Průzkum STEM pro Právo, aneb kdo všechno má větší problém, než Paroubek

Pruzkum - kolac
15.10.2011 10:06
Média se snaží různě interpretovat průzkum agentury STEM pro Právo, který dnes tento deník zveřejnil s titulkem „Paroubkův problém: příliš odpůrců“.

Tak předně je velmi zajímavé, že ačkoliv 68% dotázaných říká, že je informace o vznikající levostředové straně „Národní socialisté – Levice 21. století“ nezajímají, ví o ní drtivá většina dotazovaných, tedy 70%. Dotazovaní tedy říkají něco jiného, než pak dělají – bojí se přiznat, že se o nový politický subjekt zajímají. To je výhoda silné, kontroverzní osobnosti a politiky, kterou prosazuje.

Paroubkův problém by totiž byl, kdy byl všem jedno. Představte si Bohuslava Sobotku, Michala Haška či Vojtěcha Filipa, jak zakládají nový politický subjekt. Aniž bych chtěl kohokoliv z nich urazit, asi by to bylo všem tak nějak jedno. U těchto politiků opravdu platí citát z Dykovy básně Země mluví: „Opustíš-li mne, nezahynu! Opustíš-li mne, zahyneš!“. Oni se totiž vezou se značkou své strany, nikoliv obráceně.

Mimořádně zajímavé je to, že ačkoliv nová strana ještě ani nevznikla a mluví se o ní pouze týden, už má podle průzkumu STEMu „jistá“ 3% voličů a dalších 16% voličů potenciálních. Dohromady má tedy potenciál získat skoro 20% voličů, což nebylo nikdy cílem těch, kdo o tomto politickém projektu přemýšlejí a podílejí se na jeho vzniku!

A kdo tedy má problém? Problém má KSČM a ČSSD, protože v prvním případě je nový politický subjekt v čele s Jiřím Paroubkem sympatický 43% jejích voličů a v případě ČSSD je to jen o 4% méně. Vedení ČSSD by se mělo oprávněně ptát, jak je možné, že skoro 40% jejích voličů uvažuje o volbě jiné levostředové strany.

Vysoká míra zájmu voličů KSČM o novou levostředovou alternativu by měla zajímat i všechny ty novináře, co stále ještě trpí antiparoubkismem a zároveň se považují za antikomunisty…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

catumbelan1

Petr Sedláček - 16.10.2011 10:41. Pod tato slova se klidně podepíši, i když vím, že to pěkně schytám!

heriot

Pane Sedláčku, o názorech Paroubka na nejrůznější společenská, politická i ekonomická témata toho bylo publikováno dost a dost. Bohatě to stačí na to aby si člověk, pokud chce, udělal ucelený obraz o tom, jakou politiku bude prosazovat. Jestli si tedy nedovedete představit politický směr jím zakládané strany, pak je to ovšem Váš problém a dokazuje to, co jsem opatrně zmínil.

Nemohu se totiž  zbavit dojmu, při vší úctě k Vám, že z Vás mluví prostě mediálně zpracovaný antiparoubkovec, což potvrzuje i Vaše tendenční charakteristika, která je slovo od slova převzata z našich mediíí....

Já osobně se Špidlou s jeho hodnocením vůbec nesouhlasím a naopak Špidlu považuji za člověka, který zklamal v mnoha očekáváních a nadělal ČSSD velké škody. Ten rozhovor mě v názoru na něm pouze utvrdil , a to nejen díky pasážím týkajícím se Paroubka, ale i díky celkovému jeho vyznění.

Co se týče Zemana, tak mu  jeho roli v minulých volbách také zazlívám, na druhou stranu nic není černobílé a kdyby se do parlamentu jeho uskupení dostalo, mohl to třeba být jazýček na váze, který by ČSSD umožnil sestavit vládu.

paysan

Pane Waltře i někteří ostatní. Nejsem pravicový volič a velmi mi záleží na tom, aby se kormidlo v naší zemi a nejen v ní pootočilo nejen doleva, ale aby bylo schopné nabrat kurz k celkové změně celého globálního hospodářského a politického systému. Pokud vím strana Jiřího Paroubka ještě nevznikla, svoje programové vize veřejnosti nenabídla a vy všichni už víte, že bude skutečnou levicí. Klobouk dolů před vámi, jasnovidci. Pokud jsem dobře slyšel, pak ve spojitosti s národními socialisty se nejčastěji mluví o Benešovi. Nevím, zda právě on byl skutečným levičákem. Vy asi ano.

A ještě k tomu "paroubkobijectví". Pletete se. V jeho hodnocení se shoduji s panem Špidlou (viz dnes zveřejněný rozhovor na webu iDnes). Jiří Paroubek je silná politická osobnost, má ale i stinné stránky (jako ostatně každý), mezi které bezesporu patří touha prosadit se za každou cenu, mít dominantní moc rozhodovat a také velká porce arogance.

Pro mne svým dlouhodobě plánovaným a pečlivě připravovaným odchodem z ČSSD (tak tomu bylo, byť se JP jistý čas snažil navodit pocit, že odchod mu byl vlastně vnucen a on improvizuje) překročil mez, asi jako svého času Zeman i s jeho neblahou rolí v posledních volbách, kdy jeho získaná procenta byly levici k ničemu, zatímco Nečasovi s Kalouskem dovolily sestavit vládu.

To je celé. Víc se k celé záležitosti vyjadřovat nehodlám, opakoval bych se.

heriot

Pane Sedláčku, Vy jste vůbec nepochopil podstatu věci a nebo pochopil a nevíte co vlastně chcete. Strana kterou založil Paroubek rozhodně není pro lidi, kteří mají s "Paroubkem problém". Ti si stejně volí pravici a pokud jsou takoví i mezi voliči ČSSD, ti by pak snad měli Paroubka za odchod chválit, nikoliv napadat....

Takže pokud volíte pravici, či jste příznivec ČSSD a s Paroubkem máte problém, měl byste jásat. Ale zdá se mi, že Vám do jásotu moc není, tudíž se domnívám, že jste pravicový volič, případně mediální masáží vytvořený "antiparoubkovec"který se začal obávat skutečně rozhodné levicové strany, kterou Sobotkova ČSSD tedy není ani náhodou.

Podbízení se pravici, jak to dělali a dělají mnozí politici ČSSD nikam nevede, to snad už vidí i slepý. Z toho důvodu přeji Paroubkovu projektu úspěch a rozhodně je takových mnohem více než 3%!

lenka-vaskova

Pane Sedláčku, je to tak, jak píšete. Pokud bude na levici více subjektů, české politice to v ničem neuškodí. Vemte si to tak, že když chce někdo volit levici a nechce z nějakého důvodu volit komunisty ani sociální demokraty, hodí do urny prázdný lístek anebo nejde k volbám vůbec. Popřípadě volí strany, o kterých ví, že se do sněmovny nedostanou, aby měl pocit, že splnil svou občanskou povinnost. Teď bude situace jiná, na výběr budou tři subjekty.

paysan

Paní Vašková, nejsme ve sporu. Souhlasím, že pravice hloupá není a je připravena minimálně zopakovat scénář z předcházejících voleb. Ovšem pokud se jí to zase podaří, bude to jen díky absolutní hlouposti voličů a nikoli Hašky, Sobotky, ba ani Paroubky! Lidé u nás skutečně zhloupli a ze všeho nejvíce se bojí. Ten strach jim nemám za zlé, hloupost ano. Když už nechtějí vyjít do ulic , například dnes v Praze demonstrovaly sotva dvě stovky proti hamižnosti politiků a nenažranosti finančníků, měli by volit podle svého rozumu a svědomí. Oni tak ovšem nečiní. Vždy se totiž najde nějaký účinný strašáktypu Řecka. Jak z toho ven? Snad jn tím, že sjednocená levice bude silněji, daleko silněji oslovovat voliče. No a tomu rozmýšky a přetahovasná nesvědčí. Snad se nepletu. 

lenka-vaskova

Vážený pane Sedláčku, polemika je samozřejmě třeba. V tomto směru je však třeba si uvědomit, že nově zamýšlená strana Jiřího Paroubka bude jedinou přirozenou koaliční stranou pro ČSSD. Proč mu za to házet klacky pod nohy ve smyslu výzev k rezignaci? Cožpak je ČSSD jedinou stranou u nás, která má na levici patent? To nemůže mít jiný koaliční potenciál než komunisty? Jiří Paroubek udělal z ČSSD nejsilnější stranu, pokud však v posledním roce strana měla nějaké úspěchy, lze to přičíst na vrub neschopné koaliční vládě, nikoliv charismatu představitelů ČSSD. Pane Sedláčku, je třeba si uvědomit, že pravice není hloupá a ač dneska z Bohuslava Sobotky či Michala Haška dělají všichni budoucí premiéry (o čemž osobně velmi pochybuji), skutečnost může být v roce 2014 úplně jiná. Podívejte se, jak to dopadá, když se semknou pravicové strany - jak u nás, tak na Slovensku. Levice - když je jedinou stranou - pak může mít třeba skoro 40% a není jí to nic platné. Nelíbí se mi, že když tady chce někdo začít s něčím novým, je za to kritizován, a to hlavně médii. Copak když Kalousek zakládal ODS II - TOP 09 - na něj někdo útočil stejně, jako na Jiřího Paroubka?

paysan

Omlouvám se za oběma dámám na této diskusi za to, že s nimi zlehka polemizuji. Je zajisté pravdou, že v čase, kdy byl Jiří Paroubek předsedou ČSSD krčili se za jeho zády mnozí, prakticky všichni. Někteří z nich ovšem jen proto, že je před sebe jednoduše nepustil. A ano i mě vadí, že současná opozice nejde Nečasově vládě důrazněji po krku. Verbálně ještě jakž takž, ba i mnozí její čelní představitelé se, ostatně stejně jako JP, účastní protestních občanských shromáždění. Potíž je, že ty demonstrace svolávají jiní. Jakoby parlamentní strana nemohla vyzvat své příznivce k projevu názoru na ulici, když ji už v parlamentu, vlivem rozložení sil, nikdo nenaslouchá! Pokud to zamýšlená strana národních socialistů - LEV 21 dokáže, sláva ji. Nicméně si pořád myslím, že lidé této země si zaslouží pořádnou změnu a ta není a nebude možná, pokud se vlevo nepotáhne za jeden provaz. Ona totiž přetahovaná svědčí jen Nečasům, Bártům, Kalouskům, či Drábkům! Vím, že to Jiří Paroubek ví, jenže svými počiny dělá opak. A to je škoda.

zenka

 

Od roku 1989 jsem vždy sympatizovala s ČSSD, ale v poslední době jsem (jak to říci mírně) čím dál více na rozpacích z vlažného postoje této opoziční strany, co se týče obrany voličů, proti  činnosti posledních dvou amorálních, asociálních a zlodějských vlád. „Opatřeními“ těchto vlád jsou lidé čím dál více ožebračováni a bohužel nikde zatím nevidět, vyjma odborářů, že by se někdo postavil do čela 90% občanů zhnusených z marasmu, do kterého nás zavedla vládnoucí squadra! Ono nestačí jen občas vystoupit s kritikou v parlamentě a již dopředu konstatovat, že se stejně nic nenadělá, protože vláda tam má většinu a odhlasuje si co chce! Sedět a čekat další dva roky než budou řádné volby je velice alibistické a pohodlné! A to platí nejen pro sociální demokraty, ale i pro komunisty! Proto pokud JP chce se svou novou stranou občanům skutečně pomoci, nelze jinak než mu držet palce a  podpořit ho! Určitě to nebude mít lehké – naše pravice se ho bojí jako čert kříže, a protože má velkou část medií „zprivatizovaných“, budou určitě zas národ masírovat pomluvami a lží jaký ten JP je ….(viz  např. nechvalně známá Kubiceho zpráva).

 

 

 

lenka-vaskova

Dobré odpoledne. Pane sedláčku, nebuďte směšný jako pan Sobotka. Byl to on, kdo se vždy krčil za zády Jiřího Paroubka a teď na něj spolu s Haškem plivou. To jsou mi tedy mužští! Pokud je hájíte, jste na tom stejně.

karel-nizbor

Pane Sedláčku, dovolím si Vám připomenout, že ÚVV ČSSD jednohlasně odsouhlasilo také program strany do krajských voleb. A dnes? Nemocnice Nový Jičín byla hejtmanem Palasem za hubičku pronajmuta panu Chrenkovi. Proč ÚVV jednohlasně nevyzvalo Palase, aby rezignoval na post hejtmana? Jediné, na čem se byli schopni dohodnout, je, že lídrem v MS kraji možná nebude Palas, ale jeho náměstek - tedy člověk, který svým hlasem také novojičínskou nemocnici pronajal. Prašť jak uhoď. Slovo ÚVV tedy nemá valnou váhu, pane Sedláčku...

paysan

Pěkné odpoledne pane Nižbore. Oba se shodujeme, že každý průzkum kulhá. Nicméně skutečnost, že ne každému styl Jiřího Paroubka sedí je očividná. Nemyslím si, že vadí jen příznivcům pravice, ostatně je vám už zajisté známo, že dnešní zasedání ÚVV ČSSD jednomyslně vyzvalo bývalého předsedu, aby odevzdal svůj poslanecký mandát. Jednomyslně. A reakce pana Paroubka? !Měli by i spíše poděkovat..." Kdo se chová racionálně a kdo iracionálně nechám na vás.

karel-nizbor

Pane Sedláčku, máte pravdu, průzkumy se dají interpretovat různě. Je zajímavé, že interpretaci deníku Právo považujete za správnou a všechny ostatní za špatné. Víte, pane Sedláčku, zajímalo by mě, kolik voličů ČSSD by mělo problém s předsedou strany Sobotkou či místopředsedou Haškem, pokud by se takový průzkum uskutečnil u nich. Snižující se popularita pana Sobotky je nepřímou odpovědí na tuto mou otázku, nemyslíte? A kolik voličů pravice by mělo problém s osobami pánů Schwarzenberga, Johna, Bárty, Kalouska, Nečase? Máte pravdu, průzkum ukázal, že mají někteří lidé s Jiřím Paroubkem problém. Zřejmě to ale veskrze budou voliči pravice - a o ty, myslím, Jiří Paroubek a jeho nová strana zájem nemá. Takže pokud kritizujete interpretace, buďte při této kritice alespoň trochu objektivní...

paysan

Vcelku dobrý pokus o takovou "správnou" interpretaci provedeného výzkumu. Hra s čísly je šálivá, vykládat se dá všelijak. Průzkum vystihl, že další levicová (nuikoliv ovšem středově levicová) strana by přízeň voličů získat mohla, odhalil však i to, co je v redakčním článku taktně zamlčeno, že problémem takové nové strany je však právě osoba Jiřího Paroubka. Výrazná část veřejnosti se k němu staví ostře odmítavě.