Rakousko jedná o nákupu Sputniku V

sputnik v
31.3.2021 10:37
Ruská vakcína proti viru Covid-19 „Sputnik V“ se pro Rakousko vzhledem k nedostatku očkovací látky evidentně stává stále více skutečnou možností. Na to odkazují zprávy o probíhajících jednáních, kdy podle státní agentury APA jde o dodávky milionu ruských vakcín pro Rakousko do léta. Zelený spolkový ministr zdravotnictví Rudolf Anschober v úterý uvedl, že „jsou v současné době zkoumány všechny možnosti“, aby se umožnilo širší populaci získat co nejrychleji přístup k této vakcíně, která je účinná a bezpečná.

Zatím není stále jasné, kdy by mohl být Sputnik V schválen v EU, na začátku tohoto měsíce však EMA oznámila zahájení postupného schvalovacího procesu, který lze zrychlit. Ruský fond přímých investic RDIF, který je odpovědný za prodej Sputnik V, neočekává, že by schválení EMA bylo však příliš rychlé a jeho šéf Kirill Dmitriev nedávno hovořil o schválení „pravděpodobně po červnu“. Pak by mohl „dodat přibližně 100 milionů dávek pro 50 milionů lidí v EU do tří nebo čtyř měsíců“. Zda však Rakousko, stejně jako Maďarsko, schválí Sputnik V samo, není stále jasné. Pokud je uzavřena smlouva s Ruskem, je možná i jedna z možností předčasného dodání a skladování vakcíny až do schválení EMA. Podle APA se spolkové kancléřství odvolává na již podepsanou dohodu s Ruskem, ke které přístup má rovněž rakouský zdravotní úřad. Podle informací se bude jednat o dodání 300 000 vakcín v dubnu, 500 000 v květnu a 200 000 na začátku června.

Spolkový kancléř Sebastian Kurz telefonoval již 26. února ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a hovořili spolu o možných dodávkách ruské vakcíny do Rakouska. Od té doby také proběhlo několik videokonferencí a telefonních hovorů s ruským velvyslancem v Rakousku Dmitrijem Lyubinskim za účasti ministerstva zdravotnictví . Kurz až doposud vždy uváděl, že předpokladem pro dodání do Rakouska je schválení ruské vakcíny ze strany EU. Ve svém úterním prohlášení kancléř ale uvedl, že s vakcínou by neměly být „žádné geopolitické blinkry“, jediná věc, na které záleží, je, zda je vakcína účinná a bezpečná, ne to, odkud pochází. Od února došlo k úspěšnému jednání s ruskou stranou, za což je velmi vděčný, uvedl Kurz, který dodal, že pokud Rakousko obdrží další milion dávek vakcíny, byl by možný dřívější návrat k normálu a mohli bychom zachránit mnoho životů a záchranu pracovních míst.

Opozice však postup tyrkysově-zelené koalice lidovců a Zelených kritizuje. Šéf pravicové FPÖ Norbert Hofer uvedl, že již o nákup ruské vakcíny požádal počátkem února, ale vláda opět neučinila správné kroky. Mluvčí liberální NEOS pro zdraví Gerald Loacker požadoval, aby Sputnik nebyl v Rakousku naočkován bez pozitivního schvalovacího procesu, protože by to údajně narušilo důvěru obyvatelstva a dlouhodobě ohrozilo pokrok v očkování v Rakousku. Kdyby se vláda na podzim nevzdala 1,5 milionu dávek Johnson & Johnson, nemusela by podnikat takové akce. Rakouská lékařské asociace ale konstatovala, že její žádost na získání ruské vakcíny proti Covid-19 padla na úrodnou půdu, Prezident asociace Thomas Szekeres zdůraznil, že mezinárodní zkušenosti ukazují, že přípravek Sputnik V je bezpečný a efektivní.

Kurzovo úsilí o získání Sputniku bylo nyní posílené včerejším video jednáním německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s šéfem Kremlu Vladimírem Putinem ohledně kooperativy při výrobě vakcín včetně Sputniku V jako východiska, aby Evropa měla dostatek protikoronové vakciny.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.