Pussy Riot – užitečné idiotky

obrazek
31.8.2012 10:05
Letní okurková sezóna byla zcela ve znamení ještě do nedávna neznámé dívčí punk-rockové kapely Pussy Riot (překlad je nepublikovatelný), která se více než hudbou „proslavila“ souložením na veřejnosti a znesvěcením moskevského chrámu Krista Spasitele, symbolu ruského národa. Za výtržnosti a podněcování náboženské nesnášenlivosti byly členky kapely podle práva odsouzeny, načež západní žurnalisté zahájili zuřivou kampaň proti „zlému autokratovi“ Putinovi, který zřejmě řídí ruské soudy a určuje jednotlivé rozsudky.

Zda je výše trestu přiměřená či nikoliv si netroufám posuzovat, protože neznám ruský právní řád. Ale je třeba si uvědomit, že celá tato pseudokauza má v první řadě mezinárodně-politický rozměr s cílem pošpinit Rusko, vykreslit ho jako nedemokratický protiprávní režim a oslabit prestiž prezidenta Putina. Za tímto účelem se „křesťanský“ Západ vždy chopí jakýchkoliv prostředků, i pokud jsou v rozporu s jeho historickou tradicí, hodnotami a kulturními kořeny. Zasaďme si čin Pussy Riot do kontextu libovolné tzv. demokratické země – např. Izraele, USA, Polska nebo i České republiky. Pokud by někdo spáchal zmíněný trestný čin v jedné z výše jmenovaných zemí, dostalo by se mu takové mediální podpory a pozornosti? Zůstalo by znesvěcení synagogy nebo katolického resp. protestantského kostela bez trestu? O tom lze úspěšně pochybovat, když jsou v Česku posíláni lidé do vězení i za namalování tykadel politikům na plakátech. Mimochodem, nevzpomínám si, že by Vladimir Putin nebo Sergej Lavrov intervenovali do práce českých soudů a kritizovali rozsudek nad řidičem Smetanou.

Znesvěcení katolického kostela např. na protest proti amorálním církevním restitucím by farizejská česká média a vládní politici zajisté rázně odsoudili a pachatel by skončil před soudem – stejně jako v Rusku.

V druhé řadě je třeba stanovit meze lidských práv a demokracie. Je lidským právem člověka v kterékoliv zemi – v rámci vyjádření odporu vůči vládě a s ní spolupracující církví – znesvětit kostel? Je to projev demokratického chování? Mohli bychom se zeptat na názor kardinála Duky. Ačkoliv jsem ateistou a zásadním odpůrcem církevních restitucí, nikdy by mě nenapadlo vyjádřit svůj postoj tímto způsobem. O to víc mě zaráží názor lidovecké (sic) europoslankyně a prezidentské kandidátky Roithové, která si přihřála protiputinovskou polívčičku a Pussy Riot se zastala. Zvláštní jednání křesťansko-demokratické političky. Předvídatelně se zachoval ministr zahraničí Schwarzenberg – jeden z hlavních zastánců církevních restitucí. Na jednu stranu chce darovat církvím desítky miliard a na druhé straně schvaluje hanobení kostelů. U pravdoláskařů evidentně nenávist k Putinovi převyšuje obecné morální principy.

Je na místě poukázat na jednání Západu v rozporu s vlastními hodnotami, morálkou a kulturně-historickou tradicí. Západ vychází z křesťanských kořenů, v mnoha zemích vládnou křesťansko-demokratické vlády a v USA zachází křesťanský fundamentalismus až k absurditám v podobě popírání vědecky dokázaných zákonitostí. Přesto politici a novináři z USA a EU podporují islamistické rebely v Sýrii, jejichž cílem je zdecimovat tamní křesťanskou minoritu a hlasitě se zastávají ruských výtržnic, jež svými skandálními činy urazily miliony věřících. Za připomenutí stojí i osud iráckých křesťanů, kteří po násilném „transportu demokracie“ a propuknutí sektářského násilí byli masově zabíjeni a vyháněni. Tato politika je účelová, hloupá a neprozíravá a jednoho dne se proti svým tvůrcům obrátí. Položili si bystří žurnalisté otázku, jak by se s Pussy Riot v případě znesvěcení mešity vypořádali jejich velcí chráněnci – libyjští a syrští rebelové? Kulkou do týla v tom nejmírnějším případě…

Překvapivá byla i nepřiměřeně velká pozornost, kterou média této kauze věnovala – ČT 24 dokonce vysílala v přímém přenosu soudní proces. Koho to zajímá? V Rusku téměř nikoho, protože podle průzkumů většina občanů s verdiktem souhlasí a chování Pussy Riot odsuzuje nebo ignoruje. U nás tuto kauzu nafoukly pouze rusofobní sdělovací prostředky, které vyburcovaly hrstku mladých lidí považujících happeningy proti Putinovi za trendy a cool záležitost. Ve skutečnosti je to stejně bezobsažný kýč jako každoroční vyvěšování tibetské vlajky. Ve stejné době, kdy jsme byli z televizních obrazovek unavováni touto obscénní kapelou, bahrajnská policie brutálně zmlátila šestnáctiletého chlapce, jenž v důsledku mnohačetných zranění zemřel. To už se však ve zprávách neobjevilo. Stejně tak byl zamlčen květnový verdikt válečného tribunálu v malajsijském Kuala Lumpur, který obvinil George Bushe ml., Dicka Cheneyho, Donalda Rumsfelda a další z válečných zločinů. Proč nebyl tento proces také přenášen živě?

Pussy Riot posloužily falešným západním moralistům jako užitečné idiotky – jejich prostřednictvím mohou zas chvíli kopat do úhlavního nepřítele číslo jedna – Vladimira Putina. O kauzu jako takovou, její obsah a podstatu nejde ani v nejmenším. Stejné je to i s případem Tymošenková – nikoho skutečně nezajímá, kolik peněz zdefraudovala, jakých zločinů se dopustila a jak poškodila Ukrajinu. Podstatné je, že praktikovala prozápadní politku a proto ji euroamerická média a politici blahořečí. Na oba tyto případy lze nahlížet optikou legendárního Johnsonova výroku „Jsou to bastardi, ale naši“.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Krajtl

Znesvěcení katolického kostela např. na protest proti amorálním církevním restitucím by farizejská česká média a vládní politici zajisté rázně odsoudili a pachatel by skončil před soudem – stejně jako v Rusku.

 

Uvidíme ;-D

 

http://tinyurl.com/CzechPussyRiot

novotny

Punk jaksi k demokracii patří, to asi zatím v Rusku nechápou. Že je zavřeli, ještě více tyto rebelky proslaví, to také k punku patří.  Myslím, že si to užívají, že je o ně ve světě takový zájem.

antoninsebek

Já bych přehlédl a amnestoval onu malou a nefunkční odbočku k novému kardinálovi a pak mohu uvést, že s článkem souhlasím. A k obohacení obsahu bych dodal jednu zajímavou skutečnost. Věnoval jsem dostatek času přímému přenosu z vynesení rozsudku. V něm bylo několikrát opakováno, že onu modlitbičku k Blahorodičce stran V.V.Putina "umělkyně" nestihly přednést!!! Byly přítomnými zadrženy dříve. To jest, že ona pasáž byla pro potřeby medií do záznamu nějakým ajťákem dodatečně "umělecky přivtělena". Takhle je to možné vydávat za politický protest a rozsudek za pomstu ruského prezidenta  "rozverným číčám" (pokusil jsem se o nejméně závadný překlad). Soud několikrát dokumentoval, že všechny body "uměleckého přednesu" byly podrobně předem konzultovány.

Nepochybuji o tom, že milé dámy v ťurmě sní o celosvětovém uměleckém turné, které bylo slíbenou odměnou za jejich utrpení. Jak prohlásil klasik, i tady "jde o peníze až na prvním místě".

schlimbach

Čemu se divit pane Kosino? Vždyť jsou to stejně jako ty holky jen obyčejní tupí užiteční idioti, kteří pevně uvázáni na provázcích svých loutkovodičů masakrují zájmy a svobodu svého vlastního národa -(