Rakousko zavádí nošení ústenek

maska corona
31.3.2020 11:32
Lidovecký rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz oznámil na tiskové konferenci, že v situaci, kdy počet onemocnělých koronavirem dosahuje deset tisíc při stovce úmrtí. že se od středy zavádí v zemi nošení ústenek. Učinil tak přesto, že Světová zdravotnická organizace (WHO) v tom podle vyjádření nevidí žádný přínos v boji proti šíření koronaviru.

Vzhledem k tomu, že však na světovém trhu je jejich nedostatek a jsou předražené, budou nejprve povinně zavedeny v supermarketech. Ty by je měly distribuovat na vlastní náklady mezi kupující a na základě doporučení odborníků. Doufáme, že lidé je budou používat, když je dostanou, prohlásil Kurz. Zaměstnanci jsou přitom kromě ústenek musí nosit povinně také rukavice.

Přístup do obchodních prostor bude možný pouze pro tak vybavené osoby.

V budoucnu bude určen stálý počet zákazníků na metr čtvereční a další osoby budou moci vstoupit pouze tehdy, pokud ostatní opustí přeplněný prostor.

Zákazníci musí k zajištění bezpečné vzdálenosti používat nákupní vozíky, které musí být po použití dezinfikovány. Rovněž tak musí být pravidelně ošetřovány pulty, kliky mrazniček a další prodejní zařízení.

Většina pokladen již má dnes plexisklo, které musí být nyní zajištěno pro všechny zaměstnance, kteří je provozují. Vláda určila označení podlah u pokladen tak, aby vzdálenost nakupujících byla zachována. Veškeré tyto náklady nesou řetězce supermarketů.

Masky se pak stávají majetkem zákazníka a mohou být nadále používány. Zda jsou opakovaně použitelné, závisí na jejich povaze. Některé lze použít pouze tři nebo čtyři hodiny, jiné lze prát nebo dezinfikovat. Zákazníci si také mohou přinést ochranu sami. Když došlo k otázce, kdy bude povinnost nošení masky upravovat také vyhláška, bylo řečeno, že se tak stane v příštích několika dnech, aby ze strany obchodní společnosti mohla být „rozumně realizována“. Cílem je jednotná regulace pro všechny tak, aby pokud je to možné, aby lidé při scházení mohli nasadit masku.

Na tiskové konferenci vláda dále oznámila, že opatření musí být znovu zostřena v důsledku šířící se pandemii. Poradní protiepidemiologický sbor učinil ponurou prognózu, že šíření viru by brzy mohl prolomit zdravotnický systém za hranice jeho možností. „Stále jsme daleko od našeho cíle,“ řekl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) a proto vláda je nucena zavést další opatření.

Zejména zranitelné skupiny budou muset pracovat z domova, jinak budou propuštěny z práce. Další segment, který musí být uzavřen budou nyní i hotely a ubytovací zařízení. Rakouské Obchodní sdružení se v pondělí pozitivně k vládním opatřením vyjádřilo, protože zdraví obyvatelstva je prvořadé, takže plně chápe, že je třeba co nejdříve zavést ochrannou masku praví se v jeho prohlášení. Masky také zpomalují šíření, prohlásil Gerry Foitik, generální sekretář rakouského Červeného kříže. "To je důležité, protože lidé, kteří jsou nemocní nebo infikovaní i bez příznaků, mohou virus šířit kapičkami ve vydechovaném vzduchu. Proto má smysl, aby je co nejvíce lidí nosilo“, řekl.

Rakousko je tak další zemí, které zavádí obličejové masky. Na tiskové konferenci v této souvislosti bylo upozorněno, že ve Slovinsku platí od pondělí povinnost nosit masky a rukavice v obchodech a jiných uzavřených veřejných prostorách a Česká republika je nařídila již od 18. března. Přitom umožnila otevření některých obchodů, aby si masku mohlo obyvatelstvo ušít samo.

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.