Rakouští a němečtí pravicoví extremisté se sjednocují

FPÖ a Afd Berlin
3.2.2020 11:13
Enormní pozornost vyvolala společná tisková konference po setkání předsedy rakouského poslaneckého klubu Svobodných Herberta Kickla s představiteli Alternativy pro Německo Alexandra Gaulanda a Alice Weidelové v Berlíně. Zazněla zde nejen kritická slova na adresu nové rakouské koalice lidovců se Zelenými, na novou komisi Evropské unie, ale též na německého ministra vnitra bavorského Horsta Seehofera.

Podle Kickla   nová koalice vede Rakousko špatným směrem, zejména pokud jde o ochranu obyvatelstva před imigranty nedostatečnou hraniční kontrolou. Rovněž označil politiku Evropské komise za předsednictví německé političky Ursuly von der Leynové za cestu do slepé uličky. Neobvykle ostře pak kritizoval Seehofera, kterého označil za nespolehlivého politika - s poukazem, že nedodržel dohody Rakouska a Německa s Itálii pokud jde o uprchlickou otázku. Zřejmě tak nemohl učinit,  protože nad ním stála Angela Merkelová, nemluvě o Evropské komisi.

Alexandr Gauland, čestný předseda Alternativy vysoce vyzdvihl prospěšnost spolupráce s rakouskými Svobodnými, kteří jsou z hlediska kulturní, politické,  ale i jazykové příbuznosti na prvém místě. Taková prý s  Marine Le Pen ve Francii, nebo Švýcarskou lidovou stranou není možná. Ta nemá vůbec zájem spolupracovat s AfD a  francouzské Národní sdružení, dříve Národní fronta je zcela jinou stranou nesrovnatelnou s Alternativou. Pouze se Svobodnou stranou Rakouska lze společně postupovat a navzájem posilovat své pozice, prohlásil čestný předseda AfD.

Jak Gauland tak Kickl se distancovali od bývalého šéfa Svobodných Heinze-Christiana Stracheho a jeho pokusu založit novou stranu. Ta nemá s námi nic společného a nebudeme jeho cestu následovat, prohlašovali. Kickl zdůraznil, že Strachemu osobně radil, aby odešel z politiky, protože pokusy o návrat končí totálním neúspěchem.

Ještě před příjezdem Kickla do Berlína došlo k ostrému střetu nového předsedy Svobodných Norberta Hofera se Strachem,  který jej obvinil  z   totálního volebního neúspěchu v spolkové zemi Burgenland.  Hofer mu odpověděl na Twitteru záběrem videa z Ibizy zachycujícího Stracheho jak nabízí státní zakázky neexistujícímu ruskému oligarchovi za finanční podporu, které smetly jeho koalici s lidovci.

Po skončení tiskové konference pak pokračovaly rozhovory šéfa poslanců Svobodných v rakouském parlamentě na půdě frakce Alternativy pro Německo v Bundestagu. Zabývaly se především vyvoláním společné iniciativy v otázkách migrační a azylové politiky.

Politickou linii Svobodných má nyní zajišťovat nový generální tajemník Michael Schnedlitz, kterého označil Hofer  za „oštěp a šíp“ strany, který jí bude bránit a zaútočí proti jejím nepřátelům. Musíme se svými zásadami znovu obnovit důvěru voličů a jasně vyjádřit, že se distancujeme od „ibizké kliky“. Nový 35 letý generální tajemník , který je poslancem a zástupcem starosty Vídeňského nového města vystřídal po čtrnácti letech 53letého generálního tajemníka Haralda Vilimského, poslance Evropského parlamentu, po skandálu, kterou vyvolal v rakouské ORF v souvislosti s Ibizkou aférou.

       

       

 

 

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.