Radim Valenčík: Co přinesou velké německé volby 24. 9.?

merkel schulz
10.9.2017 07:33
Velmi brzy, za několik dní, v neděli 24. září se budou v Německu konat velké volby, tj. volby do Spolkového sněmu, které podstatným způsobem rozhodnout na delší dobu (patrně čtyři roky), co se v dané zemi bude odehrávat.

Podívejme se nejdříve na očekávané výsledky dle oficiálních informací, poté si řekneme něco o zvláštnostech těchto voleb a dalších podstatných aspektech.

Dle naší Wikipedie se očekávají následující výsledky:

Předvolební průzkumy na začátku roku 2017 předpokládaly opět vítězství dvojice CDU/CSU, ale s propadem ze 41 % někam do okolí 35 %. I druhá koaliční strana, Sociální demokraté, si podle nich měla pohoršit, z 25 % na přibližně 22 %. U Levice i Zelených se shodně očekával zhruba o jedno procento vyšší zisk, tedy každá ze stran by získala 10 %. Nejvýraznější vzestup měla podle průzkumů zaznamenat Alternativa pro Německo, která získala v roce 2013 jen 4,7 % a nově by měla dosáhnout až na přibližně 14 % hlasů. Ostatními stranami je ovšem vnímána jako krajní a má tedy velmi malý koaliční potenciál.

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C4%9Bmeck%C3%A9_volby_do_spolkov%C3%A9ho_sn%C4%9Bmu_2017

Německá Wikipedie aktualizuje výsledky každý týden a lze z ní vyčíst podrobnější informace, viz:

https://de.wikipedia.org/wiki/Bundestagswahl_2017

Vývoj preferencí v posledních týdnech dle jednotlivých agentur:

Nejnovější výsledky a rozdíly oproti předcházejícím

Grafické vyjádření dlouhodobého vývoje s rozptylem dle jednotlivých agentur:

Všechny tři typy údajů doporučuji pravidelně sledovat, bude to ještě zajímavé.

K tomu několik poznámek:

1. Celý mediální mainstream v Německu sugeruje pro našeho občana neuvěřitelně omezujícím (nedemokratickým) způsobem německému divákovi, že má jedinou alternativu: Buď CDU-CSU (Unii), nebo SPD (sociální demokraty). Např. byla jen jedna předvolební debata a do ní byli připuštěni jen Merkel a Schulz. (U nás by něco podobného patrně nebylo možné.)

2. Při "preparaci" německých voleb se návazně na zásadní omezení výběru (tvrdé diskriminaci zejména AfD a Linke) využilo toho, že k prosazení Merkel byla zvolena taktika: proti špatnému (vydíratelnému, zdiskreditovanému, vyčichlému a selhávajícímu) postavit ještě horší, a to ve všech směrech a podle všech parametrů (Schulze) . To v dějinách nemá obdoby, povede to ke složitému vývoji po volbách, nehledě na to, že SPD, která tuto hru připustila, utrpí tak těžké ztráty, že ohrozí své postavení jako jedné ze dvou dominantních stran a dokonce i svou dlouhodobější perspektivu.

3. Německo za to zaplatí nepředvídatelný vývojem v některých spolkových republikách (jak jsem říkal již dříve, hrozí, že Merkel rozvrátí nejen EU, ale i Bundes).

4. Je pravděpodobné, že SPD oproti stávajícím preferencím v reálném výsledku ještě o 3-5 % poklesne, AfD 2-3 % získá a patrně Linke též 1-2 %.

5. Na hru prefabrikátorů voleb "nelaternativost" (buď budete mít Merkel, anebo si vychutnáte Schulze) doplatí i Svobodní a Zelení, kteří budou po těchto volbách již jen živořit.

6. Především se však ukazuje (a to by mělo být velké poučení pro nás), že seriózní a účinný odpor vůči slouhům současné rozpadající se globální moci se neobejde bez dobré teorie, která by dokázala "alternativce" sjednocovat, umožnila jim srozumitelně veřejnosti vysvětlit, o co jde, umožnila jim prezentovat se jako kvalifikovaná síla schopná zvládnout i správu země, přesněji nápravu stavu . K tomu má AfD i Linke hodně daleko. Proto také nezamezí setrvačnému pokračování úpadku stávajícího institucionálního systému a zvyšování rizik budoucího vývoje Německa i celé EU.
 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.