Rakousko je proti stanovení uprchlických kvót

seemann
19.1.2018 08:59
Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz rozhodně vystoupil při berlínských jednání s Angelou Merkelovou proti stanovení uprchlických kvót. Nenamlouvejme si, že tím vyřešíme uprchlickou otázku, prohlásil nejmladší evropský premiér. Řešení tohoto problému vidí v ochraně vnějších hranic Unie a pomoci na místě jeho vzniku. Rozhovory s vrcholovými německými představiteli se konalo v rámci jeho cest, když před tím jednal již s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, byl v Bruselu a teprve poté v Berlíně, což dříve nebylo zvykem. V popředí bylo rakouské předsednictví Evropské unie v polovině roku, kdy je převezme od Bulharska. Jak prohlásil Kurz, bude právě ve finále jednání o Brexitu a stanovení příštího rozpočtu Unie. Současně rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová zavítala do Sofie když před tím již jednala v Bratislavě a Budapešti.

Při jednáních do popředí se dostala i důvěryhodnost Rakouska jako člena Unie kdy zde vládne koalice konzervativních lidovců s pravicově populistickými Svobodnými. Kurz hájil černo-tyrkysově modrou koalici protože se mu podařilo prosadit do vládního programu, že se hlásí k právním zásadám Evropské unie. Hranici zde tvoří jasně trestní právo a pak je zde ještě svoboda názoru, ujišťoval. Merkelová svého hosta upozornila, že její vláda bedlivě sleduje jak se tato koalice s populisty osvědčí.

Němečtí komentátoři poukazují, že situace se v Evropské unii změnila od doby, kdy na začátku století kvůli obdobné koalici bylo Rakousko bojkotováno. Nyní si již zvykla na autokraty jako je maďarský premiér Viktor Orbán, nacionalistický polský konzervativec Jaroslaw Kaczyński a švédská vládní koalice s pravicovými populisty.

Nechává je v klidu, že ve stejnou dobu proběhla ve Vídni mohutná demonstrace proti Svobodným a že rakouská židovská obec oznámila jejich bojkot. Ani je nevzrušuje že v Evropském parlamentu , který právě zasedá jsou europoslanci Svobodných ve stejné frakci s pravicově extremistickou Le Penové Front National a Geertem Wildersem a jejich šéf právě nyní obdržel záslužný řád za podporu separatického vedení Republiky srbské. Merkelová oslabena vlekoucí vládní krizí není pro Kurze tak důležitá jako u jeho předchůdců. Letité úzké spojenectví mezi oběma zeměmi je minulostí. Rakouský kancléř nyní hledá nové partnery v Evropě, s kterými může prosazovat svou novou politiku za účasti populistů.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jan Kopecký

"Kurz? Ten si dá ráno předložit výzkumy veřejného mínění, a pak říká to, co chce většina. Ale protože nevíme, jaká bude situace, nálada zítra nebo pozítří, nevíme ani, co plánuje, co udělá. A to považuji za nebezpečné, tuhle nevypočitatelnost. Ale ještě nebezpečnější je – jsem o tom přesvědčen – že když se „duch doby" přesune silně doprava, půjde s tímto proudem, a tu sílící pravicovou atmosféru bude ještě posilovat."

Žiji ve Vídni 35 let a tato slova Roberta Menasseho mohu beze zbytku podepsat.