Rakouská koaliční jednání ve finále

rakousko vlajka
30.12.2019 09:17
Rakouské koaliční jednání mezi lidovci a Zelenými se dostaly do rozhodující fáze a stojí těsně před úspěšným zakončením. Dohoda podle posledních informací by mohla být představena již 2. ledna a pět dní poté ustavená životaschopná nová rakouská vláda. To oznámili šéfové obou stran - za lidovce Sebastian Kurz a ze Zelené Werner Kogler - v neděli po třídenním přerušení intenzivních jednání v důsledku vánočních svátků. Stalo se tak poté, co rozhovory v Zimním vídeňském paláci Evžena Savojského se „dostaly do rozhodující fáze“ a budou intenzivně pokračovat ještě do Nového roku.

Kurz přímo prohlásil, že se dívá na celou situaci s velkým optimismem, že koalice se Zelnými je v zásadě možná a může být definitivně uzavřená. Obsazení jednotlivých ministerských míst bude provedeno teprve na závěr jednání, kdy bude dohodnut konečný text koaliční dohody. Šéf Zelených Kogler k tomu dodal, že snaha obou stran je nastolit „novou politickou kulturu“. Samozřejmě důležitým tématem je ochrana ovzduší a klimatu s konkrétními závěry. Velká pozornost bude věnována současně k rozvíjení transparentní svobodné výměně názorů. Zelení chtějí schvalovat koaliční dohodu na svém mimořádném sjezdu v Solnohradu za účasti tří set delegátů, zřejmě příští sobotu.

Zatím tisk spekuluje o obsazování ministerských křesel. Podle nich má být vytvořeno pro Zelené ministerstvo infrastruktury, kde bude agenda týkajícího se životního prostředí a energie. Dále pak rezort zdravotnické a sociální péče, spravedlnosti, kultury a sportu a vicekancléřem by se stal šéf Zelených Kogler. Lidovci vedle spolkového kancléře Kurze by spravovali rezorty financí, vnitra, hospodářství, zemědělství a vzdělání, jakož obrany i zahraničí. Vláda by mohla být představena již ve čtvrtek. Objevují se již i různá jména ministrů jako za Zelené Leonory Gewesslerové pro infrastrukturu, nebo lidovců Gernot Blümela a Karl Nehammera pro finance a vnitro. Vše údajně směřuje k tomu, aby spolkový prezident mohl v úterý 7. ledna převzít ústavní slib nových členů tyrkysově modro zelené vlády.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Velmi pikantní rakouský guláš! Už se těším, jak asi dlouho může vydržet spojenectví klasické, konzervativní, katolické strany s levicovými, zelenými blázny. Očekávám první vládní krizi za měsíc, maximálně dva!