Rakousko vzpomíná 75. výročí osvobození

rakousko 75
27.4.2020 15:17
Při příležitosti 75. výročí založení druhé rakouské republiky lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz vyslovil přesvědčení, že Rakousko se z koronavirové krize objeví „posílené“. Během redukovaného obřadu k výročí Kurz slíbil, že udělá vše, co je v jeho silách, aby se po skončení pandemie obnovila svoboda a prosperita co nejdříve.

Zdůraznil, že usnadní vytváření a udržování pracovních míst a více spravedlnosti aby , kteří udržují společnost v chodu, měli lepší život.  Vyhlásil válku trikům s daněmi z příjmu právnických osob a zdůraznil, že sejme tíhu vyvolanou ochromením ekonomického života ze střední a zaměstnanecké třídy na úkor velkého kapitálu a  koncernů.

Kurz poděkoval všem, kteří umožnili svým nasazením výrazný pokles koronavirové infekce za cenu, že  neviděli svou rodinu ani přátele. Vyslovil pochopení pro obtížnou situaci těch, kteří jsou sami nebo v domovech s pečovatelskou službou  Oslovil také ty, kteří přišli o práci nebo jsou na kratší pracovní době a musí pečovat o děti. Zdůraznil, že vláda nenechá nikoho na holičkách a uvolnila pro tyto účely pro začátek na 14miliard eur.

„Všechny odpovědné orgány pracují nepřetržitě, aby zajistily, že slibovaná pomoc dorazí tam, kde je to potřeba.“ S touto nouzovou pomocí však cesta k rekonstrukci „teprve začala“. Slibujeme, že tento i nastávající rok  učiníme vše, co je v našich silách, abychom navrátili naší ekonomiku na svou původní sílu - i když hrozí největší recese na světě od 30. let minulého století – říká rakouský kancléř.

Vláda zahájila 75. výročí založení druhé republiky slavnostním kladením věnce u brány na náměstí Hrdinů. Kancléř Kurz a spolu s vicekancléřem za Zelené  Wernerem Koglerem položili věnce s  ústenkami, které měli všichni ostatní včetně symbolické čestné stráže. Vojenskou hudbu zastupoval osamělý trumpetista. Věnec také položil spolkový prezident Alexander Van der Bellen s prohlášením, že „po letech nacionalistické socialistické diktatury, po holocaustu a válce byl položen základní kámen pro úspěch druhé republiky,“. 

Opoziční strany k tomuto výročí vydaly vlastní stanoviska. Zatímco šéfka sociálních demokratů Pamela Rendi-Wagnerová zdůraznila význam fungujícího sociálního státu, zejména v době krize, vůdce pravicových Svobodných Norbert Hofer varoval, že liberální demokracie je v nebezpečí. Šéfka liberální NEOS Beate Meinl-Reisingerová připomněla, že krizi lze řešit pouze společně.

Narození druhé republiky a její nezávislosti bylo 27. dubna 1945 vyhlášeno  sociálními demokraty, lidovci a komunisty.  Podpisem  jejich stranických vůdců byl anšlus s nacistickým Německem prohlášen za neplatný a Rakouská republika byla obnovena ještě před jeho kapitulací 9. května 1945.

Rakouské velvyslanectví v Praze za vedení Ferdinanda Marka, který zde úřadoval od roku 1922 obnovilo svou činnost po schválení naší vládou již 12. května. Později rehabilitovaný velvyslanec  byl  však zatčen několik dní poté sovětskými orgány a za   dva roky zemřel ve vězení v Moskvě.  Budova velvyslanectví zejména po potlačení Pražského jara v srpnu 1968 udělovala našim občanům výjezdní víza a umožnila tak tisícům osob pokojně emigrovat. Stalo se tak přes zamítavý příkaz z Vídně což bylo dílo tehdejšího velvyslance, pozdějšího spolkového prezidenta Rudolf Kirchschlägera.

Richard Seeman

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.