Rakousko zmírňuje opatrněji než Česko

rakousko covid
3.12.2020 09:55
Na mimořádné tiskové konferenci rakouské spolkové vlády kancléř Sebastian Kurz se svým vicekancléřem, ministry zdravotnictví a vnitra informoval o částečném uvolnění dosavadních přísných protiepidemických opatření.

Kurz na tiskové konferenci oznámil, že vzhledem k situaci kdy enormně stoupl počet nakažených, který sice nyní poněkud klesá, bude v příštích  několika týdnech  nutno postupovat „velmi opatrně“. K uvolnění dojde sice podle plánu, ale „jemně a postupně“. Vyšší školy zůstávají při domácím vzdělávání. Obchody se nyní otevřou, ale  gastronomie a hotely prozatím zůstanou uzavřené. Pokud to infekce dovolí, budou tyto dvě velké oblasti otevřeny 7. ledna. Kurz  oznámil, že lyžování je pro domácí obyvatelstvo sice  povoleno, protože se jedná   o individuální sport   provázený venku, ale restaurace a hotely i v zimních střediscích zůstávají uzavřeny. Takto bude  prakticky vyloučena zahraniční klientela, která by mohla zavléct   infekci  Situace v tamních barech je  specifická svou odlišností, ale je třeba s ní zacházet přísně epidemiologicky. Kromě toho budou existovat i zdravotně bezpečnostní opatření pro využívání vleků a lanovek.

Spolkový ministr zdravotnictví Rudolf Anschober podal pak podrobný přehled o vývoji pandemie od zavedení tzv. uzamčení, které označil za účinné a efektivní. Nyní se musíme snažit zdravotní kapitál, který byl takto získán, v příštích týdnech využít a vyhnout se situaci jako na podzim po uvolněném létě, kdy se pandemie velmi rychle zhoršila, zdůraznil v současné době nejoblíbenější člen vlády.

Spolkový ministr vnitra Karl Nehammer  oznámil , že budou zavedeny přísné hraniční kontroly, aby do země nebyla zavlečena zpět epidemie cizinci. Vstup do Rakouska bude vázán  na bezinfekčnost nebo karanténu, ale  existují výjimky pro neturistické dojíždějící a projíždějící osoby. Podle Nehamera  musí se nadále dodržovat přísná sociální distance a  sejít se může maximálně šest dospělých s dětmi a dvě domácnosti.  Apeloval, aby byly dodržovány odstupy  při nakupování a vyhýbání se případným davům. Policie proto  zejména soustředí pozornost na  nákupní centra a  jejich vnitřní prostory a  bude nekompromisně dohlížet  na dodržování zdravotně hygienických předpisů.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.