Rakousko zesiluje ochranu hranic

hranice rakousko
25.7.2021 09:30
Vojenská ochrana rakouských ozbrojených sil na hranicích s Maďarskem bude rozšířena o několik set dalších vojáků. Na sobotní mimořádné tiskové konferenci to oznámili lidovečtí spolkový ministři vnitra Karl Nehammer a obrany Klaudia Tannerová. Důvodem tohoto opatření je rostoucí migrační tlak zejména na rakousko-maďarskou hranici. Dochází zde k nárůstu zadržení, uvedl Nehmammer, podle něhož je nyní třeba zásadně přebudovat systém nasazení pomoci ochranných ozbrojených složek..

Asistenční síly na hranicích budou "masivně" posíleny, uvedla Tannerová. a přesná potřeba vojáků na hranicích se Slovenskem, Slovinskem a především Maďarskem bude průběžně přehodnocována. Na hranicích bude nasazeno až 2 000 vojáků  již probíhajícího avizovaného navýšení. Tannerová současně nařídila silám Jägerbataillonu 25 z Celovce, aby vyrazily k hranicím.

Asistenční misi budou provádět rakouské ozbrojené složky bez časového omezení, uvedla a zdůraznila, že mezi silami, které jsou k dispozici pro posílení, je zatím použita "pouze hrstka základního vojenského personálu", které má spolkové vojsko k dispozici. Podle ministerstva obrany je v současné době na hranicích ve službě  kromě bezpečnostní hraniční policie  již 1 000 vojáků, z nichž 520 jich je nasazeno v souvislosti s opětně rostoucí pandemií koronaviru. Dalších 134 jich v současné době vykonává službu při odstraňování   následků katastrof v tuzemsku - v zahraničích misí je dalších 850 vojáků.

Podle Nehammera je zejména hranice s Maďarskem  současným horkým místem pro nelegální překračování hranic. V této souvislosti  hovořil o výrazném nárůstu počtu migrantů, když v letošním roce již bylo zadrženo 15 768 osob a za celý loňský rok to činilo 21 700. Jen letos bylo zadrženo 200 pašeráků, uvedl ministr vnitra, který zároveň ostře kritizoval Evropskou komisi za selhání evropského azylového systému. Její kritika  zazněla též z úst předsedy Svobodných Herberta Kickla, který potvrdil výrok o  "totálním selhání" Evropské unie. Počet žadatelů o azyl se již rok a půl zvyšuje a v současné době to činí  více než 100 nelegálních migrantů denně, řekl Kickl a uvedl, že vzhledem k těmto explozivním číslům už Nehammer zaspal dobu nejméně jednoho roku.

Zvýšenou ochranu hranic uvítala lidovecká regionální organizace Burgenlandu, který hraničí s Maďarskem. Její předseda  Christian Sagartz ve svém prohlášení označil tento krok za důležitý signál v boji proti nelegální migraci, z čehož budou mít prospěch i ostatní spolkové země.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.