Průzkum YouGov: Velké vítězství Johnsona

johnson karikatura
28.11.2019 15:40
Podle průzkumu renomované britské agentury pro výzkum veřejného mínění YouGov by nadcházející britské parlamentní volby měla s velkým přehledem vyhrát konzervativní strana vedená premiérem Borisem Johnsonem. V šesti set padesáti členné Dolní sněmovně by na místo v minulých volbách získaných 317 křesel zasedlo nově 359 členů konzervativní strany. To by byl nejlepší volební výsledek konzervativců od vítězství Margaret Thatcherové v roce 1987.

Naopak labouristé by oproti roku 2017, kdy získali 262 křesel, dosáhli nyní na 211 poslaneckých mandátů. Skotští nacionalisté by získali 43 mandátů, liberální demokraté 13 a žádný mandát by nezískala strana brexitu. Agentura YouGov využila data z uskutečněných sto tisíc interview s respondenty uskutečněnými v průběhu sedmi dnů. Zajímavé je také to, kde získá konzervativní strana onen odhadovaný přírůstek čtyřiceti sedmi křesel: čtyřicet čtyři od labouristů a dvě od liberálů. Podle průzkumu by tedy labouristé ve volbách utrpěli veliké volební ztráty.

Ještě malá zajímavost, jak Johnson, tak jeho ministr zahraničních věcí Raab jsou podle agentury v ohrožení, pokud jde o výsledky jejich volby v jednomandátových volebních obvodech. Možná, že v tuto chvíli nejvíce zabírá na britské voliče Johnsonův slib, uskutečnit k 31. lednu 2020 odchod Británie z Evropské unie s dohodou. K dohodě, respektive k jejímu schválení Johnson ovšem potřebuje mít bezpečnou většinu ve sněmovně. Zdá se, že v tuto chvíli nejvíce Brity trápí krize plynoucí z brexitu. A ten kdo předložil nejpochopitelnější řešení, má velkou šanci být vítězem parlamentních voleb, které se uskuteční 12. prosince.

Na druhé straně Corbynovi již před minulými volbami v roce 2017 předpovídali velkou volební prohru a nakonec z toho bylo volební vítězství konzervativců pod vedení T. Mayové, ale bylo to vítězství poněkud trpké, neboť T. Mayová nezískala absolutní většinu v Dolní sněmovně a byla podporována mimovládní severoirskou unionistickou stranou a jejími poslanci.

Corbyn ve svých veřejných vystoupeních hovoří klidně a zanechává v posluchačích dobrý dojem. Během čtrnácti dnů, které do voleb ještě zbývají, se výsledky mohou posunout poněkud jiným směrem. Záleží na tom, do jaké míry se Corbynovi podaří mobilizovat aktuální vnitropolitická témata a přesunout debatu a zájem veřejnosti od brexitu k nim.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Mandát Borise Johnsona by byl v ohrožení pouze za předpokladu, že by drtivá většina voličů Liberálů, podle průzkumu všichni, přešla k Labouristům a to je velice málo pravděpodobné. I my středoevropané, kteří máme ten správný odstup, víme a cítíme, že jsou to volby o Brexitu. Jeremy Corbyn se otázce Brexitu úzkostlivě vyhýbá a jeho postoj je mlhavý. Horování pro vyjednávání o nové rozvodové smlouvě a následné referendum protahují Brexit o měsíce až roky a to je pro většinu voličů nepřijatelné.