Řecké socialisty bude resuscitovat Venizelos

obrazek
21.3.2012 09:31
Řečtí socialisté si 18. března zvolili novým lídrem současného ministra financí Evangelose Venizelose, který přebírá vedení PASOK po odstoupivším Jorgosi Papandreovi, jenž vedl stranu od roku 2007. Ostřílený matador a rutinér řecké politiky Venizelos byl jediným kandidátem a podle očekávání získal od členů strany silný mandát. Socialisté chtějí získat zpět důvěru občanů s ambicí zvítězit v nadcházejících parlamentních volbách. Tento cíl je však zcela nereálný a Venizelos může straně spíše uškodit.

Popularita PASOK je po dvou letech vlády na historickém minimu a korpulentního ministra financí, který schválil drastické rozpočtové škrty nadiktované EU a MMF, a proti jehož politice v ulicích mnohokrát demonstrovaly desetitisíce lidí, Řekové nemohou vystát. 55letý Venizelos přebírá rozdělenou a vyčerpanou stranu, která se v průzkumech s 11 % hlasů propadla na páté místo, až za komunisty a levicové radikály. PASOK, jež v minulosti dosahoval volebních výsledků přes čtyřicet procent a ještě v roce 2009 zvítězil se 43,9 % hlasů, čeká začátkem května krutý výprask. Nyní je ze čtyř levicových stran, které se zřejmě dostanou do parlamentu, tou nejslabší a pozici lídra levého středu přebírá Demokratická levice (DIMAR).

Profesor ústavního práva Evangelos Venizelos se stal všeobecně známým v roce 1989 jako úspěšný obhájce tehdejšího lídra PASOK Andrease Papandrea, obviněného z korupce. Během procesu prokázal své vynikající řečnické schopnosti, což mu otevřelo dveře do vysoké politiky. Již v roce 1990 se stal členem ústředního výboru PASOK a poté zastával řadu ministerských funkcí. Po porážce socialistů ve volbách 2007 kandidoval na předsedu strany, ale byl poražen Jorgosem Papandreem. Když se po rozpadu Jugoslávie osamostatnila Makedonie, patřil Venizelos mezi hlavní odpůrce toho, aby nový stát používal tento název s cílem získat popularitu mezi soluňskými nacionalisty. Je kritizován za zákon o odpovědnosti ministrů, který vypracoval jako ministr vlády Kostase Simitise. Podle tohoto zákona jsou ministři fakticky nepostižitelní a za politickou korupci je nelze podrobit trestnímu stíhání. V důsledku toho nebyl žádný politik vyšetřován navzdory množství finančních skandálů, které se v Řecku během poslední dekády odehrály. Venizelos podle mého soudu není personou, která by mohla dát Řekům nějakou naději v současné hluboké národní krizi.

PASOK bojuje o holé přežití, což potvrzují všechny březnové průzkumy veřejného mínění. Stále vede konzervativní Nová demokracie (ND) s podporou okolo 25 %, ačkoliv oslabena secesí strany Nezávislí Řekové (ANEL), jíž by volilo 6,5 % respondentů. ANEL je konzervativní formací pravého středu, jež vznikla teprve 24. února a důsledně odmítá politiku současné vlády. Lídr ANEL Panos Kammenos byl vyloučen z Nové demokracie poté, co hlasoval proti důvěře Papadimosově vládě. Nezávislí Řekové se distancují od ND, odmítají další úvěry od EU a MMF a volají po národním probuzení a povstání. Tvrdí, že Řecko je obětí mezinárodního spiknutí, požadují vyšetření a potrestání viníků současné krize, ochranu nezávislosti země a zaplacení německých reparací za 2. světovou válku. Tyto názory rezonují u části pravicových voličů, nespokojených s politikou ND. Druhé místo s necelými 16 % zaujímá Demokratická levice (DIMAR), následovaná radikálně levicovou koalicí SYRIZA s 12 % na třetím místě, které dýchá na záda Komunistická strana Řecka (KKE) s téměř shodným výsledkem. PASOK se propadl na páté místo s 11 %, následovaný Nezávislými Řeky s 6,5 % hlasů. Krajně pravicový LAOS by skončil se 4 % až sedmý v důsledku své účasti v nepopulární Papadimosově vládě. Kolem tříprocentní uzavírací klauzule se ještě pohybují Zelení a neofašisté ze strany Zlatý úsvit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Kosino, dobrý den. Zajímavý pohled na rozložení politických sil a stran v Řecku. A myslím, že to vypovídá i o společenskohospodářské situaci. Naprostá většina Řeků nemá opěrný bod a jak je vidět nefungují ani občanské iniciativy, ani odborové centrály, protože dle dosavadních výsledků "rozhořčení" se neudálo, vyjma rozvalu hospodářství, prakticky "nic". Z finančních mafiánů nepostihlo finanční tsunami nikoho a smetlo to jen ty, kteří to neovlivní ani v současnosti a dle politického vývoje ani v budoucnosti.

Hlavní problém je v naprostém rozkladu politické scény a to evidentně a jednoznačně na levici. Dle mého názoru se snaží vyprofilovat noví "vůdci", ale dav je nejen nerozhodný, ale zjevně i značně dezorientovaný. A za to lze přikládat hlavní díl odpovědnosti bývalým i současným politickým strukturám, které "dovedly" Řecko až k hospodářskému kolapsu.

A protože jedinou možností, aby Řekové zvedli hlavu, je změna hospodářské koncepce, hospodářství se zaměřením na výrobněhospodářský mix s vysokou přidanou hodnotou, tak to vypadá, že Řecko je odsouzeno k dlouhodobé stagnaci celé společnosti.

Poučné. I pro nás a není to příliš optimistické. V řadě s tím Irsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Maďarsko, vlastně až na severské státy lze vyjmenovat zbytek Evropy..... Zdravím Vás.