Putinovi protikandidáti mohou jen překvapit

obrazek
29.2.2012 11:19
Kampaň před ruskými prezidentskými volbami, které se uskuteční 4. března, vrcholí. Ve velkých městech probíhají mítinky všech pěti kandidátů. Největší podpoře se těší současný premiér Vladimir Putin, který má podle aktuálních průzkumů velkou šanci být zvolen již v prvním kole s necelými šedesáti procenty hlasů. 27. února byly zveřejněny poslední tři ratingy prezidentských kandidátů, které shodně potvrzují, že druhé kolo voleb se téměř jistě neuskuteční.

Tato tendence je patrná od poloviny ledna, odkdy Putinův rating vykazuje stabilní růst – začínal na 42% a nyní dosahuje 54%. Preference rostou i Michailu Prochorovovi, jenž začínal přibližně na jednom procentu a nyní by jej volilo 6% voličů. Ostatní tři kandidáti si udržují již dva měsíce stejnou podporu.

Vítěz je předem znám a ostatní tak mohou jen překvapit. Prochorov už předstihl lídra Spravedlivého Ruska Sergeje Mironova se 4% a zůstává na čtvrtém místě. Ve hře je možnost, že nakonec bude triumfovat i nad dosud třetím předsedou Liberálně demokratické strany Vladimirem Žirinovským s 8% hlasů. Nezávislého oligarchu Prochorova mohou protiputinovsky zaměření a pravicově orientovaní voliči vnímat jako jedinou rozumnou alternativu. Druhé místo si stabilně drží šéf komunistů Gennadij Zjuganov s preferencemi okolo 15%. Zjuganov a Žirinovskij jsou veteráni prezidentských voleb, kteří však dokážou oslovit jen úzkou skupinu voličů svých stran. Oba reprezentují krajní póly politického spektra. Zjuganova volí nostalgici po sovětské éře a excentrického avanturistu Žirinovského podporují nacionalisté, tesknící po velikosti a slávě carského impéria. Od Putina je dělí propast více než čtyřiceti procent hlasů a je to vidět i na jejich mítincích, kterých se pravidelně účastní odhadem dvě tisícovky lidí.

Analytici se shodují, že jediný problém, kterému může Putin čelit, je demobilizace jeho elektorátu. Proto musí své voliče přesvědčit, aby se k urnám dostavili a nespoléhali na to, že má zvolení jisté a jejich hlasy nejsou potřeba. Opozice svými pochybnými aktivitami placenými ze zahraničí však sama sobě prokazuje medvědí službu, protože Putinovi stoupenci se okolo něj nakonec ještě více semknou. Rusové se totiž bojí nestability a v současném premiérovi vidí garanta dosavadního kurzu. Ač se to mnohým rusofobům nelíbí, většina národa si uvědomuje, že Putin je velmi schopný lídr, který dokáže zemi efektivně spravovat, hájit její zájmy v zahraničí a přitom vystupovat pragmaticky a umírněně. Byl to on, kdo vyvedl Rusko z chaosu jelcinovské éry, vrátil národu sebevědomí a přivedl jej zpět do koncertu velmocí. Mezi ostatními kandidáty jednoduše nemá konkurenci. Na popularitě mu jistě přidalo i odhalení plánovaného atentátu. Mítinku Putinových stoupenců na moskevském stadionu Lužniky se 23. února zúčastnilo odhadem až 130.000 lidí, kteří přišli podpořit jeho politický kurz a demonstrovat odpor proti silám, snažícím se rozvrátit stát. Putin zopakoval tezi o nepřípustnosti zasahování vnějších sil do politického procesu uvnitř země. Stejně se vyjádřili i stoupenci hnutí Podstata doby, kteří zorganizovali demonstraci proti tzv. oranžové hrozbě, resp. pokusu o „import demokracie“ do Ruska ze zahraničí.

Vladimir Putin ve svých předvolebních článcích komentuje i zahraničně-politické události. Věří, že světová bezpečnost se dá zajistit pouze spolu s Ruskem a nikoli pokusy o jeho „potlačení“, oslabení jeho geopolitických pozic a poškození jeho obranyschopnosti. Doufá, že USA a ostatní státy přihlédnou k tristním libyjským zkušenostem a nebudou se pokoušet o silový scénář v Sýrii. Rovněž nevyloučil, že cílem tzv. arabského jara může být nové přerozdělení trhů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Děkuji za reakci. Venezuelu jsem četl, to samé o propojování států Jižní Ameriky. To pro mne bylo naprosté novum. Island a Irsko jsou velice zajímavé, protože od vynášení do "nebes" v době před 4-5ti roky některými "velikými odborníky" na makroekonomiku najednou jakoby se slehla zem. Podařilo se mi zhlédnout dokument o vývoji Islandu po totálním krachu, ale to bylo velice pochmurné a na hraně bezvýchodnosti. Na VaVě jsou Vaše blogy nepřehlédnutelné, stejně tak i pana Fialy, Frosta. To vždy nastane oživení. Příjemný závěr týdne a též víkend. Zdravím

kosina

Některému z Vámi zmíněných států se určitě v brzké době budu věnovat. O Venezuele jsem naposledy referoval v blogu "Americko-venzuelské vztahy na bodu mrazu". Nyní mám připravené ke zpracování materiály o Islandu. Během příštího týdne z toho snad bude další článek. Každopádně pravidelně sledujte Vaši věc. Děkuji a přeji příjemný den. 

Vladimír Štingl

Pane Kosino, dobrý večer. Přízeň máte jednoznačnou a trvalou. Prozatím jsem nenašel nic, co by kolidovalo s mými názory, zkušenostmi a pohledem na okolní svět. Dnes, bohužel, již nemám  přístup k informacím, které byly důvěryhodné a nezkreslené (z mého pohledu)  i v době pravdoláskařské totality a  dalšího "škarpoidního" prezentování problematiky a zkreslování až do dnešního dne.... Ať se daří a ozvu se nad dalším tématem. Co takhle Island, Irsko, Venezuela, Brazílie...??? Díky. Zdravím Vás.

kosina

Zdravím Vás, pane Štingle, a děkuji za přízeň :-)

Vladimír Štingl

Dobrý den, pane Kosino. Ještě, že zde jsou Vaše blogy k dispozici. Velice to vítám, protože naše "mediální sféra" je na můj vkus "příliš objektivní"... Naštěstí již záhlaví vypovídá o stavu před volbami v Rusku: "protikandidáti mohou.....". Pro Rusko evidentně velice dobře, že ve skutečnosti nemohou a šanci mají nulovou. Chaos v Rusku už byl, snad i končí, a význam jaký to má pro Evropu nelze docenit - bez energií, surovin a dnes neexpanzivní zahraniční politiky ("geopolitických zájmů", jak jeden z komentátorů glosoval ve srovnání s americkým agresivním imperialismem) již dnes katastrofa "přecivilizované Evropy" - klidné plně funkční Rusko je nenahraditelné. Zdravím.