Rakouští sociální demokraté se pokusí svrhnout Kurze

sebastian kurz
27.5.2019 11:54
Po dlouhém nočním nedělním jednání se rozhodlo prezidium rakouských sociálních demokratů SPÖ na základě výsledků evropských voleb pokusit se svrhnout rekonstruovanou vládu lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze. Předloží proto na pondělní parlamentní zasedání vlastní návrh za situace když již nyní obdobný Pilzovou zelenou volební listinou JETZT – NYNÍ byl předložen.

Podle šéfky strany Pamely Rendi-Wagnerové by měla dosáhnout vyslovení nedůvěry nejvyššího zákonodárného sboru Národní rady a tím pádu celé vlády. Po několika hodinové trvající diskusi byl přijat tento návrh, zejména po tlaku členstva a funkcionářů strany vycházející z výsledků rakouských evropských voleb. Kurz sice dosáhl vítězství když získal více jak třetinů hlasů (35 procent), ale bez podpory na druhém místě se umístěné SPÖ s 24 procenty nebo třetími Svobodných FPÖ s 18 procenty mu tento počet nestačí. Rendi-Wagnerová zdůvodnila postoj své strany, že Kurz přichází do parlamentu hledat přechodné řešení s většinou, kterou zde však nemá. To je podle názoru SPÖ selhání, které se nestalo v poválečné historii druhé republiky. Taková chyba se však nesmí stát protože Rakousko potřebuje stabilní řešení až do nových voleb, které se mají konat v září. Kancléř se z vládní krize pokusil udělat Sebastianskou krátkou volební kampaň a odmítavý postoj SPÖ nemá nic co dělat s vlastním umístěním, zdůraznila její předsedkyně.

Osud jeho vlády leží nyní v rukách Svobodných, které vyhnal z vlády. Designovaný její nový šéf Norbert Hofer sice oznámil, že poslanecký klub jeho strany k tomu přinese jednoznačné stanovisko, které však zatím během nedělní noci neoznámilo. Celý tento problém zatím nechal otevřený, má k tomu sice jasné stanovisko, ale nechce veřejně jimi nyní ovlivňovat. Výsledky pondělního rozhodnutí parlamentu jsou tudíž stále otevřeny a osud Kurzovy rekonstruované vlády leží vlastně v rukou pravicových populistů, protože kromě malé liberální strany NEOS mu nikdo jinýveřejnou podporu nevyslovil.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.