První Scholzovo vystoupení v Bundestagu, také o povinném očkování

scholz bundestag
14.1.2022 10:36
Povinné očkování, minimální mzda, jaderná energetika nebo dálniční mosty, tak nový spolkový kancléř Olaf Scholz stoicky odvracel otázky poslanců v Bundestagu - ne každá odpověď je potěšila. Vzkaz od kancléře byl jasný, poznamenává ARD. Vládní průzkum začal rušivým manévrem poslanců Alternativy pro Německo ve znamení odporu proti opatřením Corona.

 Olaf Scholz si ho nevšímá a prostě začíná znovu – s cílem jako kancléř vyslat signál, že je pro povinné očkování. Rozhodnutím nenechat se očkovat nerozhodujete jen za sebe, říká jasně, ale také za 80 milionů dalších lidí. Je to jasný vzkaz i poslancům AfD, kteří nesmí usednout do pléna Bundestagu, protože nejsou očkovaní a zpočátku narušovali jeho projev a je to jasný vzkaz pro ty, kteří ještě nejsou rozhodnuti. Útoky křesťanské Unie, proč nedal do pohybu zákon o povinném očkování, pokud to pro něj bylo tak důležité, během následujících 60 minut několikrát odmítl a nad nařčením ze slabosti se jen usmíval.

Prohlásil že každý, kdo chce, tak ho také dostane. Věta, ke které je nyní přibitý a tím proto chce zřejmě v parlamentu ukázat vedení spolkového kancléře, poznamenala ARD. Protože mu opozice nic nedává, už dny slovně řídí semaforovou vládu a nenechává žádnou příležitost ke kritice, zvláště v boji s pandemií. Scholz naopak otevřel tento problém v posledních několika týdnech sliby o úspěchu očkování a plánech proti pandemii. Současně také přichází s novými čísly pro vládní průzkum: Chtěl by mít milion očkování denně. "Nechte se očkovat" je napsáno na vlajce města Kolína před hlavním nádražím během očkovací kampaně proti koronaviru a o povinném očkování se diskutuje, přičemž se objevuje několik variant.

Opozice přitom pokračuje ve svých výtkách a Scholz znovu a znovu stoicky opakuje, že jeho vláda téma povinného očkování připravila dobře, ale že je to prostě věc parlamentu. Osobně je pro nebyrokratické, štíhlé řešení bez velkých struktur, což zní z úst kancléře jednoduše a dobře. Přesto stojí před 736 poslanci, kteří jsou stále pro cokoli, jen ne se rozhodnut, jak se v tématu povinného očkování rozhodovat.

Scholz chce prokázat odhodlání – což by se tu a tam dalo zaměnit za aroganci, ale také ví, s kým rád debatuje a s kým ne. Nebrání se tedy jako člen levicové strany diskutovat na téma minimální mzdy a minipráce. Byl to přece Scholzův nápad, byl to on – nikoli strana Levice – kdo prosadil minimální mzdu. Jadernou energii popisuje jako energii včerejška, ale protože ji EU chce klasifikovat jako udržitelnou, dívá se dopředu: rychlejší plánování a schvalovací postupy pro čisté zdroje energie jsou nezbytné a je to také levnější. Scholz se nakonec stává mostařem, vysloví se pro stavbu churavějícího přemostění na A 45 a oznámí, že budou zkontrolovány všechny dálniční mosty. Musíte okamžitě podniknout kroky k nápravě toho, co je třeba opravit, říká.

ARD však varuje, že kouzlo startu semaforové koalice by se mohlo rychle vypařit, ať již jde o za povinné očkování, Nord Stream 2 či budoucnost jaderné energetiky. Ohrožuje ji stejný osud jako červeno-zelené koalici po jejím začátku v roce 1998, a ti, kteří začínají s velkými sliby, by se neměli divit, že jsou proti nim lhůty jejich naplnění. Mluví se o novém začátku a přesto to „frčí“, upozorňuje ARD, jako za časů velké koalice. Ostatně, kancléři je třeba přičíst k dobru, že při prvním vystoupení v parlamentu neměl problémy s hledáním slov na rozdíl od mnoha rozhovorů, kdy Scholz dělá dlouhé pauzy, aby neřekl nic špatného. Kancléř chce v koalici odvrátit nepříjemnosti a proto v Bundestagu potvrdil své odmítavé stanovisko k jaderné energii, ale jeho vláda v žádném případě neodpověděla jasným ne.

S ohledem na kontroverzní plynovod Nord Stream 2 se Scholz se skrývá za stanoviskem, že jde čistě o ekonomický problém. Slíbil novou zahraniční politiku založenou na hodnotách, ale už teď to vypadá bledě a nezaujatě, kdy zelená ministryně zahraničí Annalena Baerbocková chce, aby parlament prodloužil iráckou misi Bundeswehru, proti které přitom tvrdě bojovala v opozici. S ohledem na Čínu naopak nedokáže přesvědčit Scholze o mírném, diplomatickém bojkotu olympijských her. Probouzejí se vzpomínky na kuchařskou a číšníkovu logiku podřízenosti Gerharda Schrödera z roku 1998, kdy červeno-zelený „projekt“ začal s nadějí a pak ho rychle přivedl do reality spor o minipráce nebo mise NATO v Kosovu. Tehdy také kouzlo rychle zmizelo a takový osud ohrožuje i semaforovou vládu, uzavírá svou úvahu ARD.

Německý tisk přináší k postoji kancléře Scholze k očkování řadu komentářů. NEUE PRESSE z Coburgu poznamenává, že Scholz slíbil vedení bez kdyby, ale s příliš plnou pusou, jak je nyní evidentní Místo toho, aby vedl moudře, zbrkle vyhlásil zavedení všeobecného povinného očkování jako jeho osobní kampaň.. Pokud nepřijde nebo přijde příliš pozdě – veškerý nepopiratelný pokrok zmizí a bude politickým selháním, zdůrazňuje list.

TAGESZEITUNG stále vidí mnoho nezodpovězených otázek: "Povinné očkování je vážným zásahem do základních práv. Musí být přesné, nepropustné a věrohodné. Nic nebolí víc než spěch nebo vlastní časový tlak a ještě je potřeba mnohé vyjasnit. Měli by být očkováni všichni dospělí nebo jako v Itálii je povinné očkování pro seniory? Jak by měli být potrestáni ti, kteří odmítnou? Nebo znamená „nebyrokratický“ způsob zavedení povinného očkování, o kterém mluví Scholz, že vlastně žádná revize neexistuje? Ale k čemu je dobrý očkovací požadavek schválený se spoustou bubnování, kde je od začátku jasné, že se jen stěží bude kontrolovat, natož sankcionovat? Nevíme. Pochybný podnik," říká TAZ.

 FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG „kancléřův nepořádek" ohledně povinného očkování kritizuje. Scholz chce hlasování o tomto osvobodit od tlaku frakce. Přičemž je pochybné, že hlasování v Bundestagu povede k ‚pacifikaci‘ vyhrocené nálady, jak doufá. Skutečným důvodem ‚uvolnění‘ hlasování v parlamentních skupinách není ani otázka svědomí, kancléř prostě nemá v této věci žádnou většinu, vysvětluje FAZ.

 NEUE OSNABRÜCKER ZEITUNG naproti tomu chválí Scholze jako „šikovného taktika“: „Korona krize nám leze na nervy, ale jeden muž si zachovává chladnou hlavu: Olaf Scholz. Když byl poprvé vyslýchán členy Bundestagu , nový kancléř v klidu odpovídal i na provokativní otázky. Prošel zatěžkávací zkouškou v Bundestagu. Kdo ho stále podceňuje, měl by se co nejdříve zamyslet. Scholz brzy uznal, že povinné očkování je pro velkou většinu občanů naléhavý problém. ví také o mnoha úskalích, která s sebou nese tak dalekosáhlý zásah do práva na fyzickou integritu. A tak přivedl k odpovědnosti Bundestag místo toho, aby spolková vláda předkládala návrhy. Diskuse, která byla spuštěna, již nese své ovoce. mezitím se spíše mluví o lehkém očkování. Nemohlo by to platit pro všechny, ale pro starší 18 let nebo i nad 50 let.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.