velice kratičký .....

Zdravím Vás.

schlimbach

Nenávist plivete kolem sebe Vy paní Zavoralová. Že ve Vaší obci byli lidé líní něco pro sebe udělat, je jejich věc. Byl bych rád, kdybyste nepaušalizovala, protože v této zemi za totáče byly postaveny miliony bytů (podle Havla králíkáren) které dodnes slouží a jsou vysoce ceněny díky "trhu", lidé jsou rádi, že je mají. Vesnice za totáče byly zcela změněny, byly postaveny statisíce dvougeneračních domů, lidé nakupovali chaty a žili - nedělejte z totáče něco, co nikdy nebyl. Bylo vystavěno spuosta nových a moderních fabrik, nemocnic a celé Slovensko se stalo průmyslovým státem, jímž nikdy dříve nebylo - sejměte ideologické šupiny z očí a prosím, moc, prosím, myslete.

Totáč dokázal v mnoha oborech lidské činnosti rozvinout tuto činnost na vysokou technickou a technologickou úroveň - jinak by neměli tupouni po plyšáku ani co rozkrást - kde je vzdělanost, kde jsou zlaté české ruce? Tupci, karieristi a tupouni stačili za 23 let prošustrovat téměř vše, co naši otcové a dědové dokázali v nelehkých podmínkách vybudovat.

Hodně bych ocenil, kdybyste neargumentovala tím, že dnes nestojíme frontu na banány, děkuji :)

Pokud mě chcete říkat soudruhu - klidně, mě to nevadí - to slovo má svůj krásný historický význam, jen hlupáci a frustrovaní a ideologií zaslepení lidé ho neznají ani necítí. Je mi jiich líto, protože stejně jako tehdy, budou dnes i zítra jen užitečnými idioty a budou udržovat při životě něco, co mohlo být změněno :)

 

 

libuse-zavoralova

Tak za prvé, pánové: Jasně jsem řekla, že kdybych souhlasila s tím, co se zde děje za poslední roky pravicových vlád, neangažovala bych se ve straně LEV 21. Za druhé: po přečtení kroniky naší obce od roku 1948 do roku 1989 mohu říci, že byly v této mnohá léta, kdy se v akcích Z na vesnici za rok tak maximálně opravila brána a komín u mateřské školy. Ne nadarmo se ve vedlejším městečku natáčel film z konce druhé svět. války, tak totiž toto město po celá léta komunistické éry vyhlíželo, a jak vypadá dnes, se může každý přesvědčit. Stejnou změnu může každý nezaujatý a nenávistí nezaslepený člověk pozorovat v naprosté většině měst a obcí této země. Tuto vláda a zloděje v ní zde nikdo neobhajoval. A kopat do prezidentské mrtvoly, pane Štingl, opravdu považuji za nechutné, pokud tito lidé neměli odvahu se ozvat dříve. Za třetí: Svým dvěma mladším dcerám říkám - buďte rády, že jsme se dožili konce komunismu, protože jinak by jste nevystudovaly, tak jako nemohla studovat nejstarší dcera. My bychom se totiž kvůli vám před komunisty nepos.ali, tak jako jsme se nepos.ali kvůli ní. Mějte se krásně, vážení pánové ,nebo snad soudruzi? (Je zajímavé, jak teprve emoce dokáží zvednout poklici z hrnce plného nenávisti....)

Vladimír Štingl

Pane Votavo, vůbec jsem netušil, že svým připomenutím dementnosti Nečase, nejprve "jmenuje" a pak "odvolává", nenažrané a karieristické obludy Peake, vyvoláte fantastickou diskuzi, skvělou argumentaci pana Jiřího Schlimbacha a dokonalé a jednoduché odhalení toho, proč jsme tam, kde jsme "díky kontraargumentaci" paní Zavoralové. Perfektní a velice inspirující. Nechtěl jsem vůbec reagovat, ale pan Schlimbach mě dokonale "nakopl" svým jedinečným komentováním.

Pane Schlimbachu, srdečně Vás zdravím a skládám Vám poklonu za jedinečné vyjádření a argumentaci o minulém a samozřejmě i současném. Tak ucelený, samozřejmě v hrubé kostře, popsaný stav a příčiny..., jednoznačně bych to doporučil pro školní výuku. Díky.

Paní Zavoralová v tom "trošičku plave". Říká svůj názor, ale argumentuje na úrovni to ten druhý, já ne. O opravených chodnících - srdečně se směji, když vyrazím na kteroukoliv dálnici, silnici, ale to je nepodstatné. Paní Zavoralová říká stát, ale naprosto opomíjí, že jsme to my, jednotlivci. Pokud někdo "vypráví" o tom jaký byl "hrdina" a nepoddal se tlaku, když šel jako s prominutím "mladé tele" za svojí vizí vzdělání, profese a vzdal to, aby "úspěšně dělal skladníka".... (pan Votava to popsal přesně), tak horší ideologickou demagogii jsem dlouho neslyšel, resp. nečetl. Znamenalo by to, že bychom už před 23 roky byli na úrovni Somálska, stát analfabetů a nevzdělanců. Každý režim používá ideologická dogmata, nátlak a odporné metody k ovládání lidí... Paní Zavoralová "trošičku" pozapomíná a je zjevně silně "za vodou", jí zjevně "netlačí" potřeby plebejců...... Postřehl jsem to již v diskuzi nad bývalým nadčlověkem z Hradu, kdy vyjadřovala lítost nad "nebohým staříkem", do kterého, po jeho "neuvěřitelných zásluhách o tento stát", čili o každého z nás, TAK NEHORÁZNĚ "nevděční" LIDÉ "KOPOU", ODSUZUJÍ HO a nevyjadřují mu úctu..... Že existují tisíce lidí, kterým zničil život, jejich sny, jejich rodiny, často vše - to paní Zavoralová "jaksi", zjevně z pozice bývalé starostky, POZAPOMĚLA. Ti ji zjevně naprosto nezajímají. A po diskuzi zde, jsem se, bohužel, přesvědčil, že "zkušenosti" s minulým režimem, život v tom otřesném asociálním hnojišti dnešní tzv. "demokaracie a svobody globálního kapitalismu" je zásadně OVLIVNĚN TÍM, JAK JEDNOTLIVCI KOLABOROVALI NEJEN V MINULÉM REŽIMU, ALE JAK KOLABORUJÍ V TOM DNEŠNÍM S KLAUSY, NEČASY, KALOUSKY a spol. - s amorální, asociální, všehoschopnou zločinnou juntou gaunerů.... Záleží na úhlu pohledu, z pohledu starosty - viz Gazdík - z pohledu senátora, poslance - viz ta podařená galerka - to je  určitě pohoda.... Jen zůstává otázkou: PRO KOHO?????????

Z pohledu mého, paní Zavoralová, smutné a nechce se mi věřit, že tak tendenční, zkreslující a paušálně odsuzující od člověka se zkušeností.....??? Říkáte svůj názor, ten Vám nikdo nesebere, ale ten současný Armagedon v přeneseném slova smyslu, že "zničeni budou ti, kteří ničí tuto zemi", Vy pojímáte tak, aby "svoboda a demokracie" (neexistující - 20 let byla jen pro gaunery, zloděje a nadlidi...") v současném pojetí pokračovala...... Ale, naštěstí, je dostatek myslících, kteří věří, že lze o blaho této země - "státu" -pečovat neskonale a nesrovnatelně lépe.  MODROČERNORUDOU ideologií budeme asi ještě hodně dlouho otloukáni a oblbováni. POKUD SE NECHÁME.

Pane Schlimbachu, děkuji za velmi korektní a naprosto přesný popis minulého i dnešního.... samozřejmě z mého subjektivního pohledu a životních zkušeností. Je velice smutné, že si značný počet lidí není schopen vybrat to dobré a přenášet to do současného a budoucího konání. Bohužel, je to stejné jako v rodině, s dětmi..... Vše je dnes výhradně o naplnění vlastní kapsy, tak nám "káží" a tak konají dnešní "mocní". Jinak, ti v 50. letech vraždili fyzicky, ti dnešní to dělají jinak, ale v daleko větším rozsahu a "sofistikovaně".... Nebo chcete, paní Zavoralová, říci, že tato země vzkvétá??????????

A ještě zpět k blogu, který jsem chtěl "vynechat". Kolik odborníků, bez jakýchkoliv přívlastků a cejchování, pro rozhodující funkce jako je min. obrany dnes máme? Peake, to bych musel být dementní o tom jen zauvažovat. A přece se našel exot, který to pro svoje přežití a koryto, nejen svoje, udělal.... a pak odvolával......... Němci, amíci i sověti po II. světové válce využívali po statisících, ne-li milionech  odborníky, kteří měli blízko k holokaustu, podíleli se FYZICKY na milionech zavražděných a.....Apollo letělo k a Eagle přistál na Měsíci.... Paní Zavoralová, Picek je mi ukradený, ale to podstatné NE. Je mi srdečně jedno, že je to stejný "případ" jako Fischer. Snad, alespoň, nebude podporovat evidentní zlodějny, podvody apod..... Než ho "zmáčkli", tak odmítal CASA.... Má tah na "branku", prachy jsou prachy. Ale "schopností" Peake naštěstí nedosahuje, ani náhodou.......

Zdravím Vás.

 

schlimbach

Paní Zavoralová, pořád srovnáváte to, co bylo, dnešníma očima. Jinak ale, po 89, kromě chodníků se do budoucnosti občanů této společnosti zaťala pořádná sekera dluhů... na nic nejsou peníze a celá podstata totálně upadá, protože se podařilo vytvořit silný pocit nesounáležitosti státu a občana. Možná Vám to vyhovuje - uvidíme za pár let, hlavně, až to dojde mladé generaci a zjistí skutečnou pravdu o tom, kdo jim "prožral" budoucnost -(

Obrázek bude pěkně barevný na rozdíl od dnešního černo-bílého.

libuse-zavoralova

Víte, po roce 89 jsem ve vesnici pár let starostovala a cest a chodníků se opravilo dost, krom jiného. Ale nevidím dále důvod v této diskuzi pokračovat. Mějte se hezky.

schlimbach

Všiml jsem si toho dobře paní Zavoralová, že jste psala, že je to povinností státu ... bohužel se míjíme v základním chápání pojmu stát a zcela evidentně i v chápání pocitu sounáležitosti se státem, v národní hrdosti atd.  Rozhodně jsme nechodili na akce "Z" ze zoufalství, ale z toho důvodu, že jsme si byli vědomi, že pokud to chceme, můžeme to mít klidně hned - když si to sami uděláme ... někde to nechtěli hned a čekali, až jim to udělá stát - nevadilo jim, že se v dešti brodí blátem - jejich věc :)

mějte se fajn

libuse-zavoralova

Pokud byl nějaký režim světovým mistrem v kádrování lidí, tak to byl bohužel právě ten komunistický a nedivte se, že řeči o demokracii z úst těchto lidí zní většině, která odolala pokušení svézt se s nimi na jejich vlně, podezřele. Jinak znova opakuji: opravit cesty je povinností civilizovaného státu, kam lidé odvádějí daně, nikoliv občanů o sobotách a nedělích, když už se nechtějí ze zoufalství brodit blátem!

schlimbach

K těm akcím "Z" - z vesnice nás chodilo 2x týdně cca 30 lidí z 350 obyvatel - dělali jsme to pro sebe. Nikdy nás nenapadlo, že je to povinnost státu, protože ten stát, jsme byli i my a stát neměl a nemá jiné peníze, než které mu dají občané, pokud se nenajde idiot, který ho začne zadlužovat a musí potom platit výpalné cizímu kapitálu a musí se potom nechat od něj zotročovat, protože již nenajde cestu zpět -(

V akcích "Z" jsme si lidé stavěli mnoho dalších statků, které jim sloužily k zlepšení životní úrovně - nebylo vše jen o penězích - zlaté tele nebylo takovou modlou jako dnes. Byla taková doba, byly takové mezinárodní podmínky, nebylo dost finančního kapitálu a pokud jsme se chztěli mít lépe, museli jsme proto něco udělat. Bylo nás málo, většina se vezla a myslela si, že je povinností státu se o to postarat -(

Jistěže do KSČ vstupovali lidí i z prospěchu, dnes to není v jiných partajích jiné. Vždycky se najdou prospěcháři, kteří každou dobrou myšlenku dříve nebo později zadusí a zprofanují.

schlimbach

Víte, problém je v tom, že těch černo-bílých "bystrookých" má každý režim více než dost. proto se snažím prosadit systém, který respektuje to, jaké kdo má vyznání i víru, jakou kdo preferuje partaj atd. Podstatné je, aby ten systém dokázal navodit takové vazby ve společnosti, kdy všichni tito různí lidé budou schopni a ochotni vzájemně spolupracovat a respektovat se - to je jediná možnost, jak se posunout vpřed a mít vůbec jako společnost, národ nějakou pozitivní budoucnost.

Všeliké kádrování, jedno z jaké strany je vždy jen dalším kamínkem do roztříštěnosti, nenávisti a hlouposti, což vždy ale vyhovuje zájmům někoho, kdo je má zcela jiné, než je zájem právě celé společnosti, národa.

Jestliže má být 23 let po sametu důležité, kdo byl v KSČ za minulého režimu, bez ohledu na reálnou situaci, která je tu dnes, potom je to skutečně "na hlavu" Komunisté nejsou nebezpečí, nebezpečí je v bolševismu a ten není synonymem pro komunisty ale pro parchanty, kteří manipulují občany, oblbují je, lžou jim, vedou je do slepé uličky, k chudobě a zotročení. Bolševik může být rudý, stejně jako hnědý, zelený, oranžový, modrý nebo duhový nebo jaký.

Pokud chceme něco vyřešit a změnit k lepšímu dnes, není důležité, zda byl pan Picek v KSČ, ale je důležité, zda je odborník ve své profesi, a jaký je to člověk. Pokud byl v KSČ v minulosti neznamená to vůbec, že by dnes musel být nečestný, falešný nebo, že by to jmusel být zákonitě zločinec. Neznám ho, nezastávám se ho, jen se snažím poukázat na nesmyslné a tupé argumenty, které právě paradoxně pomáhají udržet stávající zrůdný a nedemokratický systém při životě, pomáhají udržet tupouny, kteří nás zavlékají do propasti déle u koryt -(

libuse-zavoralova

Já jsem ročník 1949 a také jsem žila na vesnici. A když jsem viděla mé spolužáky řídící vesnici, kteří inteligencí opravdu nikdy nijak nevynikali, ale byli pouze schopni říkat, že černá je bílá a maximálně opravit nějaký ten chodník nebo cestu (což je v civilizovaných zemích povinnost státu a nikoliv občanů o nedělích v Akci Z), lidi, kteří do KSČ vstoupili pouze z prospěchu, vždycky jsem si říkala: Bože, vždyť s takovými lidmi se přeci žádná bitva nedá vyhrát!

schlimbach

Neberu Vám Vaše zkušenosti paní Zavoralová, jsem ročník 1962 a opakuji znovu - jsem si vědom nedostatků minulého režimu i toho stávajícího, poroto se angažuji v občanském sdružení Reforma společnosti a snažím se o nápravu. Mám reálnou zkušenost z minulého režimu, že když jsme s kamarády chtěli něco udělat na vesnici, udělali jsme to, neměli jsme žádné překážky - stačilo chtít na rozdíl od mnoha jiných, kteří nechtěli, ale rádi toho, co jsme my s jinými udělali, využívali a je jedno, zda to byly asfaltové cesty nebo chodníky a další. Dělali jsme to proto, že sjme se chtěli mít lépe, chtěli jsme žít lépe. Nechtěli jsme třeba chodit v dešti v bahně - proto ty chodníky. nemělo to nic společného s KSČ. Již tehdy ale bylo zřejmé, že někteří jsou komunisté, ale většina je u komunistů. Ti, co byli u komunistů se po 1989 rozlezli do šech možných partají a výsledky jejich činnosti vidíme dnes a denně v přímém přenosu. Jistě byl rozdíl mezi tím, co dělali lidé na vesnici a co ve městech.

Žil jsem jak jsem žil, nestydím se za to a nebudu v žádném případě zatracovat své rodiče a předky jenom proto, že si to nějaký idiot, který si tehdy válel šunky nebo tehdy ani nebyl na světě a dnes oblbuje jiné, přeje -(

 

libuse-zavoralova

Pane Schlimbachu. Mrzí mě, že jsem se zřejmě dotkla citlivého místa Vašeho života. Jste snad také bývalý člen KSČ? V minulém režimu jsem žila o několik let déle než Vy, takže mi nemusíte nic vysvětlovat. Vstup do KSČ po roce 68 již nebyl o žádných ideálech, jak tomu bylo často před tím, ale pouze o prospěchářství a amorálnosti. Prostě šlo o to, říci, že černé je bílé a naopak, že okupace je bratrská pomoc, a měl jste to dobré. Kdo měl na to žaludek, mohl se přidat.  Mnoho vzdělaných a schopných lidí při stranických prověrkách nechtělo lhát, byli vyhozeni z práce, takže kariéristé měli dost volných míst. Toto je jednoduchá a jasná výseč našich dějin, která se nedá ničím ožvanit. To, co je zde po roce 89 a zejména v posledních deseti letech, je věc jiná. Kdybych s tím souhlasila, neangažovala bych se tady.

novotny

Jenom bych to lehce upřesnil pane Votavo, znal jsem spoustu vojáků z povolání, kteří vystudovali v dobách normalizace vojenské inženýry a nemuseli vstoupit do strany, přece jen KSČ si vybírala jen ty nejlepší kádry, stačilo být lehce něčím poskvrněn a nikdo vás nenavrhl jako kandidáta a bylo vystaráno často na dlouhá léta. Jinak není pravda, že pan Picek po revoluci ze strany vystoupil, pouze si nechal pozastavit členství, to je trochu rozdíl, tak to udělala tehdy spousta vojáků (co kdyby se to zase někdy náhodou vrátilo zpět, naskočili by do strany znovu).

schlimbach

Paní Zavoralová, pokud se vstup do KSČ pana Picka hodnotí dnešní optikou, je to o něčem zcela jiném, jak se to mohlo jevit jemu ve 20 letech. Tím spíše, že lidé v té době žili a tvořili, toužili po budoucnosti a snažili se zlepšit své životy. Z vlastní zkušenosti vím, že kdo chtěl něco udělat i pro jiné, měl tu možnost, kdo nechtěl, nedělal.  Kecy těch, kteří utelki a snaží se z nás, co jsme tu zůstali a žili udělat kolaboranty s režimem, jsou sice časté, nicméně pokrytecké a stupidní. Nebylo vše v minulém režimu špatné a v mnoha ohledech nebyl ten režim ani zdaleka tak zrůdný, jako ten dnešní, který zcela bezcitně ekonomicky likviduje občany, zotročuje je a fyzicky ničí. Dnes se kecá o demokracii, která však neexistuje. Dnes společnost tupouni ženou do totálního ekonomického krachu a morálního marasmu. Takzvaní demokraté s duší a srdcem kobvaných bolševiků stojí u vesla a přímo ovlivňují naší budoucnost.

Vždycky se  hodnocení minulého režimu svede k 50. létům, jako by neexistovala léta 60., 70. nebo 80. Když se k 50. létům řekne a) nikdy se již neříká to b), kdo skutečně vyvolal ty represe, kdo stál u zrodu, kdo je naplánoval, kdo proto zneužil archívy z odboje z 2. sv. války. Moc se o tom nemluví a pokud nehledáte, nenajdete, těžko by se totiž vysvětlovalo, proč jsme byli tak hluboko zasunuti do euroatlanticského řitního otvoru, těžko by se argumentovalo, proč je Rusko nepřítel a všichni ti, kdeří nás v minulosti mnohokrát zradili, zaprodali až k totální likvidaci, jsou naši "věrní přátelé" -(

K normalizaci - stojí za to si znovu najít a přečíst projev Husáka z té doby. Uvědomit si mezinárodní souvislosti. Uvědomit si, jak to vypadalo v SSSR, Bulharsku a Rumunsku třeba nebo i v Polsku a jak to vypadalo u nás, přes všechny ty obtíže, byla naše životní úroveň nejvyšší s NDR ze všech států bývalého východního bloku, nikdy jsme z výchovu neakceptovali nic, co by nás ekonomicky ruinovalo a když už to jinak nešlo, vždycky jsme tomu dokázali dát svůj vlastní český punc - stojí za to to srovnat a popřemýšlet o tom. Mohlo být uděláno až tak o mnoho víc ve světle všech těch informací a skutečností?

Osobně bych všechny ty, kteří neustále hrají antikomunistickou strunu, zatímco ruinují naši společřnost i budoucnost vypráskal bičem od koryt. Po minulém režimu zde zůstalo tolik majetku, že ho nestihli ještě všechen po 23 letech rozkrást. Co zůstane po tomto "demokratickém" paskvilu?

Ano, jsem alergický na to, když kde kdo plive na to, v čem jsme žili, že jsme žili a že jsme něco dělali, abychom se měli lépe a naše děti aby se také měly lépe.

Uvědomuji si velice dobře negativa minulého režimu, ale zároveň vidím ta obrovská negativa toho stávajícího.

Blbci zajatí v minulosti nás nikdy k ničemu pozitivnímu a dokonalejšímu nepřivedou. Vůbec mě nepřekvapuje, že se Peake ukázala takovou, jakou skutečně je -(

libuse-zavoralova

Jistě se s Vámi, pane Votavo, shodne většina lidí, že Karolína Peake nemá ve vládě co dělat. Ale ospravedlňovat něčí vstup do KSČ v době nejtvrdší normalizace za účelem získání vyššího vojenského vzdělání mě opravdu hodně, hodně, děsí!