Rakouko uvolňuje protiepidemická opatření

obrazek
1.6.2020 11:32
Rakouská spolková vláda v pátek oznámila další uvolnění opatření proti koronaviru od 15.června. Uzavírací hodina v gastronomii se změní místo v 23.hodin na jednu hodinu ranní, požadavek nošení ústěnek bude platit pouze ve třech oblastech. Povinnost karantény navíc končí téhož dne, když do Rakouska budou moci vstupovat vybrané země.

Dohody již existují s Německem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem. Od poloviny června by mělo dojít k úplnému otevření hranic bez kontrol. Lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz vedl rozhovory se sousedními zeměmi a téměř všechny z nich již schválily společné řešení. Situace v Itálii je však nejobtížnější, ale i zde se však snaží o rychlé nalezení společného řešení.

V pátek již byly podniknuty velké kroky k uvolnění situace. Mohly se otevírat hotely, penziony, kempy a přístřešky, lanovky, vleky a výletní lodě, stejně jako fitness studia. Začátek sezóny venkovních bazénů odpovídal nízkým teplotám a termální lázně měly také první otevírací den. Nyní se mohou některé kulturní akce konat a vídeňský Práter hosty znovu vítá. Všude musí být dodržovány hygienické předpisy a předepsané vzdálenosti.

Nebylo zatím ohlášeno uvolnění, pokud jde o noční život. Spolkový vicekancléř Werner Kogler za Zelené dodal, že není záměrem jej omezovat obnovení činnosti jejích zařízení může však trvat až do zimních měsíců. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober za Zelené upozornil, že vše závisí na vývoji pandemie. V Rakousku byla opatření přijata v první fázi ve správný čas. Za posledních 24 hodin se v Rakousku vyskytlo jen 27 nových infekcí, současně se zotavuje 61 lidí. - byly provedeny čtyři větší otevírací kroky, například s otevřením škol. Dosud nebyly zjištěny žádné negativní důsledky. Znovu se odvolal na osobní odpovědnost lidí. Nyní bylo dosaženo bodu, kdy ústěnky od 15. června budou se nosit pouze ve veřejné dopravě, ve zdravotnictví včetně lékáren a v službách ve kterých nelze zajistit udržování minimální vzdálenosti jako v kadeřnictví.

Už nemusí se používat ústenka v maloobchodě, ve škole, v gastronomii ani v cestovním ruchu. Stručně řečeno, vláda doporučuje nošení této ochrany v davech občanů a kde se nachází příliš mnoho nekontrovatlných cizinců.

Lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer následně uvedl, že pandemie způsobila také „absurdní jevy“. Došlo k útokům na policisty, z nichž některé způsobily vážné nehody. Hustota kontroly proto byla nyní zvýšena. Veliké znepokojení bylo zaznamenáno zvýšeným antisemitským případům, kterým dochází Rakousku , kdy za posledních pěti let se zdvojnásobily. Polovina případů přitom pochází z pravicově extremistického zázemí. Jak upozornil generální tajemník izraelské kultovní společnosti Benjamin Nägele na rostoucím počtu se podílí i současná koronavirová krize. Především že se v občanské společnosti zvyšuje protižidovská nenávist vyvolávaná tvrzením, že na ní se přiživují židovští finančníci“.

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.