Proč mají neschopnost vlády odnášet prvňáčci?

obrazek
30.8.2012 09:17
Můj nejstarší syn nastupuje v září do první třídy. Snažím se být správnou maminkou a tak trpělivě nakupuji přezůvky, čtvrtky, sešity, pastelky a obaly. Přesně podle seznamu. K dnešnímu dni činí útrata 3825 Kč a to ještě nejsme zdaleka u konce. Můj rodinný rozpočet to asi přežije, ale říkám si, co dělají maminky samoživitelky nebo rodiče, z nichž jeden nebo oba ztratili v nedávné době zaměstnání?

V letošním roce totiž žáci, kteří půjdou zanedlouho do první třídy, nedostanou od ministerstva školství příspěvek na školní potřeby, tzv. pastelkovné. Příspěvek dosud činil 800 korun na jednoho žáka a školy za něj nakoupily základní pomůcky, aby ulehčily peněžence jeho rodičů. Od letošního roku většinu pomůcek musí bohužel platit rodiče sami.

Někteří možná namítnou, že když si rodiče pořizují dítě, musí s podobnými výdaji dopředu počítat. Ano, to je správné. Když si ale uvědomíte, že děti, které letos poprvé nastoupí do školních lavic, se narodily v letech 2005 a 2006, kdy se růst HDP České republiky pohyboval nad hranicí 6%, nemůžete jim to mít za zlé. Naše ekonomika vzkvétala, životní úroveň rostla a sociální jistoty byly naprostou samozřejmostí. Rostla reálná mzda obyvatel, stejně tak reálné důchody. 

Pravicový čtenář v tomto momentě jistě začne mluvit o zadlužování. Tady nutno upozornit, že schodek státního rozpočtu v roce 2005 (kdy v čele vlády stál Jiří Paroubek) činil 56 miliard korun. Z toho bylo 46 miliard korun tzv. rozpočtových rezerv pro potřeby následujících let. Tyto peníze z rezerv rozházela až následující pravicová vláda. Jenže ta už teď nemá kde brát. A tak se rozhodla posvítit si na pastelkovné...

Většina dětí nakonec nepřijde zkrátka. Milující rodiče vysypou prasátko, sáhnou na poslední úspory, jen aby jejich prvňáček nepocítil, že mu něco schází. Mně to ale neskutečně vadí. Celková částka 80 milionů, která se na pastelkovném ušetří, náš rozpočet nevytrhne. Když to srovnáte s několikanásobně vyššími částkami, které skončily v Bermudském trojúhelníku naší vlády nebo s miliardami nevyčerpaných korun z předjednaných Evropských fondů, naštvete se stejně jako já. Vláda si zase troufla na ty, kteří se nedokáží bránit. Po důchodcích a tělesně postižených to tentokrát odnesly děti. Kdo to slízne příště?

michaela-popkova
členka předsednictva NS-LEV 21, místopředsedkyně Zdravotní rady strany
Klíčová slova: reformy, škrty, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.