Rakousko neustupuje od povinného očkování

rakousko covid
7.1.2022 12:37
Nový lidovecký spolkový kancléř Karl Nehammer se chce povinného očkování držet i přes diskusi o jeho právní přijatelnosti, a to s ohledem na bující variantu Omikronu. „Očkování bude povinné, všichni odborníci se shodují na vysokém ochranném účinku proti Omikronu a případným hospitalizacím,“ citoval kancléř pro „Kronen Zeitung“.

Ve čtvrtek večer na ORF spolkový ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein ohlášená opatření na potlačení vlny Omikronu hájil. Je důležité zabránit všeobecnému uzamčení a chránit kritickou infrastrukturu - prostřednictvím uvolněných pravidel karantény, přičemž povinné očkování od února je „zafixováno“, prohlásil za Zelené. Předsedkyně opozičních sociálních demokratů SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová učinila podobné prohlášení v rakouské televizi jako stanovisko ke kritice šéfa Svobodných FPÖ Herberta Kickla. 

Přeočkování především chrání z 90 procent před pobytem v nemocnici a z 95 procent před jednotkou intenzivní péče, argumentoval Nehammer pro smysl povinného očkování, o jehož implementaci v současné době probíhá diskuse „plnou rychlostí“. Kickl kritizoval kancléřovo „železné lpění“ na „povinném očkování“, protože to prý „není právně ani lékařsky udržitelné. Čím méně účinné je toto očkování proti koron viru, tím tvrdohlavější je vláda prosazuje a svým postojem dokazuje, že ji nejde o blaho populace, ale o paternalismus. a rozdělení společnosti.“ - řekl šéf pravicové FPÖ.

Rendi-Wagnerová na to reagovalo otázkou - jaká je alternativa k očkování? „Musím se nechat očkovat," řekla na ORF, protože pokud se nyní diskutuje o tom, že kvůli omikronové vlně to již není nutné, předpokládá to, „že člověk nechá virus proběhnout, s vysokým počtem onemocnění, plnými nemocnicemi a mnoha úmrtími. Rendi-Wagnerová, které je lékařka, prohlásila, že „tato strategie je špatná a z lékařského i etického hlediska neospravedlnitelná, protože jde o riskantní hazardní hru kde všichni platíme vysokou cenu."

Připomínky, které byly dosud obdrženy, je třeba brát vážně a v případě potřeby návrh upravit. Vyslovila se pro sankční mechanismy spojené s platem, ale je proti vězení v případě porušení povinnosti nechat se očkovat. Mírné pochybnosti vyjádřil její stranický oponent hejtman Burgenlandu Hans Peter Doskozil. Téma povinného očkování se na spolkové úrovni trochu hroutí," řekl vedoucí politik SPÖ.

Šéfka liberální NEOS Beate Meinl-Reisingerová požadovala, aby s ohledem na znalecká vyjádření musely být lékařské a tím i právní účinky Omikronu rychle předloženy na stůl a otevřeně projednány. NEOS se již dříve vyslovil pro povinné očkování. Debatu o povinném očkování s ohledem na Omikron inicioval na ORF Gerald Gartlehner, vrcholový epidemiolog z „Danube University Krems“. Prosazuje názor, že omikronem bude populace imunizována v rozsahu, „jak jsme to nikdy předtím neměli“. Povinné očkování tedy musí být z tohoto nového hlediska „pravděpodobně přehodnoceno“. Posuzování stále probíhá, ale zákon o povinném očkování by měl v příštích týdnech projít parlamentem.

Právní argumentace pro povinné očkování podle současných informací podle ORF vychází z předpokladu, že značně snižuje riziko závažných onemocnění a tím odlehčuje nemocnicím a zdravotnímu systému. Vzhledem k tomu, že varianta je pro očkované lidi nakažlivější a mohli by také šířit virus, je smysl opatření stále spornější, uvedl ústavní právník Heinz Mayer. Namísto zavedení povinného očkování od 1. února, jak se dříve plánovalo, by mohlo být vhodnější zákonem dát ministru zdravotnictví možnost takové nařízení nařídit kdykoli, řekl Mayer.

Známý právník Karl Stöger rovněž na ORF připustil, že by Omikron mohl mít důsledky i pro právní ospravedlnění povinného očkování, pokud by „vysoká úroveň imunity Omikronu v populaci byla ekvivalentní nebo vyšší než vakcinace," řekl Stöger, který za Covid Crisis Coordination radí spolkové vládě. Upozornil, že mohou následovat i další varianty a je „veřejný zájem je zvážit“. Infektiolog Herwig Kollaritsch, rovněž člen státního Covid Crisis Communication a National Vaccination Committee, v rozhovoru nevěří, že povinnost očkovat vlnou Omikronu je zastaralá. Povinné očkování je ale třeba vidět za jiných podmínek než dosud: „Jde o to, abychom se v populaci dlouhodobě vyhýbali zátěži nemocí a na opatření musíme myslet dlouhodobě, protože určitě přijde.

Sociální partneři pak jsou názoru, že „v žádném případě nejsou vyčerpány všechny prostředky“, upozorňuje ORF. Vyzývají politiky, aby analyzovali, zda je zásah do základních práv spojený s povinným očkováním stále přiměřený – „nebo zda lze cíle dosáhnout i mírnějšími prostředky“. Podle „Salzburger Nachrichten“ chtějí sociální partneři své připomínky, které ještě nedorazily, uvést společnou preambulí a nechtějí, aby to bylo chápáno jako obecná kritika povinného očkování. Kritizují však, že „političtí aktéři v žádném případě nevyčerpali všechny prostředky k dosažení vysoké úrovně proočkovanosti“.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.