Richard Seeman: Rakouští lidovci a Svobodní na cestě ke koalici

obrazek
13.11.2017 10:04
Koaliční tým rakouských lidovců ÖVP a Svobodných FPÖ mají zřejmě za sebou „dlouhou vyjednávací noc“ . Ve čtvrtek byla ustavena poslanecká sněmovna – Národní rada – dvoukomorového parlamentu a v pátek bylo ve vídeňském paláci Epstein zakončena první fáze intenzivních jednání. Novináři se však nedočkali závěrečné tiskové konference, která byla odročena, protože až v následný den se obě strany dohodly na zatímní dílčí dohodě. Tento pátek se očekává, že bude k daňové otázce uskutečněna tisková konference.

Deseti členná řídící skupina pro daňové problémy oznámila ve společném prohlášení závazné cíle, které vycházejí z deficitních zásad Evropské unie. Ty předpokládají strukturální deficit ve výši 0,5 procent hrubého domácího produktu a dosažení snížení státního dluhu z 82 na 70 procent. Daně a odvodové kvóty mají být sníženy z 43,2 na 40 procent. Obě strany se přitom zřejmě dohodly a redukci počtu sociálního zabezpečení. Konkretní návrhy v tomto směru nebyly předloženy, protože se zkoumá více možných modelů přicházejících v úvahu. Ty mají být zpracovány do 24.listopadu v 25 pracovních skupinách a dalších pěti podřízených, to však neznamená podle lidovců, že bude jednání o tomto problému uzavřeno. Daňová skupina se v pátek opět sejde k dalšímu jednání.

Dalším citlivým problémem mezi vyjednávacím týmem ÖVP a FPÖ problém zákazu kouření v restauračních zařízeních. Lidovečtí vyjednavači v čele s šéfem strany Sebastianem Kurzem trvají na tomto zákazu proti odporu Svobodných. Rovněž podle tisku došlo sporu kolem jmenování ministra financí, protože údajně lidovci trvají na svém dosavadním straníku Jörgu Schellingu. Bývalá lidovecká ministryně zahraničí Benita Ferreoro-Waldnerová v inteview pro rakouskou tiskovou agenturu APA apelovala na svou stranu, aby zahraniční rezort za žádných okolností neuvolnila Svobodným. Ten musí mít důvěru že je proevropský, což v případě FPÖ není přesvědčivé. Upozornila přitom na sankce Evropské unie v roce 2000 vůči Rakousku když zde vznikla černo-modrá koalice obou nyní vyjednávacích stran. V ní může mít evropskou důvěru pouze šéf rakouské diplomacie, kterým bude lidovec.

Šéf Svobodných Heinz-Christian Strache však zatím probíhající koaliční jednání označil za „dobrý proces“.Podle jeho názoru bude mít polovina vládního programu rukopis jeho strany. Nesmíme následovat chyby prvé černo-modré vlády, který neobsahoval žádné zásady FPÖ. Proto žádá skutečnou vzájemnou spolupráci na jeho spoluutváření pod heslem „Kvalita, upřímnost, serioznost“.

Jednání o černo-modré koalici se konají již v době, kdy bylo zvoleno vedení nové Národní rady. Její předsedkyni se stala 38letá lidovecká generální tajemnice Elisabetha Köstingerová která obdržela 117 hlasů ze 175 odevzdaných 183 členné Národní rady. Současná evropská poslankyně je nejen nejmladší prezidentkou Národní rady, ale s nejmenším poslaneckou podporou. Otevřenou otázkou zůstává zda-li bude tuto funkci trvale vykonávat. Spekuluje se, že by mohla v nové koaliční vládě obdržet ministerské místo. Vyplynulo by to i v důsledku malé parlamentní podpory. Její nástupnický projev však nic takového nenaznačoval, naopak vyjadřoval přesvědčení, že bude dobrou následovnicí svých předchozích sociálně demokratických prezidentek Doris Buresové a zesnulé Barbary Prammerové. Buresová pak byla zvolena druhou prezidentkou a třetím se stal prezidentský kandidát Svobodných Norbert Hofer s nejvyšším počtem získaných hlasů. V jeho případě nelze však rovněž vyloučit, že v nově vládě by mohl zaujmou ministerské křeslo.

Při volbách získal 23 hlasů nekandidující odstupující spolkový kancléř Christian Kern. Ten odmítl obsadit místo končícího dosavadního starosty Vídně Michaela Häupla, který byl nedávno vyznamenán nejvyšší českým řádem „Bílého lva“. Šéf sociálních demokratů se stal předsedou jejího parlamentního klubu a nyní přejímá z rukou bývalého spolkového kancléře Alfreda Gusenbauera předsednictví Karl-Renner-Institutu stranické akademie. Předsednictvo sociálně demokratické strany se schází dnes k dvoudennímu uzavřenému zasedání, kde projedná svou opoziční pozici po desetileté vládní odpovědnosti.

RICHARD SEEMANN

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.